Site icon

Elektrikli Isıtıcı ile Ekonomik Isınma Yöntemleri

Tasarruflu Elektrikli Isıtıcılar

Siz de işten, okuldan ya da kısa bir gezintiden eve dönerken hızlı adımlarla yürüyüp bir an önce sıcacık evine ulaşmak isteyenlerden misiniz? Hiç merak etmeyin; hepimiz bu durumdayız. Mevsim şartlarının doğurduğu ısınma ihtiyacı, kış aylarında evde daha çok vakit geçirmemize vesile oluyor. Tabii ısınma ihtiyacı da bazı açılardan can sıkıcı olabiliyor. Mesela hiç gelmesini istemediğiniz yüklü faturalarla karşılaşabiliyorsunuz. Doğal gaz ile ısınma çokça tercih edilen bir seçenek olsa da kombinin olmadığı evlerde ya da doğal gaza ek olarak elektrikli ısıtıcılar da kullanılabiliyor. Peki, elektrikli ısıtıcı kullanırken enerji tüketimini azaltmak ve daha tasarruflu ısınmak için hangi yöntemleri uygulayabilirsiniz? İşte, elektrikli sobalar ile tasarruflu ısınma ipuçları:

İhtiyacınıza Uygun Isıtıcı Modelini Seçtiğinize Emin Olun

“En tasarruflu elektrikli ısıtıcı hangisi?” sorusunun cevabı aslında sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekilleniyor. Çünkü bahçe, balkon gibi evinizin açık alanlarında kullanıma uygun olan elektrikli ısıtıcı farklı, iç mekânda kullanıma uygun olanlar farklı… Yani alana uygun olmayan bir elektrikli soba, enerji tüketimi konusunda tasarruf etmenizi imkânsız hale getirebilir. Bu nedenle öncelikle elektrikli ısıtıcı modellerini tanımalısınız. Biz size hemen, elektrikli ısıtıcı çeşitleri hakkında minik bir özet geçelim.

Infrared Isıtıcılar: Isıyı ışık yoluyla ileten ve direkt olarak ışığın etki ettiği noktaları ısıtılabilen bu ısıtıcıları genellikle kafelerin bahçelerinde görebilirsiniz. Çünkü infrared ısıtıcılar dış mekân için uygun olan bir ısıtıcı çeşididir. Bu arada ev ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan quartz ısıtıcıların da benzer bir prensiple çalıştığını söyleyebiliriz.

Yağlı Radyatörler: Kapalı alanlarda kullanıma uygun olan ve kalorifer peteklerine benzeyen yağlı radyatörler, alanı etkili bir şekilde ısıtabiliyorlar. Yani iç mekân için bir ürün arıyorsanız yağlı radyatörler “Hangi ısıtıcı daha tasarruflu?” sorusunun cevaplarından biri olabilir.

Konvektör Isıtıcılar: Kapalı alan için bir ısıtıcı tavsiyesi istiyorsanız ve tercih edeceğiniz üründe hızlı bir şekilde ısıtma özelliği arıyorsanız tercihinizi konvektör ısıtıcılardan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca konvektör ısıtıcı, toz alerjisi olanlar için de tercih edilebilir ürünler arasında yer alıyor. 

Fanlı Isıtıcılar: Sıcak hava üfleyerek kapalı alanı ısıtabilen fanlı ısıtıcı, ek ısıtıcı olarak kullanılmaya elverişli. Örneğin radyatör odanın boyutuna göre küçükse ve odanız çok büyük değilse fanlı ısıtıcıları tercih edebilirsiniz.

Elektrikli Şömineler: Diğer elektrikli ısıtıcılarda olduğu gibi, elektrikli şöminelerde de ürünün gücü ve büyüklüğü ısıtma performansında etkili. Dekoratifliğiyle dikkat çeken elektrikli şömineler, özellikle demir dökme bölümlere sahip ise ısıtma konusunda daha başarılı olabilir.

Elektrikli ısıtma cihazları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ise sizi “Elektrikli Isıtıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımıza alabiliriz!

İhtiyacınıza Uygun Seçim Yapın, Tasarruflu Kullanım Yöntemlerini Uygulayın

Kullanım alanınıza uygun ısıtıcı çeşidinin hangisi olduğuna karar verdikten sonra sırada elektrikli sobaları özelliklerine göre incelemek var. Peki, bu aşamada nelere dikkat etmelisiniz?

Isı Yalıtımına Önem Verin

Tasarruflu elektrikli soba seçmek elbette önemli, fakat bunun yanı sıra ısı yalıtım konusuna da önem vermelisiniz. Çünkü ısı yalıtımı konusunda başarısız bir ev ya da iş yeri, alanda ısının muhafaza edilmesi neredeyse imkânsız olduğu için daha fazla elektrik tüketilmesine neden olacaktır. Isı yalıtımı konusunda minik birkaç ipucu verelim:

Elektrikli ısıtıcı fiyatları; seçilen ısıtıcı tipine, modele, ısıtma gücüne, tasarıma göre farklılık gösterebilir. Fakat hiç merak etmeyin! Her bütçeye uygun elektrikli ısıtıcılar Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Exit mobile version