Sonbaharda bahçe bakımı.

Bahçenizi Unutmayın: Sonbaharda Bahçe Bakımı

Belki gündüzleri bir ağacın altında hamakta güzel havanın keyfini çıkardınız, belki de akşam rüzgârını dostlarınızla beraber hissedip güzel zaman geçirdiniz. Evet, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri “bahçe sezonu” olarak adlandırılabilir; çünkü bu dönemlerde bahçede geçirilen zaman, diğer mevsimlere göre daha fazladır. Fakat bu, zaman geçirmiyorsunuz diye bahçe bakımını sonbahar mevsiminde ihmal edeceğiniz anlamına gelmemeli. Bahçenizde güzel günler geçirmek için hazırlıklarınızı şimdiden yapmaya başlayın! Şimdi, bu doğrultuda sonbaharda bahçe bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabını verelim ve ihtiyacınız olan bahçe bakım bilgilerini sıralayalım.

Sonbaharda bahçe bakımı nasıl yapılır?

Toprağın Verimliliğini Sürdürmek Şart

Bahçenizi rengârenk çiçekler ve bitkilerle süslediniz, hatta belki de evinizin bu alanında sebze ve meyve yetiştirdiniz. Eğer sonbaharda bahçenizde bulunan tüm bitkileri kaldırmak istiyor ve bahçenizin sadece toprak ile kaplı olması gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bitkiler olmadan toprak oldukça korunmasız bir hale gelir. Bitkiler, kökleri sayesinde toprak ile mineral alışverişi yaparak bahçenizdeki toprağın sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Ayrıca bitkiler sayesinde toprak; yağmur, kar ve buzlanma gibi hava şartlarından daha az etkilenir. Bu arada hem dökülen yaprakları toplamayı hem de çim aralarını tırmıkla temizlemeyi ve bu sayede toprağı havalandırmayı unutmamalısınız. Toprağın kalitesini sezon boyunca korumak için mineral açısından zengin gübre ile gübreleme yapabilirsiniz.

Sonbaharda dikilebilecek sebzeler arasında ise marul, havuç, turp, ıspanak, bakla, sarımsak, taze soğan yer alıyor. Aklınızda olsun.

Toprağın verimliliğini sürdürmek şart.

Bitki ve Mobilya Transferlerini Gerçekleştirin

Eğer bahçenizde ilkbahar ve yaz bitkileriyle çiçekleri varsa soğuk ve yağmurlu havalarda yaşamaları zor olacaktır. Bu nedenle bitkileri, köklere zarar vermeden iç mekâna transfer etmelisiniz. Eğer bu aşamada saksı değiştirmeniz gerekiyorsa “Huzura Yer Açın: Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?” yazımızdaki saksı değişimi bölümünden yardım alabilirsiniz. Bahçenizde mevsime uygun bitkilere yer vermek istiyorsanız da kamelya, açelya ya da Atatürk çiçeğinin sonbahar bahçe bitkileri arasında yer aldığını belirtelim.

Bitki transferi nasıl yapılır?

İlkbahar ve yaz aylarında bahçe keyfi yaparken olmazsa olmazlarınız arasında yer alan bahçe mobilyaları da sonbahar bahçe bakımı sırasında zaman ayırmanız gereken konulardan. Mobilyalarınızı yağmur, kar gibi hava koşullarından korumak için bahçe depolama çözümlerinden yararlanabilir ya da rattan mobilyalar gibi şık ürünleri iç mekânda değerlendirebilirsiniz. Eğer mobilyalarınızı ilkbahara kadar saklamayı planlıyorsanız bakımını yapmayı aksatmamalısınız. Peki, bahçe işleri arasında yer alan mobilya bakımı nasıl yapılır?

Bahçe Mobilyası Bakımı Nasıl Yapılır?

Sahip olduğunuz ahşap mobilyaların uzun süre sizinle olabilmesi için onlara bakım yapmanız şart. Eğer salıncak gibi demirden ya da plastikten mobilyalarınız varsa bu ürünleri sildikten sonra mobilya kılıfı ile kaplayıp saklayabilirsiniz. Şimdi, bahçe mobilyası bakımı için ihtiyacınız olan malzemeleri sıralayalım.

  • Teak yağı
  • Uygulama fırçası
  • Zımpara kâğıdı
  • Mobilya kılıfı
  • Temizlik bezi

Bahçe mobilyası bakımı nasıl yapılır?

Ürün Kodu: 2000028042

Malzemeleriniz tamamsa bakım aşamasına geçebilirsiniz.

  • İhtiyaç olan yerleri zımparlamalısınız.
  • Ardından fırçanızı teak yağına batırmalı, fazlalığını almalı ve mobilyanın üzerine uygulamalısınız.
  • Fırçanın girmediği noktalarda bezi, teak yağına batırarak işlem yapabilirsiniz.
  • Mobilyalarınızı saklarken üzerlerine mobilya kılıflarını örtmelisiniz.

Kusursuz bir bahçe için bahçenize iyi bakmak güzel fikir!

 

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
%d blogcu bunu beğendi: