Hatalar Doğruları götürmesin: Ev dekorasyonunda sık yapılan hatalar.

Hatalar Doğruları Götürmesin: Ev Dekorasyonunda Sık Yapılan Hatalar

Mükemmel bir tablo çizdiğinizi düşünün. Çizdiğiniz bu tablo, çoğu sanatseverin beğenisini kazanacak düzeyde; haliyle duyduğunuz haz da bir başka. Yani emeğiniz manevi olarak karşılığını bulacak. Şimdi de bu kadar güzel bir tablonun üzerine yanlışlıkla bir içecek döktüğünüzü düşünün. İşte, ev dekorasyonunda yaptığınız hataların da tablonuzun üzerine içecek dökülmesinden hiçbir farkı yok!

Ev dekorasyonu stiline karar verip pek çok mağazayı gezdikten ve onlarca ürün içerisinden size uygun olanı seçtikten sonra yaptığınız hataların dönüşü olmayabilir. İster evinizi yenileyecek olun ister yeni evlenecek olun, verdiğimiz ipuçları sayesinde bu hatalardan kaçınmanız ve kusursuz bir ev dekorasyonu yapmanız mümkün! Peki, ama nasıl? Bu sorunun cevabını ev dekorasyonunda yapılan hatalar doğrultusunda verelim.

Halı ve Perde de Ev Dekorasyonunda Büyük Söz Sahibi

Halı, alanın dekorasyonunu tamamlayan unsurlardan biri. Bu doğrultuda halı seçerken mobilyalarınızla arasındaki renk uyumuna dikkat ettiğinizi biliyoruz. Fakat halı seçiminde sadece rengi gözetmek dekorasyonda hata yapmanıza neden olabilir. Halı boyutu da evinizin şıklığını etkileyen unsurlardan biri. Tüm zemini kaplayan ve zeminde hiç açıklık bırakmayan halılar, odanızın olduğundan daha küçük görünmesine neden olabilir. Bu nedenle seçeceğiniz halının ya da kilimin tüm zemini kaplamamasına, konumlandıracağınız alanda halının dört yanında boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Fakat bunu yaparken halı seçimini çok küçük yapmamaya, açıkta kalan alanların halıdan büyük olmamasına da özen göstermelisiniz.

Perde seçiminde ise pencere seviyesinden yüksekte duracak ya da duvarınızın ortasında kalacak boylarda ürünler seçmemelisiniz. Ayrıca perdelerin, evinizin dekorasyonuna şık bir şekilde katkı sağlaması için perde kornişini doğru alana yerleştirdiğinize emin olmalısınız. Kornişi duvar ve tavanın birleştiği yere takarak ideal görünüme ulaşabilirsiniz. Uyguladığınız dekorasyon tarzına uygun renklerde, desenlerde, boylarda ve hatta kumaşlarda perde seçmek ise dikkat etmeniz gereken diğer noktalar.

Halı ve perde de ev dekorasyonunda büyük söz sahibi.

Her Noktayı Doldurmak Zorunda Değilsiniz

Çerçeveler, biblolar, vazolar, çiçekler… Ev aksesuarları evinizi güzelleştiren ürünler olsa da her şeyde olduğu gibi dekoratif ürünlerde de aşırıya kaçmanız, ulaşmak istediğiniz şıklıktan uzaklaşmanıza neden olabilir. Şifonyer, televizyon ünitesi, sehpa ya da masa gibi mobilyaların üzerine konumlandırabileceğiniz bu ürünleri yoğun bir şekilde kullanmak, evinizde kalabalık bir görünüme neden olabilir. Kalabalık bir alan ise çoğu zaman şıklığın düşmanı! Buna ek olarak bir sehpa çıkarırken öncelikle üstündeki eşyayı indirmek gibi durumlar sebebiyle zaman kaybetmek istemezsiniz, değil mi?

Her noktayı doldurmak zorunda değilsiniz.

Dekorasyon Tarzınıza Uygun Olmayan Ürünlerin Evinizde Yeri Yok

Country, klasik, modern… Evinizde yer vereceğiniz tüm detayların, uyguladığınız dekorasyon stili ve koleksiyona uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin alanın tümünde Modern Dekorasyon-Endüstriyel uygularken aydınlatma seçiminizde Country Dekorasyon-Romantik Düşler tercih etmeniz, odanızın bütünlüğünün bozulmasına neden olan ve alanda sırıtacak bir seçim olacaktır. Bu sebeple evinizde yer vereceğiniz en ufak aksesuarın bile uyguladığınız dekorasyon stili ile uyumlu olması gerekiyor. Yani ev dekorasyonu trendlerini, uyguladığınız dekorasyon tarzına uygun değilse hayata geçirmemelisiniz, bizden söylemesi.

Duvar Dekorasyonu Rezil de Eder Vezir de

Duvarda yaptığınız en ufak değişiklikler bile odanızın atmosferinde anında farklılık yaratabilir. Dekorasyon için oldukça önemli olan duvarlarda yanlış seçimler yapmak ise evinizde görmekten memnun olmayacağınız bir manzaranın oluşmasına neden olabilir. Peki, duvar dekorasyonu konusunda hata yapmamak için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Hemen anlatalım. Duvar kâğıdı ya da duvar boyası seçimini, hangi dekorasyon tarzını uygulayacağınıza karar verdikten ve mobilyaları aldıktan sonraya bırakmalısınız. Bu sayede yanlış renk ya da desen seçiminin önüne geçmiş olur ve ev dekorasyonunda renklerin etkisinden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak duvarda yer alacak çerçeve, tablo gibi duvar aksesuarlarını nasıl konumlandıracağınıza da karar vermelisiniz. Tüm duvarı kaplayan hatta yan duvarlara taşan bir duvar dekorasyonu, alanı sıkıcı gösterebilir.

Duvar dekorasyonu rezil de eder vezir de!

Aydınlatmaya Verilen Önemin Meyvesi, Güzel Dekorasyon

Ev dekorasyonu fikirlerini incelerken fark etmişsinizdir; farklı kategorilerdeki aydınlatma ürünleri, evi görsel olarak daha zengin kılan unsurlardan biri. İşlevselliğinin yanı sıra ev dekorasyonunda önemli noktalar arasında da bulunan aydınlatmada yapacağınız seçimlerde oldukça dikkatli davranmalısınız. Gerekirse tavan aydınlatmasına ek olarak alanın farklı noktalarını aydınlatabilecek ek aydınlatma ürünlerine de evinizde yer verebilirsiniz. Diğer bir deyişle yetersiz aydınlatma nedeniyle alanın bazı bölümlerinin karanlıkta kalması, ev dekorasyonunda yapılan yanlışlardan biri. Alanın farklı bölümlerini aydınlatmak için lambader, abajur, aplik gibi ürünlerin yanı sıra LED şeritlerden de yararlanabilirsiniz.

Aydınlatma ve ev dekorasyonu.

Yapılan hatalar doğrultusunda ”Ev dekorasyonu nasıl yapılır?” sorusunu cevapladık. Ev dekorasyonunuzu bu ipuçları sayesinde hatasız ve şık bir şekilde yapmak güzel fikir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

%d blogcu bunu beğendi: