Yemek kokusundan kurtulmak için ne yapılmalı?

Her Şeyin Bir Çaresi Var: Evdeki Yemek Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Türk mutfağının eşsiz zenginliğinden olsa gerek, bu topraklarda yaşayanların çoğu, yemek yemeyi bir ihtiyaçtan daha fazlası olarak görüyor. Yani evet, yemek yemeyi seviyoruz ve bunu gizlemiyoruz! Hem de diğer zengin dünya mutfaklarından farklı olarak biz evde yemek pişirmeyi de çok seviyoruz. Yemesi güzel de peki ya, yemek sonrasında oluşan ve odalara sinen evdeki yemek kokusu? Mutfağınızda aspiratör ya da davlumbaz yoksa ya da yetersizlerse bu konunun sizin için büyük bir sorun olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ama siz damak zevkinizden ödün vermeyin çünkü evdeki yemek kokusunun üstesinden gelebilmeniz için çözüm bol! Evdeki yemek kokusunu gidermek için yapılabilecekler sayesinde sadece yemek yerken değil, sonrasında da mutlu olmanız mümkün!

Evdeki yemek kokusu nasıl giderilir sorusuna cevap olacak ipuçlarını vermeden önce mutfak kapısını, evinizdeki diğer kapıları ve dolaplarınızı kapatırsanız kokunun odalara daha az yayılacağını söylemeliyiz. Eğer mutfağınız Amerikan mutfaksa yani mutfak salonun içindeyse evinizin diğer odalarının kapılarını kapamalısınız. Ayrıca yemek yaparken mutfağı havalandırarak yemek kokusunu büyük oranda dışa aktarmış olursunuz.

Bu İpuçlarını Hangi Kokuları Gidermek İçin Kullanabilirsiniz?

Yemeğinizi yaparken evinizi saracak kokuya aklınız takılmasın! Bu konu sizin için sorun olmaktan çıksın diye art arda sıralayacağımız ipuçlarını tüm yemek kokularını gidermek için kullanabilirsiniz. İster “Mutfaktaki balık kokusu nasıl giderilir?” ister “Eyvah, yemeği yaktım! Mutfaktaki yanık kokusu nasıl giderilir?” diye sorun, bu ipuçları her derde deva!

Şimdi yemek kokularından kurtulmanızı sağlayacak önerileri sıralayalım.

Yemek kokusu nasıl giderilir?

Kendi Küçük, Yardımı Büyük: Mum

Şikayet ettiğiniz ister mutfaktaki soğan kokusu ister kızartma kokusu olsun, yayılacak kokuyu en aza indirmenin püf noktası kesinlikle mutfakta mum yakmak! Mumun kokuyu çekmesi sayesinde, evinizdeki rahatsız olduğunuz kokular kolayca yok edilebiliyor. Yani mutfaktaki kokuyu çeken mum, rahatsız olabileceğiniz kokulara karşı en büyük yardımcılarınızdan biri. Dilerseniz bu aşamada kokulu mumlardan da yararlanabilirsiniz.

Yılbaşı temalı mum tasarımları.

Evinizi Kahvenin Kokusu Sarsın

Kokusu her duyulduğunda “Oh mis!” denilen, sabahları uyanmaya, gece iş varken uyanık kalmaya yardımcı olan kahve, evdeki kötü kokulardan kurtulmak için de bir çözüm. Kahve çekirdeklerini tavada çevirerek istemediğiniz kokuları bastırıp, evinizin mis gibi kahve kokmasını sağlayabilirsiniz. Eğer mutfaktaki koku çok yoğun değilse öğütülmüş kahve ile filtre kahve yaparak bu hafif kokuyu yok edebilirsiniz.

Sirke ve Su Birleşimi Hayat Kurtarır

Özellikle balık ya da yanık yemek gibi ağır kokuları gidermek için kullanabileceğiniz sirkeli su evinizdeki kötü kokuları kolaylıkla yok edebiliyor. Peki, bu birleşimi nasıl kullanmalısınız?

Balığı ister kızartın ister fırında pişirin… Bu uygulamayı her ikisi için de kullanabilirsiniz. Küçük bir tencerenin içerisini suyla doldurun ve tencerenin içerisine biraz sirke ekleyin. Balığı pişirirken ocakta bu tencerenin kaynaması, kokunun oluşumunu engeller. Dilerseniz sirkeli su karışımının içerisine birkaç dilim limon, çubuk tarçın ya da karanfil de ekleyebilirsiniz.

Bu karışımı eğer yanıklar için kullanacaksanız, yanık tencereyi ocaktan, fırından aldıktan hemen sonra uygulamayı yapabilirsiniz.

Evinizde Vanilya Kokuları

Rahatsız edici kokulardan kurtulup hoş kokuların evini sarmasını kim istemez ki! İşte, vanilya bunu gerçekleştirmenizde en büyük yardımcılarınızdan biri oluyor. Küçük bir cezvenin içerisine bir miktar su koyduktan sonra, cezveye vanilya çubuğu ya da vanilin ekleyerek kaynatabilir ve evinizi bu güzel kokunun sarmasını sağlayabilirsiniz. Koku ne kadar zorlu olursa olsun!

Vanilya çubukları kokusu.

Narenciyenin Kabuklarını Saklamaya Ne Dersiniz?

Portakal, limon, mandalina, greyfurt… Kış aylarının olmazsa olmazı, C Vitamini deposu bu meyveler sayesinde sadece bedensel olarak zinde hissetmiyor aynı zamanda da evdeki kötü kokulardan da kurtulabiliyorsunuz. Yapmanız gereken ise sadece su dolu bir tencereye narenciye kabuklarını koyup kaynatmak.

Yemek kokusu giderme yolları.

Eve sinen yemek kokularına elveda!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

%d blogcu bunu beğendi: