Su tasarrufu yapmanın önemi.

Dünyayı Kurtaracak Güç Sizde: Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız gezegenin yaklaşık 3/4’ü . İnsan vücudunun yarısından fazlasını da oluşturuyor. Dünya da vücudumuz da suyun ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyor gibi, değil mi? Susuz bir hayat imkânsız! ; temizlik ve daha da önemlisi yaşam demek. Peki, dünyada yaşayan tüm canlıların ana ihtiyacı olan suya gereken önemi veriyor muyuz? İşte; Birleşik Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda her yıl kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü de bu kaynağın önemine dikkat çekme amacı taşıyor. Elbette suya bir gün değil, her gün önem vermek gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Cevabı hemen verelim: Su tasarrufu yaparak! Her evde veya iş yerindeki ufak bir değişimin dünya için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle ilk olarak 1993 yılında kutlanan Dünya Su Günü’ne özel hazırladığımız ve su tasarrufunun önemine dikkat çekmek istediğimiz bu yazıda su tasarrufu nasıl yapılır, maddeler halinde anlatacağız!

1. Bulaşıklarınızı Bulaşık Makinesinde Yıkayın

Pratikliğine söyleyecek lafımız yok. Onlarca kirli mutfak eşyasını tek seferde yıkayabilen bulaşık makineleri, evlerin en büyük yardımcıları arasında yer alıyor. Peki, bulaşık makinelerinin su tasarrufu yapmak için de çok önemli bir yeri olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin; bulaşığı elde yıkadığınızda yaklaşık 125 litre su harcıyorsunuz, fakat aynı miktarda bulaşığı makinede yıkayarak ortalama 15 litre su harcıyorsunuz! Yani hem su tasarrufu yapmak hem de konforunuzu sağlamak elinizde!

2. Eko Programları Kullanın

Ekonomik programda çamaşır yıkamak.

Bulaşık ve çamaşır makinelerinin az su kullanarak yıkama sağladıkları doğru, fakat siz yine de bu su miktarını daha da azaltabilirsiniz. Makinelerin sahip olduğu Eko programlar hem daha az su hem de daha az elektrik tüketiyorlar. Bu sayede hem etmiş hem de doğayı korumuş oluyorsunuz. Buna ek olarak, makinelerinizi tamamı dolmadan çalıştırmamanız da oldukça önemli.

3. Bozuk Bataryaları Yenileriyle Değiştirin

Tamamen kapanmayan ve damlatan musluklar su tüketiminin sebepsiz artmasına neden oluyor. Ama hiç merak etmeyin, bu sorunun çözümü oldukça kolay! Yapmanız gereken sadece zevkinize uygun bir batarya seçmek ve onu takmak! Bu konuda “Küçük Değişimler, Büyük Etkiler” yazımızdan yardım alabilir; ev bataryası seçerken ve monte ederken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca el hareketlerinizi algılayan ve bu doğrultuda açılıp kapanan fotoselli bataryaların da ihtiyacınızdan fazla su tüketmenizi engelleyen ürünler olduğunu hatırlatalım.

Su tasarrufu nasıl yapılır?

4. Yemek Sularını Dökmeyin

Makarna yapmak için önce makarnayı haşlıyorsunuz, ardından makarna suyunu süzüyor ve makarnanızı sos ile buluşturuyorsunuz. Fakat o süzdüğünüz makarna suyunu dökmek yerine farklı amaçlarla kullanıp su tasarrufu ile ilgili küçük ama önemli adımlar atabilirsiniz. Örneğin; makarna suyu ile leziz makarna sosları ya da çorbalar yapabilirsiniz. Ayrıca “Evinizdeki Malzemelerle Bitkilerinize Bakım Yapabilmeniz İçin 5 Öneri” yazımızda da bahsettiğimiz gibi yumurtayı haşladığınız su ile bitkilerinizi sulayarak onların daha güçlü büyümelerini sağlamanın yanı sıra su tasarrufu da yapabilirsiniz.

5. Sebze ve Meyveleri Musluk Açık Şekilde Yıkamayın

Yemeden önce sebze ve meyveleri yıkamak konusunda hassas olduğunuzu biliyoruz. Tam da bu nedenle musluğunuzu açıyor ve tüm meyve-sebzeleri tek tek yıkıyorsunuz. Fakat bu besinleri su tasarrufu yaparak da yıkamanız mümkün. Mutfakta kullandığınız derin, büyük bir kabın içerisini su ile doldurmalı ve suyun içerisine de elma sirkesi dökmelisiniz. Yıkamak istediğiniz sebze ve meyveleri bu suyun içerisinde bekleterek onları temizleyebilirsiniz. Ardından bu sirkeli su ile de bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

6. Duş Sürelerini Kısaltın ve Suyu Boş Yere Akıtmayın

Duş alırken çok fazla su tüketildiği bir gerçek. Üstelik bu tüketimin yaz aylarında daha fazla duşa girildiği için arttığını da biliyoruz. Duş sürelerini kısaltarak ya da duş sırasında ihtiyaç duyulmadığı anlarda suyu kapatarak su tüketimini azaltmak mümkün. Bu arada diş fırçaladığınızda da suyu boşuna açık bırakmamanız gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca duşa girmeden önce suyun ısınmasını beklediğiniz süre boyunca akan suyu bir kovada biriktirip bu su ile balkonunuzu yıkayabilir ya da evinizin zeminini silebilirsiniz.

Evde su tasarrufu nasıl yapılır?

7. Bahçeniz İçin Doğru Sulama Ürününü Bulun

Eğer bahçenizi bitkiler ile süslediyseniz bitkilerinize çocuğunuz gibi baktığınızı biliyoruz. Onları düzenli olarak suluyor, sağlıklı büyümeleri için elinizden geleni yapıyorsunuz. Dilediğiniz gibi tasarladığınız ve bitkilerle süslediğiniz bir bahçe, mutlu evin göstergesidir ve biz de güzel bahçeleri sonuna kadar destekliyoruz! Fakat burada gerektiğinden fazla su tüketmek, dünyamıza da bütçenize de zarar verebilir. O nedenle bahçenizi sularken hortum yerine bahçe pompası ve sulama aparatları kullanarak su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

8. İçme Suyunda da Tasarrufa Gitmek Önemli

Biliyorsunuz, dünyada içilebilir su oranı da gün geçtikçe azalıyor ve bu da demek oluyor ki içme suyu konusunda hassas davranılması gerekiyor. Peki, bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Aslında teknoloji bunu sağlamış durumda. Çeşme suyunun içerisindeki yabancı maddeler arıtılarak içme suyu haline getirilebiliyor. Bu arada su arıtma cihazı dediğimiz için zihninizde boyut olarak büyük, fiyat olarak pahalı bir ürün gelmesin. Örneğin; filtreli su arıtma sürahileri, eviniz veya iş yeriniz için oldukça kullanışlı ürünler.

Şimdi, uygulayacağınız küçük değişimlerle su tasarrufu yapma vakti!

 

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir