Site icon

Hem Ekonomik Hem Sağlıklı: Evde Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Yapılır?

Evde doğal temizlik ürünleri nasıl yapılır?

Biz de sizin gibi düşünüyoruz; temizlik gibisi yok! Tozdan ve kirden arınmış, mis kokulu bir ev hem sağlık bakımından hem de psikolojik olarak bizi olumlu etkiliyor. Temizlik sayesinde evimizde daha huzurlu zaman geçirebiliyoruz ve toz akarları gibi sorunlar nedeniyle alerjik reaksiyonlar gösterme oranımız azalıyor. Bunun yanı sıra doğal temizlik ürünleri ile temizlik yapma eğilimi de gitgide artıyor. Peki, siz evde hazırlayabileceğiniz temizlik ürünleri ile temizlik yapmaya ne dersiniz?

Başlamadan Önce: Neden Doğal Temizlik Ürünleri Tercih Edilebilir?

Kimyasal içerikler ile hazırlanmış temizlik malzemeleri, su kaynaklarına karışıp doğayı kirletebilir. Sürdürülebilir bir yaşam için geri dönüşüm gibi uygulamalara önem vermenin yanı sıra doğayı korumaya yönelik tüketimler de oldukça önemlidir.

Doğaya olan etkisinin yanı sıra yoğun kimyasal içerikli ürünler, alerjik bir bünyeniz varsa sağlığınızı da tehdit edebilir. Bunun yanı sıra her alan ya da eşya için aldığınız temizlik ürünlerinin de bütçenize büyük yük olduğu bir gerçek. Peki, evde yapılabilecek doğal temizlik malzemeleri sayesinde sağlığınızı, bütçenizi ve doğayı korumaya ne dersiniz? İşte, sizin için hazırladığımız evde doğal temizlik malzemesi yapımı için püf noktaları!

Evde Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici Nasıl Yapılır?

Yerler, tezgâhlar, camlar, lavabolar… Bir temizlik malzemesi ile tüm bu yüzeyleri temizlemek hayal gibi gelebilir, ama doğal malzemelerden oluşturacağınız ev yapımı temizleyici sayesinde artık değil!

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Nasıl Yapılır?

Evde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır?

Bulaşıkları, kimyasal kalıntılardan arındırmak için doğal malzemeleri bir araya getirerek yaptığınız bulaşık deterjanı ile yıkamaya ne dersiniz? Şimdi, yapımı oldukça kolay olan, bir yıkamalık doğal bulaşık makinesi deterjanı tarifini sizinle paylaşalım.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Nasıl Yapılır?

1 yıkama için 1 yemek kaşığı karışım yeterli olacaktır. Dilerseniz kullanacağınız miktardaki karışımı sıcak suyla açarak sıvı hale de getirebilirsiniz. Yani deterjanı sıvı ya da katı halde kullanmanız mümkün.

Evde Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjanlar aslında tam olarak çamaşırdan arınmıyor ve kısa sürede alerjik reaksiyonlara, uzun süre sonra ise daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle doğal temizlik ürünleri yapımı konusunda çamaşır deterjanına da fırsat vermelisiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Nasıl Yapılır?

Evde Lavabo Açıcı Nasıl Yapılır?

Mutfağınızın ya da banyonuzun lavabosu tıkandı ve evde doğal temizlik yöntemleri arıyorsunuz… Hiç merak etmeyin, her evde bulunan üç malzeme ile bu sorunu çözebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Nasıl Yapılır?

Ayrıca diğer lavabo açıcı tariflerine göz atmak ve pek çok insanın şikâyetçi olduğu lavabo kokusuna çözüm bulmak için “Mutfaktaki Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde Oda Spreyi Nasıl Yapılır?

Evin temizliği güzel kokudan belli olur! Peki, oda spreyinizi de kendiniz yapmaya ne dersiniz? İşte, ev yapımı oda spreyi ile ilgili detaylar:

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Nasıl Yapılır?

Çamaşır Suyu Yerine Doğal Ne Kullanılabilir?

Temizlik için en çok yardım alınan ürünlerden biri de hiç kuşkusuz çamaşır suları. Peki, çamaşır suyu yerine hangi doğal ev yapımı karışımı kullanabilirsiniz? Cevap: Oksijenli su! Banyo, mutfak, zemin temizliği, çamaşırlar… Çamaşır suyunu kullandığınız her alanda oksijenli sudan yardım alabilirsiniz.

Doğal temizlik ürünleri sayesinde hem bütçenizi hem sağlığınızı hem de doğayı korumak kesinlikle güzel fikir! Bu arada kullandığınız ürünlerin yanı sıra temizlik uygulamasını doğru yapmak da şart! Dilerseniz “En Sık Yapılan Temizlik Hataları” yazımıza göz atarak verimli bir temizlik için uzak durulması gereken noktaları öğrenebilirsiniz. Bu arada temizlik bezinden yer sileceğine kadar ihtiyaç duyabileceğiniz temizlik malzemeleri Koçtaş’ta sizi bekliyor!

 

Exit mobile version