Site icon blog.koctas.com.tr

Kendinize İyi Bakın: Bağışıklık Artırıcı İçecek Önerileri

Bağışıklık artırıcı sıcak içecekler

Bağışıklık sisteminin güçsüz olması demek, vücudunuzun hastalıklara karşı daha dirençsiz olması demek. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ise beslenmenize dikkat etmek! Peki; bağışıklık artırıcı besinler nelerdir, hangi bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar?

C Vitamini Deposu: Portakal – Ananas – Zencefil Suyu

Uzmanların aktardığı ve pek çoğumuzun bildiği gibi C vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendirme konusunda aktif rol oynayan vitaminlerden. Kış aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olan portakal, C vitamininin yanı sıra protein emilimine yardımcı olup bağışıklığın daha çok güçlenmesini sağlayan bir antioksidan olan ananas ve zencefille hazırlayacağınız bu tarif, bağışıklık sistemini güçlendiren meyve suları arasında!

Nasıl Hazırlanır?

Enfeksiyonlara Karşı Koruyucu: Zencefil Çayı

Bağışıklığı artırıp enfeksiyonlara karşı direnç sağlayan ve aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatma özelliği bulunan zencefille lezzetli bir çay yapabilirsiniz. Bu çayı yapmak için ihtiyacınız olan ise sadece bir limon ve biraz da bal!

Nasıl Yapılır?

Rahatlatıcı ve Bağışıklığa Dost: Papatya Çayı

Biliyoruz; bağışıklık güçlendirici çaylar denildiğinde aklınıza genellikle ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki çayları geliyor. Evet, bu çayların da bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar arasında yer aldığı doğru; fakat biz şimdi size papatya çayından bahsetmek istiyoruz. 

Rahatlatıcı ve uykuya geçişi hızlandırıcı bir etkisi bulunan papatya çayı nasıl yapılır anlatmadan önce, günde en fazla kaç bardak içmeniz gerektiğini doktorunuza danışmanızı öneririz. Çünkü bitki çayları fazla miktarda tüketildiğinde olumsuz etkiler de oluşturabilir.

Nasıl Yapılır?

Meyve ve Sebze Bir Arada: Yeşil Smoothie

Yeşil yapraklı sebzeler içeriklerinde bulunan C, K, E, A Vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken antioksidan içerdiklerinden dolayı vücudunuzdaki zararlı maddeleri de hızlı bir şekilde uzaklaştırabilirler. Besinleri çiğ bir şekilde rahatlıkla tüketmenize yardım olacak yöntem ise elbette ki smoothie yapmak! İşte, bağışıklığı güçlendiren smoothie tarifi:

Nasıl Yapılır?

Lezzetli ve Güçlendirici: Çilekli ve Mangolu Smoothie

İlkbahar ve yaz mevsiminin tadına doyum olmayan meyvesi çilek ile tropikal bir tat olan mango birleşiyor, lezzetine doyum olmayan smoothie ortaya çıkıyor! C ve K vitaminleri açısından zengin çilek ile E vitamini yönünden zengin mango kullanarak hazırlayacağınız bu smoothie’de dilerseniz dondurulmuş, dilerseniz taze meyve tercih edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Bağışıklığın Lezzetli Sırrı: Tarhana Çorbası

Bağışıklık güçlendiren içecekler listesinde elbette çorba olmadan olmazdı! Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk çorbalardan biri olan tarhananın bu ünü boşuna değil! Probiyotik içermesi ve bağırsaklardaki faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olması, tarhanayı bağışıklığı güçlendiren çorbalardan yapıyor.

Nasıl Yapılır?

Peki, Nedir Bu Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudumuza giren yabancı ve zararlı bakterilere karşı bizi koruyan savunma sistemidir. 

Vücudun zararlı maddelere karşı güç kazanmasını sağlamak, yani bağışıklığı artırabilmek için pek çok kriter bulunur. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller bakımından zengin sebze-meyvelerle beslenmenin yanı sıra kaliteli uyku, yeterli miktarda su içmek, hijyene önem vermek, spor yapmak ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak bağışıklık sistemini güçlendirme yollarındandır.

Ayrıca “Bağışıklık güçlendirmek için ne yapmalı?” sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap verdiğimiz “Kendinize Dikkat Edin: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler” yazımızı da kesinlikle okumanızı öneririz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapacağınız meyve suyu ve smoothie’ler için küçük ev aletlerine göz atmak istiyorsanız meyve sıkacakları ve blender’ların Koçtaş’ta sizi beklediğini de hatırlatalım. Online siparişle güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz!

Exit mobile version