Site icon

Seray Kutsal Yazdı! Amerikan Panel Kapı Nasıl Boyanır?

Boyama projelerine başladığım günden beri bana en çok sorulan sorulardan biri, “Amerikan panel kapı boyama nasıl yapılır?” oldu. Bu sorunun bu kadar fazla sorulmasını anlayabiliyorum. Çünkü eski tip ahşap kapılar genelde yağlı boya ile boyanırdı; ama panel kapıları, dokuları bozulacağı için, yağlı boya ile boyamak mümkün değil. Peki, rengini değiştirmek istediğimiz ya da sararmış, deforme olmuş kapılarımızı nasıl yenileyeceğiz?

Eğer yenilemek istediğiniz kapı sadece sararmışsa ve bundan rahatsızsanız işiniz biraz daha kolay! Ama benim yenilediğim kapı gibi rengini değiştirmek istiyorsanız biraz yorulacaksınız. 🙂 

İlk olarak boyanın gelmesini istemediğim alanları maskeleme bandıyla korumaya alıyorum. Bu adım çoğu kişiye gereksiz gibi gelse de aslında çok önemli! Çünkü hem boya yaparken daha rahat çalışmamızı sağlıyor hem de bir yere boya bulaşırsa onu temizlemeye çalışmaktan bizi kurtarıyor. Özellikle kapı gibi duvarla bir olan yerlerde maskeleme bandı kullanmazsak boya duvara taşabilir. Eğer elimizde, rötuş yapacak duvar boyası yoksa bizi bir hayli uğraşılabilir. Bu yüzden maskeleme bandı yapmayı zaman kaybı gibi görmeyin. Bu da boyama projelerinin bir parçası. 🙂

Boyamaya başlamadan önce kapıdaki birkaç vuruğu ahşap macunuyla doldurdum. Parmağıma aldığım macunu vuruk üzerine çok kalın bir katman olmayacak şekilde sürdüm. Eğer gereğinden fazla sürerseniz zımparalama aşamasında zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü macun kuruduktan sonra oldukça sertleşiyor. Her ne kadar boyayınca bunlar çok fazla belli olmayacak olsa bile pürüzsüz bir görünüm için bence bu adımı atlamayın.

Ben eski kapı kollarını zaten değiştirmek istediğim için, boya yapmadan önce onları söktüm; ama siz değiştirmek istemiyorsanız kapı kollarını maskeleme bandıyla korumaya alıp o şekilde de boyama uygulamasına başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem tabii ki değiştirseniz de değiştirmeseniz de boyamadan önce kolları sökmeniz olur. Çünkü ne kadar dikkatli korumaya alırsanız alın, bir şekilde boya bulaşabiliyor. Siz de bu konularda benim gibi detaycıysanız bu hoşunuza gitmeyebilir. 🙂

Kapının rengini boyayarak değiştirmek istediğimiz ve koyu bir tondan beyaza geçmek istediğimiz için öncesinde hafif bir zımpara yapmamız gerekiyor. Zımpara işlemi gözünüzü çok korkutmasın. Sadece kapının parlak görünümünü alacak kadar zımpara yapmanız yeterli. Kapının dokusunun bozulmaması ve kapının çizilmemesi için ince bir zımpara seçmelisiniz. Özellikle ahşap macunuyla düzelttiğim yerleri tamamen pürüzsüz olana kadar zımparaladım.

Zımpara işleminden sonra kapıyı nemli bir bezle güzelce temizledim. Çünkü boyanın yüzeye güzel bir şekilde tutunabilmesi için üzerinde toz ya da kir olmamalı.

Tüm bu aşamalardan sonra artık sıra geldi boyama işlemine! Boya olarak herhangi bir markanın panel kapı boyasını kullanabilirsiniz. En başta da söylediğim gibi kapının kendi dokusunu bozmamak için yağlı boya gibi boyalar kullanmamalısınız. Panel kapı boyaları ince bir yapıda olduğu için bu dokuyu korumanızı sağlıyor.

Boyayı kullanmadan önce iyice karıştırmayı unutmayın! Çünkü boya durdukça içindeki maddeler birbirinden ayrışabiliyor. Ben boyama projelerimde hep boya tavasını kullanıyorum; size de tavsiye ederim. Boyayı, boya tavasının tırtıklı yüzeyinde ruloya iyice yediriyoruz ve bu sayede boya ruloya eşit bir şekilde dağıldığı için uygulama yapılan alanlarda dalgalanmalar olmuyor.

Kadife rulonun ulaşabildiği yerlerde kadife ruloyu, ulaşamadığı yerlerde ise ipek uçlu fırçayı kullanarak boyanın ilk katını atıyorum. Burada tek dikkat etmemiz gereken şey, ruloyu sürekli aynı yöne doğru hareket ettirmek. Eğer ruloyu bir sağa-sola bir yukarı-aşağı olacak şekilde hareket ettirerek boyama yaparsanız çok fazla iz olur. Sonraki katlarda bu izleri kapatmak işinizi zorlaştırır.

Benim kullandığım panel kapı boyasının kuruma süresi, kullanma talimatında 3 saat olarak belirtilmişti. Bu yüzden ilk katı attıktan sonra 3 saat bekledim ve daha sonra aynı yöntemlerle ikinci katı attım. Zaten evin diğer kapılarını boyayana kadar o 3 saat geçmiş oldu. 🙂 Sizin kullandığınız markada bu süre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden mutlaka boyanın üzerindeki kullanma talimatını okuyun.

Sanmayın ki iki kat attıktan sonra kapımız bembeyaz oldu… Tabii ki olmadı. 🙂 Rengini kahveden beyaza çevirmek istediğimiz için işimiz zor! 3 saat bekleyip üçüncü katını da attım. Eğer sizin boyamak istediğiniz kapı beyazsa, ama sadece sarardığı için tekrar beyaza boyamak istiyorsanız tek kat boyayarak bile istediğiniz beyazlığa ulaşabilirsiniz. Ama benim gibi koyu renkten açık renge ya da açık renkten koyu renge çevirmek istiyorsanız en az üç kat boyamayı göze almalısınız.

Uyguladığım boya yüzeyde kuruyunca son olarak eskimiş kapı kolunu yenisiyle değiştirdim. Ben mat siyah bir kapı kolu tercih ettim. Bence beyazla uyumu hem çok şık hem de çok modern duruyor.

Ve tüm bu adımlardan sonra bembeyaz yeni gibi görünen bir kapı elde etmiş oldum! Siz de sadece bir boyayla evinizin kapılarını işte bu kadar kolay bir şekilde yenileyebilirsiniz!

 

Exit mobile version