Kusursuz bir biçimde duvar boyamak.

Duvarları Yenileme Vakti: Boya Nasıl Yapılır?

Bazen sadece duvarlarınız kirlendiği için bazen ise ev dekorasyonu konusunda değişiklik yapmak istediğiniz için yararlandığınız bir üründür duvar boyası! Evet, yanlış okumadınız; duvar boyaları “Evinizdeki Etkisini Keşfedin: Duvar Dekorasyonu İçin 6 İpucu” yazımızda da bahsettiğimiz gibi evinizin dekorasyonuna etki eden ürünlerdir. Peki, uygulama yapıldığında kimi zaman evinizde büyük bir değişime sebep olan ve “Nereye geldim ben?” diye düşündürtebilen duvar boyama nasıl yapılır? Hangi nedenden dolayı duvarınızı boyamak istiyorsanız isteyin, fark etmez! Ev boyama olarak da adlandırılan duvar boyama işlemi ile ilgili ihtiyacınız olan tüm detayları sizin için bu yazıda yazdık.

Hazırlık Şart: Boya Öncesi Yapılması Gerekenler

Boya yaparken bu işlemden sadece duvarlarınızın etkileneceğini düşünebilirsiniz, ama odada eşyalarınızın olduğunu da unutmamalısınız. Boya yapmadan önce halıları, kilimleri kaldırmalı ve imkânınız varsa mobilyaları odanın dışına taşımalısınız. Eğer mobilyalarınızı başka bir yere koymak için yeterli alanınız yoksa tüm eşyanızı odanın ortasında toplayabilir ve üzerlerini koruyucu bir örtü ya da naylonla örtebilirsiniz. Bu aşama mobilyaların hiçbir yerinin açık olmadığına ve boyadan zarar görmeyeceklerine emin olmalısınız.

Boya öncesi yapılması gereken hazırlıklar.

Odada bulunan priz ve anahtarların da boyanmamasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle boya yapmadan önce bu ürünleri çıkarmalısınız. Priz ve anahtarları bir kontrol kalemi yardımıyla kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Eğer çıkarmak istemiyorsanız maskeleme bandı ile bu noktaları kapatabilir ve boyadan koruyabilirsiniz. Bunun yanında eğer tavanınızı da boyayacaksanız avizelerinizi de sökmelisiniz. Evinizin Dekorasyonunu Tamamlamak İçin Bilmek Şart: Avize Montajı yazımızdan avizenizi nasıl sökebileceğiniz hakkında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yapacağınız boyanın sağlıklı olabilmesi için elbette duvardaki kusurları gidermek şart. Bundan dolayı duvarlarınızın onarılmaya ihtiyacı olan bölümlerinde gerekli uygulamayı yapmanız, sıkça sorulan “Duvar boyamadan önce ne yapmalı?” sorusunun cevaplarından biri. Duvardaki çatlakları alçı ya da macun ile bir spatula kullanarak giderebilirsiniz. Onarım işlemini gerçekleştirdikten sonra macunun ya da alçının kurumasını beklemelisiniz. Ardından duvarı zımparalamalı ve oluşan tozu hafif nemli bir bezle almalısınız. Tüm bu detayları gerçekleştirdikten sonra boya yapmaya hazırsınız demektir!

Yepyeni Duvarlara Kavuşmak İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

Ev boyarken gerekli malzemeler eksiksiz olursa hem eşyaların  ve oda zemininin zarar görmesini engeller hem de kusursuz bir şekilde uygulama yapabilirsiniz.

Evi boyamak için gereken malzemeler.

Ana Ürün

Projenin Tamamlanması İçin Gereken Ürünler

 • Maskeleme bandı
 • Koruyucu örtü
 • Astar

Takım Çantanızda Olması Gerekenler

 • Fırça ve boya rulosu
 • Kestirme fırça
 • Sırık

En Eğlenceli Bölüm: Boya Nasıl Yapılır?

Kabul edelim; boya yapmak eğlenceli bir eylem. Ne de olsa evinizin değişimine, güzelleşmesine anbean şahit oluyorsunuz ve bunu değişimi kendi ellerinizle yapıyorsunuz! Bizce de duvarları yeni bir renge kavuşturmak güzel fikir! O halde boya nasıl yapılır, anlatmaya başlayalım.

Boya yapmak ile ilgili ipuçları.

 1. Öncelikle boyamayacağınız ve boya gelmesini istemediğiniz yerleri maskeleme bandı ile bantlamalısınız. Süpürgeliklerin ve kapı kasalarının her yerini, tavanda ise duvar ile tavan arasındaki kesişim noktasını bantlamanız yeterli. Bu bant kolaylıkla çıkarılabildiğinden bantladığınız bölüm zarar görmeyecektir.
 2. Zemini, koruyucu örtü sererek korumalısınız. Boya naylonu olarak da bilinen koruyucu örtüyü süpürgeliklere bantlayarak örtünün kaymasını ve zemininizin zarar görme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Dilerseniz bu aşamada bantlı maskeme örtüsü kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 3. Eğer tavanı da boyayacaksanız öncelikle bu işlemi yapmalısınız. Peki, tavan boyası nasıl yapılır? Boya rulosunun boyunu uzatacak sırık sayesinde tavan boyasını kolaylıkla yapabilirsiniz. Merdiven kullanmak bu işlemi yapmak için daha yorucu bir alternatif.
 4. Duvarı istediğiniz renge boyamadan önce astar ile bir kat atmalısınız. Astar, boyanın duvarı daha iyi tutmasını, daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Yani astar uygulaması boya koruma için atlamamanız gereken bir işlem.
 5. Astar kuruduktan sonra duvarları seçtiğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu aşamada çokça sorulan “Ev boyarken hangi renkleri tercih etmeliyiz?” sorusuna da cevap verelim. Bu tamamen zevkinize ve evinizin dekorasyonuna bağlı bir seçim, fakat eviniz küçükse evinizi daha ferah göstermek için açık renkleri tercih etmenizde fayda var.
 6. Damlatmadan boya yapmak istediğinizi biliyoruz. Bu nedenle ruloyu tamamen boyaya batırmamalı; ruloyu boyanın üzerinde ileri geri oynatarak boyayı yemesini sağlamalısınız.
 7. Ruloya yukarıdan aşağıya ve sonrasında aşağıdan yukarıya olmak üzere bir tur attırmalısınız. Yatay hareketler hem boya yapmayı zorlaştırır hem de ulaşmak istediğiniz sonuçtan sizi uzaklaştırabilir. Üst kısımları boyarken yine bir sırıktan yardım alabilirsiniz.
 8. Son olarak, kolay kontrol etme imkânı sunan bir kestirme fırça ile köşeleri boyamalısınız.

Boya nasıl yapılır ve boya yaparken nelere dikkat edilmeli konularını anlattık. Şimdi, evinizi yenileme vakti!

İhtiyacınız olan tüm malzemeler Koçtaş’ta!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: