Evde atık azaltma yöntemleri

Hem Tasarruf Edin Hem Yarınları Koruyun: Evde Atık Azaltma Yöntemleri

Atıklar, dünyamızın gitgide kirlenmesine ve doğaya istemeyerek de olsa zarar vermemize neden oluyor. Oysa atıkları azaltmak ve bu sayede doğayı korumak sanılandan çok daha kolay! Üstelik atık miktarını azaltmak için girdiğiniz bu yolda tasarruf etmeniz de mümkün! Nasıl mı? Elbette atık azaltımı için uygulayabileceğiniz ipuçları sayesinde. O halde hemen, evde çöpleri nasıl azaltabiliriz ve bu sayede nasıl hem doğayı koruyup hem de tasarruf edebiliriz anlatalım.

Çok Kez Kullanabileceğiniz, Uzun Ömürlü Ürünleri Tercih Edin

Kullan-at ürünlerin evsel atıklarımızın miktarını artırdığı bir gerçek. Bu nedenle bir ürüne ihtiyacınız olduğu durumda öncelikle bir kere kullanıp atmayacağınız ve tekrar kullanmanıza imkân verecek ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

 • Son yıllarda pek çok evde kullanılan tek kullanımlık plastik buz torbaları yerine silikon buzluklar tercih edebilirsiniz.
 • Buzdolabı poşeti, streç film gibi ürünler yerine kapaklı saklama kaplarını kullanabilirsiniz.
 • İçerisinde çevreye ve size zarar verebilecek pek çok metal bulunan tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilir pilleri kullanarak çevre kirliliğini engellemek için bir adım atabilirsiniz.
 • Evinizde hem uzun ömürlü hem de daha az enerji tüketip bütçenizi koruyan LED ampuller kullanabilirsiniz.
 • Kâğıt peçeteler ve kâğıt havlular yerine eskiden de kullanılan yıkanılabilir el bezlerini tercih edebilir ve katı atıkları azaltma konusunda daha başarılı olabilirsiniz.
 • Pratik olduğu için plastik ya da kâğıt bardaklar gibi ürünleri tercih etmemelisiniz. Bir termos alarak evin dışında içeceğiniz içecekler için bu ürünü kullanabilirsiniz.
 • Alışverişe çıktığınızda plastik poşetler yerine bez çantaları ya da alışveriş filelerini tercih edebilirsiniz.
 • Plastik kullanımını azaltmak için plastik ambalajlı ürünler yerine cam ambalaj içerisinde sunulan ürünleri seçebilirsiniz.
 • Hayat kaynağımız olan suyu tüketmek için pet şişeler yerine su arıtma cihazları sayesinde musluktan akan sağlıklı, lezzetli ve ekonomik suyu tüketerek hem bütçenizi hem de doğayı korumuş olursunuz. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için “İçme Suyu Masrafınıza Son Verin: Su Arıtma Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Şarj edilebilen piller ile doğayı koruyun.

İhtiyacınız Olan Ürünü Kendiniz Yapın

Bazen pratik olduğu için bazen de başka seçeneğimiz olmadığını düşündüğümüz için pek çok ürünü hazır bir şekilde alıyoruz ve bu aslında biz istemesek de ambalaj atıklarının artmasına sebep oluyor. Peki, ihtiyacınız olan ürünleri mümkün olduğunca evde yapmaya ne dersiniz? Bu sayede hem çevre dostu bir uygulamaya imza atabilir hem tasarruf edebilir hem de daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

 • Marketlerden aldığınız konserve yiyecekler yerine mevsiminde yaptığınız ve depolama alanlarında yer verdiğiniz konserveler ya da derin dondurucunuzda depoladığınız sebze-meyveler sayesinde atıkları azaltabilirsiniz. Bu konuda “Derin Dondurucuda Hangi Besin Nasıl Saklanır?” yazımız size yardımcı olabilir.
 • Markete ya da pazara gidip sebze-meyve aldığınızda çoğunlukla plastik poşet kullanıyorsunuz. Fakat plastik poşet kullanımını azaltmanın oldukça sağlıklı bir yolu var: Besinleri evde yetiştirmek! Eğer hem atık azaltmak hem de sağlıklı beslenmek istiyorsanız “Hangi Sebze Meyve Nasıl Ekilir?” yazımızı okuyabilirsiniz. Bu arada sebze ve meyve kabuklarını da toprağı zenginleştirmek için kullanabileceğinizi hatırlatalım. Pişmiş ve artmış yemekleri de sokak hayvanlarına verebilirsiniz.
 • Doğaya zarar verebilen ve atık miktarınızı etkileyen kimyasal içerikli temizlik ürünleri yerine doğal çözümler üretebilirsiniz. Evde doğal temizlik malzemesi yapımı için “Hem Ekonomik Hem Sağlıklı: Evde Doğal Temizlik Malzemeleri Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Saksı ile meyve ve sebze yetiştirmek.

Geri Dönüşüme Önem Verin

Önceliğimiz olabildiğince az atık, ama bulunduğumuz dünyada ve dönemde atık oluşturmadan yaşamak ne yazık ki şimdilik mümkün görünmüyor. Bu nedenle geri dönüşüme de önem vermemiz gerekiyor. Atıkların ayrıştırılması ve geri kazanımı sayesinde daha çevre dostu bir yaşam sürebiliriz.

 • Yerel yönetimler tarafından belirlenen günlerde plastik, metal, cam gibi geri dönüştürülebilir ürünleri özel konteyner’lara koyabilirsiniz. Diğer bir deyişle bu ürünleri çöpe atmamalısınız.
 • Elektronik cihazları çöpe atmak yerine ilgili elektronik atık geri dönüşüm alanlarına koymalısınız.
 • Giysileriniz kullanılabilecek durumdaysa ihtiyacı olanlara verebilir, kullanılmayacak durumdaysa giysi geri dönüşüm konteyner’larına bırakabilirsiniz.

Geri dönüşüm için plastikleri ayırmak.

Atıkları azaltıp dünyayı korumak kesinlikle #güzelfikir!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir