Hangi odaya hangi bitki?

Hangi Odaya Hangi Bitki: Alana Uygun Bitki Seçme ve Bakım Rehberi

Rahatlatıcı bir etkisi bulunan ve güven veren yeşilin ne kadar huzur dolu bir renk olduğunu tartışmaya gerek bile yok. Evlerinizde bitkilerden vazgeçememenizin de nedeni tam olarak bu değil mi zaten? Evinizde kendi bahçenizi oluşturmayı istemek hakkınız, ama evde bitki yetiştirmenin oldukça özen isteyen bir iş olduğu da gerçek. Peki, kolaylıkla yetiştirebileceğiniz iç mekan bitkilerine ne dersiniz? Şimdi, “Evde yetiştirilen bitkiler nelerdir?” sorusunun cevabını alanlara göre sizinle paylaşmaya başlıyoruz. Siz de bu ev bitkileri rehberinden yararlanarak evde yetiştirilen bitki çeşitleri ve evde bitki bakımı hakkında bilgi sahibi olabilir, odalarınızı istediğiniz kadar yeşillendirebilirsiniz! Dilerseniz “Böcekleri Evinizden Uzak Tutmanızı Sağlayacak 6 Bitki” yazımız sayesinde de evinizi renklendirirken daha konforlu bir hale getirebilmek için gerekli olan detaylara ulaşabilirsiniz.

Salon Bitkileri

Dekorasyonunuzu tamamlayacak salon çiçekleri arıyorsanız uzun ömürlü ve bakımı kolay bitki çeşitlerine öncelik verebilirsiniz. Bu bitkiler salonunuzun şıklığına şıklık katacak, bizden söylemesi.

Kurdele Çiçeği: Onun şık yapraklarının salındığı bir salon nasıl sıradan olabilir ki? Bakımı kolay ev bitkileri arasında yer alan kurdele çiçeğini doğrudan ışık almayan bir yere konumlandırmalısınız. Haftada 2 ya da 3 kez su vermeniz ise onun yaşaması için ihtiyacı olan bir diğer şey.

Kurdele çiçeği nasıl büyütülür?

Devetabanı: Evde kimse yokken bile yalnız kalmayacaksınız, çünkü devetabanı bitkisi sizinle konuşacak! Fazla güneş ışığı aldığında yaprakları sararan ve bu nedenle farklı bir yere ihtiyaç duyan, yaprakları filizlendiğinde sıvı gübreye ihtiyaç duyduğunu belirten bu geniş yapraklı bitki, salonunuzda çok şık duracak. Toprağını kuru seven devetabanını haftada 1 kere az miktarda sulayabilirsiniz.

Deve tabanı bakımı nasıl yapılır?

Yatak Odası Bitkileri

Yoğun geçen bir günün ardından uzanıp tüm yorgunluğunuzu atmak istiyorsunuz. Bu konuda yeşilin de size çok yardımı dokunacak! Yatak odanızda yer verebileceğiniz iç mekan bitkilerinin isimleri şu şekilde:

Lavanta: Rahatlatıcı bir koku eşliğinde uyuyup uyanmak kadar güzel bir şey var mı? Bizce de yok! Bu yüzden lavantayı baş tacı etmek gerek. Güneş ışığını çok seven ve sadece toprağı kuruduğunda sulamanız gereken bu çiçeğe yatak odanız ışık alıyorsa mutlaka yer vermelisiniz.

Lavanta nasıl büyütülür?

Paşa Kılıcı: “Yatak odamda bitki olsun, ama çok bakıma ihtiyacı olmasın.” diyorsanız paşa kılıcı anında yardımınıza yetişiyor. Az güneş ışığı alan yatak odaları için mükemmel bir ev bitkisi olan paşa kılıcını ayda 2-3 kere sulamanız yeterli, hatta kış aylarında bu aralığı biraz daha uzatabilirsiniz.

Paşa kılıcı bakımı nasıl yapılır?

Mutfak Bitkileri

Sizce de mutfağınızı renklendirmenin zamanı gelmedi mi? Mutfaktayken keyfinizi yerine getirecek mutfak bitkileri şunlar:

Afrika Menekşesi: Baktıkça sizi mutlu edecek bir çiçeğe ihtiyacınız olduğunu düşündük ve Afrika menekşesine mutfağınızda yer vermeniz gerektiğine karar verdik. Mor tonlarında bir çiçek olan Afrika menekşesi güneşi çok seviyor. Onu güneşle buluşturmak için pencerenizin önüne koyabilirsiniz. Toprağının hep nemli olmasını isteyen bu çiçeği 2 günde bir sulamanız yeterli.

Afrika menekşesi nedir?

Biberiye: Hem görüntüsüyle hem de kokusuyla büyüleyen biberiyenin mutfağınıza farklı bir hava katacağı garanti. Tezgâhınızın üzerinde ya da pencere önünde konumlandırabileceğiniz biberiyeyi toprağı kurumadan sulamanız gerekiyor. Mutfağınızda yetiştirdiğiniz biberiyeyi yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Biberiye nasıl yetiştirilir?

Banyo Bitkileri

Nem miktarının yoğun olması, banyoların kaderi ve bu kadere çoğunlukla karanlık olmak da eşlik ediyor. Ev dekorasyonunda belki de en az özen gösterilen yerler olan banyoların da bitki çeşitleri ile buluşmaya hakkı var. İşte, karanlık ve nemli ortam koşullarına ayak uydurabilecek güçteki bitkiler:

Salon Palmiyesi: Bakmayın siz onun adına; salon palmiyesi tam da banyoda yetiştirilebilecek bir saksı bitkisi! Karanlıkla dost olan salon palmiyesi, ayrı kalamadığı neme de siz duş aldığınızda kavuşacak. Salon palmiyesini sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için hafta 2 ya da 3 kere sulamanız yeterli.

Salon palmiyesi nedir?

Aloe Vera: Banyonuz küçük de olsa ışık alabiliyorsa iyi haber; aloe vera yetiştirebilirsiniz. Güneş ışığı olmadan yaşamını sürdüremeyen ve nemi de çok seven aloe vera bitkisini 2 ya da 3 hafta da bir sulamanız yeterli.

Aloe vera nasıl yetiştirilir?

Bitkileri evdeki malzemelerle daha güçlü kılmak güzel fikir! “Evdeki Malzemelerle Bitkilerinize Bakım Yapabilmeniz İçin 5 Öneri” yazımız sayesinde bitkilerinize pratik bir şekilde bakım yapabilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: