Site icon

Ağaç Nasıl Dikilir? Ağaç Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağaç Nasıl Dikilir

Canınızın sıkkın olduğu bir günde kendinizi bir ormanda hayal edin. Bu hayal bile eminiz ki kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyordur. Evet, yeşil alanların insan psikolojisini olumlu etkilediği bilinen bir gerçek. Erozyonu engelleme, oksijen üretme, serinlik sağlama ise ağaçların en çok bildiğimiz faydalarından sadece bazıları.

Ağaçların yararlarından daha çok faydalanabilmemiz ve daha yeşil bir dünyada yaşayabilmemiz için de fidan dikmek güzel fikir! Peki; fidan dikimi nasıl olmalı, fidan dikiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Adım Adım Fidan Dikimi

Fidan dikerken izlemeniz gereken adımları bilir ve eksiksiz bir şekilde uygularsanız ektiğiniz fidanın başarılı bir şekilde yetişmesini sağlayabilirsiniz. İşte, “Ağaç dikmek istiyorum, ne yapmalıyım?” diyenlerin izlemesi gereken adımlar:

  1. Fidanı dikeceğiniz yeri belirledikten sonra çapa ve kürek yardımıyla toprağı kazın. Bu aşamada üstteki toprağı ve alttaki toprağı birbirine karıştırmayın, ayrı yerlere koyun.
  2. Kazacağınız çukurun derinliği, fidanı diktiğinizde kök boğazı bölümü toprak seviyesine gelecek şekilde olmalıdır. Aşı bölümü ise kesinlikle toprak üzerinde kalmalıdır.
  3. Eğer çıplak köklü bir fidan dikecekseniz öncelikle kök budamasını gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede kök kıvrıklığı nedeniyle fidanın gelişim hızının düşmesini önleyebilirsiniz. Tüplü bir fidan dikecekseniz de tüpü en altından (poşeti çıkarmadan) 2 cm kadar kesebilir, kırık kökleri topraktan çıkardıktan sonra toprağı çukura dökebilirsiniz.
  4. Şimdi, fidanı toprağa ekme vakti. Eğer tüplü fidan dikiyorsanız kökleri topraktan ayırmamalı ve poşeti ekim sırasında yavaş yavaş çıkarmalısınız. Poşet kesinlikle toprağa gömülmemeli.
  5. Fidanı, aşı noktası güneye bakacak şekilde dikim çukuruna konumlandırmalısınız.
  6. Fidanı dik bir şekilde tuttuktan sonra (Bu aşamada yanınızdaki birinden de yardım alabilirsiniz.) öncelikle üstteki toprağı çukura dökmelisiniz. Bu sayede toprağın yüzeyindeki mineraller, fidanın kökünü besleyebilir.
  7. Ardından alt toprağı, fidan çukurunun üst kısmına gelecek şekilde dökebilirsiniz. Diğer bir deyişle alt toprağın ve üst toprağın yerini değiştirmiş olacaksınız.
  8. Fidanın gövdesinin çevresindeki toprağa ayağınızla basarak toprağı sıkıştırmalısınız. Bu sayede köklerin hava almasının ve fidanın büyüme hızının olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.
  9. Toprağı sıkıştırma aşamasında gövde çevresinde çanak (çukur) oluşturmalısınız. Bu çukur sayesinde köklerin sulanması daha verimli gerçekleştirilebilir.
  10. Son olarak fidana can suyu vererek fidan dikimi uygulamasını tamamlayabilirsiniz.

Fidan Dikmenin Püf Noktaları

Diktiğiniz fidanın sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için ağaç dikme aşamasında bazı noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. İşte, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Peki, yangından sonra ağaç dikilir mi? Yangın nedeniyle toprağın fizyolojisi değiştiği için bu alanlara dikilen bitkiler sağlıklı ve hızlı bir şekilde yetişemeyebilir. Bu sebeple yangından hemen sonra fidan dikmek uzmanlarca önerilmez.

Fidan dikimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sizinle paylaştık. Tabii fidanı dikmek kadar onun bakımını gerçekleştirmek de oldukça önemli. Hem fidanlarınız hem de ev bitkileriniz için toprak ve bitki bakımı ürünleri Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Exit mobile version