Site icon blog.koctas.com.tr

Büyük Mobilyalarda Dev Değişimler: Masa Yenileme Fikirleri

Masa Yenileme Fikirleri

Masanın üzerine konulan sıcak bardak, sert bir eşya ya da bebeklerin afacanlığı… Sebep ne olursa olsun zaman içerisinde masalar yıpranır ve temiz görünümünü kaybeder. Ancak sıkça karşılaşılan bu durumun çözümü elbette her seferinde yeni bir masa almak değil. Evde uygulayabileceğiniz eski masa yenileme tekniklerini öğrenerek eşyanıza eski pürüzsüzlüğünü kazandırabilirsiniz. 

Böylece hem evinizde yenilik yapmış olursunuz hem de tüketmek yerine yenileyerek çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Çevre dostu diğer ileri dönüşüm fikirleri için Kendin Yap DIY Fikirleri sayfamıza göz atabileceğinizi de hatırlatalım. Ancak önce merak sizi bekletmeden eski veya yıpranmış masa yenileme fikirleri ile ilgili detayları paylaşalım.

Eski Masa Nasıl Yenilenir?

Cam, plastik veya ahşap gibi hangi malzemeden yapılırsa yapılsın masanızı keyifle yenileyebilirsiniz. Tek istisna ahşap masanın yüzeyini eski haline getirirken karşınıza çıkabilir. Yani masaya bambaşka bir görünüm katmak değil sadece eski haline döndürmek istediğinizde bazı şeylere dikkat etmeniz gerekebilir. 

Ahşap masa yüzeyinin yenilenip yenilenmeyeceği anlamak için malzemenin türünü bilmeniz gerekir. Eğer masanın üzeri kaplama ise bu katman ince olacaktır. Bu da zımpara işlemi sonrası üst yüzeyin fazla incelerek zarar görmesine neden olabilir. Masif ahşap masalar ise yenilenmeye oldukça müsaittir. ¨Masif ahşap ile kaplama farkları nelerdir?¨ sorusunun cevabı ise desenleri işaret eder. Masif ahşabın şekil ve renkleri farklılık gösterir. 

Kaplama ise genellikle tek ağaçtan yapılır. Yani tüm masa boyunca aynı çizgileri görüyorsanız muhtemelen kaplamadır. Bunu daha rahat anlamak için masanın genellikle boyasız ve cilasız bırakılan alt yüzeyine bakabilirsiniz. Masanızın masif ahşaptan yapıldığından emin olduysanız eski ahşap masa yenileme yöntemine göz atalım:

Ahşap koruyucu yağı, ürün üzerinde belirtilen şekilde masaya sürebilirsiniz. Ancak kokudan etkilenmemek için bu işlemi mümkünse açık alanda ya da tüm pencerelerinizi açarak yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Ahşap masa yenileme için ihtiyaç duyacağınız zımpara kağıdı ve aksesuarları ile zımpara makinaları Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Masanız ilk günkü gibi oldu bile. Güle güle kullanın. 

Masa Kaplama Nasıl Yapılır?

Masa kaplama, eski mobilyaları yenilemenin en fark yaratan yöntemlerinden. Birçok masa kaplama yöntemi bulunuyor. Bunlardan yapışkanlı folyo ile masa kaplamayı duymuşsunuzdur. Yapışkanlı folyo, plastik masa yenileme için kullanılabilecek bir yöntem. Ancak geçici ve dayanıksız bir masa yenileme yöntemi olduğunu söylemeliyiz. 

Seramik ile masa kaplama ise çok daha uzun ömürlü ve şık bir teknik. Kaplama ahşap masalara da rahatlıkla uygulanabildiği için de bir sınırlaması yok. Eski masanızı seramik kaplamak için gerekli malzemeler ise şunlar:

Eldiveninizi de giydiyseniz şimdi seramik kaplama ile masa yenileme adımlarına bakalım:

Tüm yapıştırıcılar kuruduktan sonra güzelliğine hayran kalacağınız yeni bir masanız olacak. Suya dayanıklı olduğu için seramik masayı teras ya da veranda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eski masanızı seramik kaplamak için gerekli olan seramik yapıştırıcı gibi malzemeler Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Cam Masa Nasıl Boyanır?

Cam masa yenileme için de pek çok yöntem var. Bunlardan biri camı çıkarıp yerine çıtalar iye yepyeni bir yüzey yapmak. Ancak bu biraz ustalık gerektiren bir işlem. Ayrıca ahşap çıtalar döşendiği için de cam masa yerine artık farklı bir masa ortaya çıkıyor. Camdan vazgeçmeden pratik bir şekilde eski masanızı yenilemeniz için cam boyama yapmanızı öneririz. Cam masayı boyamak için gerekli malzemeler ise şunlar:

Cam masanın yüzeyini boyamak için izleyebileceğiniz adımlar ise şunlar:

Yepyeni cam masanızı keyifle kullanın.

Plastik Masa Nasıl Yenilenir?

Görsel Kaynağı

Masanızı yenileyip daha eğlenceli hale getirmenin yöntemini öğrenmeye nedersiniz? Son zamanların trend boya türlerinden olan karatahta boyası, diğer adı ile tebeşir boya masa kullanımınızı başka bir boyuta taşıyacak. İşte eski plastik masayı yenilemek için gerekli malzemeler:

Plastik masanızı yenilemek için şu aşamaları uygulamanız yeterli:

Kuruduktan sonra masanızın üstüne sabah notları yazıp bırakabilir ya da çocuğunuzla en keyifli oyunları burada oynayabilirsiniz. Masalarınız yepyeni bir görünüme kavuştu. Şimdi de sehpa yapımı, bench yapımı gibi evin diğer bölümlerinde kullanılan eşyaları yenilemenin yöntemini öğrenebilirsiniz. Tüm detaylar ¨Eski Eşyayı Yenilemek İçin Dört Öneri¨ yazımızda sizi bekliyor.

Exit mobile version