Site icon

Evinizde Bayram Hazırlığı: Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Bayram temizliği

İçerisinde olduğumuz COVID-19 pandemisi nedeniyle bu yıl da geçen yılki gibi, bayramların o kalabalık, tüm geniş aileyi bir araya getiren sofraları olmayacak. Ama gelecek bayramlarda sevdiklerimizle sağlıklı bir şekilde bir arada olabilmek için bu bayramı bu şekilde geçirmemiz gerekiyor.

Tabii alışık olduğumuz bazı şeyleri bu bayram yapamayacak olsak da bayram temizliği olmadan olmaz! O halde hemen “Bayram temizliği nasıl yapılmalı?” anlatalım. Bu arada evin temizliği için kollarınızı sıvamadan önce “Evinizi Gerçekten Temizlediğinize Emin misiniz? En Sık Yapılan Temizlik Hataları” yazımıza göz atmanızın faydalı olabileceğini de belirtelim.

İşte, pratik bayram temizliği için öneriler:

İlk Adım: Plan Yapın, Eksiklerinizi Giderin

Hakkıyla bir bayram temizliği yapmak için bir gün yeterli olmayabilir. Eğer bayram temizliği yapmak için bir gün ayırdıysanız bu konuda ailenizdeki diğer bireylerden yardım almanız gerekebilir. Aksi takdirde oldukça yorucu ve zamanla yarışacağınız bir gün sizi bekliyor demektir.

Evinizin alanlarını bir temizlik sırasına koymak, temizlik yaparken daha planlı olmanızı sağlar ve işinizi kolaylaştırır. İlk olarak, temizledikten sonra girmeyeceğiniz ve dolayısıyla dağılmayacak alanları temizlemeyi tercih etmelisiniz. Yatak odanız, varsa çalışma odanız temizleyeceğiniz ilk yerler olabilir. Banyo ise kesinlikle temizlemeniz gereken son yer olmalı. Bu arada halılarınızı kısa süre önce yıkatmadıysanız bayram temizliğine halı yıkatmayı da dâhil edebilirsiniz.

Temizlik ürünleri olmadan temizlik olmaz, değil mi? Temizlik sırasında bölünmemek için evdeki temizlik malzemelerini önceden kontrol etmeniz ve eksikleri satın almanız faydalı olabilir. Eğer doğal temizleyiciler sayesinde hem doğayı hem de bütçenizi korumak istiyorsanız ama bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız ev yapımı temizlik malzemelerinin nasıl yapıldığını anlattığımız “Hem Ekonomik Hem Sağlıklı: Evde Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Yapılır?” yazımız size rehber olabilir!

Etrafı Toparlayın, İşinizi Kolaylaştırın

Eğer eviniz dağınıksa öncelikle dağınıklığı toplamak temizlik yapmanızı kolaylaştırır. Evinizin tüm odalarını gözden geçirmeli ve toparlamalısınız. Ürünleri olması gereken yere koymak, temizliği daha düzenli ve pratik kılar. 

Şimdi Odalarda Bayram Temizliği Zamanı

Artık bayram öncesi temizlik için hazırsınız! O halde şimdi, bayram temizliği yapmanın püf noktalarını paylaşalım. Bu arada minik bir uyarı: Eğer bahar temizliğini yakın zamanda yaptıysanız, halı ve koltuk temizliğini bahar temizliği yaparken gerçekleştirdiyseniz bu adımları atlayabilirsiniz.

Bayram Öncesi Mutfak Temizliği

Oda temizlikleri bittikten sonra sırada mutfak temizliği var! Eğer daha öncesinde dip bucak bir temizlik yaptıysanız ve bazı adımları yakın zamanda gerçekleştirdiyseniz (beyaz eşya temizliği gibi) bu adımları es geçebilirsiniz.   

Bayram Öncesi Banyo Temizliği

Banyo, temizlik sırasında en çok kullandığınız alanlardan biri olduğu için temizliği en sona bırakmak oldukça sağlıklı olacaktır. Bu arada “Mikroplara Veda: Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?” yazımızın da bu aşamada size yardımcı olabileceğini hatırlatalım.

Bayram temizliğinde püf noktalar nelerdir, paylaştık. Bayram temizliği yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz temizlik ürünleri, Koçtaş’ta!

Eviniz şimdiden mis gibi koktu bile! Evde bayram temizliğinin ardından güzel bir çay ya da kahve keyfi yapmayı unutmayın! Kendinizi daha keyifli ve mutlu hissedeceğiniz bir bayram için balkon ve bahçenizde zaman geçirmek güzel fikir! Ayrıca dilerseniz “Kolları Sıvama Vakti: Balkon Temizliği İçin Öneriler” yazımız, keyif öncesinde alanın temizliği konusunda size yardımcı olabilir.

Güzel bayramlar dileriz!

Exit mobile version