Bahar temizliği için ipuçları.

Bahar Temizliğini Hakkıyla Yapmanızı Sağlayacak 4 Öneri

Artık dışarıya çıktığınızda paltonuz ya da montunuz size ağır geliyorsa ve ilkbahar/yaz meyve-sebzelerini yemeye başladıysanız ve elbette ki güneşin o muhteşem enerjisini hissediyorsanız söylemeniz gereken belli: Hoş geldin bahar! Ağaçların yapraklarına ve rengârenk çiçeklerine kavuştuğu bu mevsim adeta yeniden doğuşun yansıması… O halde siz de yenilenmeyi yaşam alanınızda hissedin, yaşayın! Demek istediğimiz şu ki bahar temizliği için kolları sıvama vakti geldi!

Bahar temizliği hangi ayda yapılır konusunda net bir bilgi veremeyiz, aslında bunun cevabını kimse veremez. Çünkü bahar temizliği yapmanın birkaç amacı var. İlkbahara ve yaza hazırlık, evdeki fazlalıklardan kurtulma, hava şartlarının iyileşmesi nedeniyle temizlik yapmanın daha elverişli olması gibi nedenler bu temizliğin, bu mevsimde yapılmasının nedenlerinden. Peki, bahar temizliği nasıl yapılır? Şimdi, mükemmel bir bahar temizliği yapabilmeniz için ihtiyacınız olan ipuçlarını sıralamaya başlayalım.

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Kâğıdınız, kaleminiz hazır mı? Dilerseniz telefonunuzun ya da tabletinizin notlar bölümünü de kullanabilirsiniz. Çünkü temizlenmesi gereken tüm eşya ve alanları belirlemeniz gerekiyor. Oluşturacağınız bahar temizliği listesi size yol gösterecektir. Mesela klimanız varsa bakımını yaptırmanız gerekiyor mu? Halılarınız en son ne zaman yıkandı? Bu gibi konularda, hizmet veren firmalardan yardım almanız gerekebilir. Organizasyonu baştan yaparsanız temizliğini yaptığınız alanı bir daha temizlemek zorunda kalmazsınız. Bu arada tadilat gerektiren, kirlenen duvarları bahar aylarında boyamak da güzel fikir! Evinizin dekorasyonuna da katkı sağlayacak olan yeni duvarlarınıza kavuşmak için “Duvarları Yenileme Vakti: Boya Nasıl Yapılır?” yazımız size yardımcı olmaya hazır!

Süpürge ile pratik temizlik.

2. Tüm Temizliği Aynı Gün Yapmaya Çalışmayın

Evinizde bulunan tüm dolapların içini ve dışını temizlemek, koltuk kılıflarını yıkamak, camları silmek, tül ve perdeleri yıkamak, mevsimi olmayan giysileri kaldırmak… Yani yapacak bir sürü işiniz var. Sizce de tüm bunları bir günde yapmak çok zor değil mi? Kesinlikle zor! Hatta eviniz büyükse ve geniş bir aileniz varsa yetiştirmek imkânsız. O halde kendinizi yormayın. Zaten bahar temizliğinin püf noktaları arasında belki de en önemli madde işleri güne bölmek. Bahar temizliğini günlere bölerek, hatta sadece hafta sonu gibi belirli günlerde yapabiliyorsanız haftalara yayarak yapabilirsiniz. Tabii bu aşamada aile bireyleriyle ya da ev arkadaşınızla iş birliği yapmanız, bu maratonunu daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır. Birlikten kuvvet doğar!

Bahar temizliğinin ipuçları.

3. Planlı Bir Temizlik İşinizi Kolaylaştırır

Temizliği günlere böldünüz, evinizin hangi alanını temizlerken ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu düşündünüz. Doğru yoldasınız! Peki, bahar temizliği sırası nasıl olmalı? Sizin de aklınızda “Bahar temizliğine nereden başlanır?” sorusunun dönüp durduğunu biliyoruz. Bu konuda yardımcı olmadan önce temizlik ürünlerini de kontrol etmeniz ve temizliğe başlamadan eksiğiniz varsa almanız gerektiğini hatırlatalım.

Detaylı bir temizlik yapmak.

  • Yıkanması gereken halıları yıkamaya verdikten, bakıma ihtiyacı olan elektrikli aletlerin bakımını yaptırdıktan sonra sıra sizde! Eğer nereden başlayacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız öncelikle mutfaktan başlayabilirsiniz. Derin banyo temizliğini ise en sona bırakabilirsiniz.
  • Salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası… Bahar temizliği yapacağınız alanın tül ve perdelerini yıkamalısınız. Koltuk ve minder kılıflarını çamaşır makinesi ile buluşturmanın da tam zamanı! Eğer söz konusu yatak odasıysa yastık ve yorganlarınızı da yıkamalısınız.
  • Öncelikle avizelerin tozunu almalısınız. Ardından dolapların içlerini, daha sonra dışlarını silmelisiniz. İlkbahar ve yaz aylarında giyeceğiniz giysileri çıkarabilir, kışlıkları kaldırabilirsiniz. Bu aşama önemli! Giysilere zarar gelmesini istemiyorsanız “Mevsimi Olmayan Giysiler ve Ürünler Nasıl Kaldırılır, Saklanır?” yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca küçük el aletlerini yıkamak için de bundan güzel bir zaman olamaz!
  • Eğer yakın zamanda yağmur yağmayacaksa camları silebilirsiniz.
  • Ardından odanızı süpürmeli, silmeli ve tozunu almalısınız.

4. Fazlalıklardan Kurtulun

Kalın giysilerinizi kaldırdınız, hafiflediniz; evinizin de hafiflemeye hakkı var! Çalışır/kullanılabilir durumda olan, kullanmadığınız ürünleri mobil uygulamalar veya internet siteleri üzerinden satabilir ya da ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Mutfağınızda ne zamandır duran kavanozları geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Ayrıca o sakladığınız faturaları da atmanın vakti geldi! Evinizde fazlalık olan ne varsa kurtulmalı ve yeni bir ev düzenine merhaba demelisiniz.

Giysi dolabı düzenlemek için yapılması gerekenler.

Bahar temizliği nasıl yapılmalı anlattık; şimdi tertemiz evlere kavuşmanın tam zamanı!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir