Site icon blog.koctas.com.tr

Zevkinizi Yansıttığınız Objeler Tasarlatan Hobi: Heykel ve Seramik

Seramik Yapımı

Hobilerinizle ilgilenmek, günlük koşuşturmadan uzaklaşmanıza yardımcı oluyor ve güzel zaman geçirmenizi sağlıyor. Ayrıca sahip olduğunuz hobi sayesinde bir şeyler üretmenin verdiği hazzın da tarifi çok zor! İşte, yaptıklarınızla gurur duymanızı sağlayacak ve el becerinizi net bir şekilde göstermenize vesile olacak o hobilerden biri de seramik ve heykelcilik!

O halde şimdi “Uğraşabileceğim hobiler nelerdir?” sorusuna cevap arayanlar ya da seramikle ilgilenip bu hobideki yetkinliğini bir üst seviyeye taşımak isteyenler için seramik ve heykelcilik sanatlarının derin sularına dalalım!

Seramik Hobisi Nedir?

Seramik yapımının pek çok insanın dikkatini çeken hobilerden biri olduğunu biliyoruz! Kilin, toprağın ve özel tozların su ile karıştırılması sonrasında elde edilen seramik hamuru yardımıyla yapılan bu hobinin “profesyonel hobiler” listesinde rahatlıkla yer alabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü gerçek seramik hamuru ile oluşturulan objelerin kullanılabilir hale gelmesi için yüksek derecelere ulaşan seramik fırınlarında pişirilmesi ve ardından sırlama uygulamasından geçmesi gerekiyor. Peki, seramik sırlama ne işe yarar?

Pişirilen hamurun üzerine uygulanan sırlama sayesinde seramik; su geçirmez bir yapı ve dayanıklılık kazanır, daha parlak ve renkli bir görünüme ulaşır. Ayrıca gıdaya uygun seramik sırları sayesinde tabak, bardak gibi objeler mutfaklarda kullanılabilir.

Söz sırlamadan açılmışken seramik sırlama yöntemlerinden bahsetmeden olmaz. Peki, seramik sır nasıl uygulanır? Seramik sırlama için kullanılan teknikleri özetleyelim.

Daldırma Tekniği ile Sırlama: Obje sıra daldırılıp çıkarılır ve objenin zemini kuru, temiz bir bezle silinir. Obje elle tutularak daldırılırsa oluşacak parmak izleri, sıra daldırılan bir fırça yardımıyla düzeltilir.

Fırça ile Sırlama: Sıra daldırılan yassı bir fırça vasıtasıyla obje sırlanır.

Dökme Tekniği ile Sırlama: Genellikle tabak, vazo gibi objeler için kullanılır. Sır, objenin içerisine doldurulur ve sonrasında dökülür.

Püskürtme Tekniği ile Sırlama: Sır, sprey tabancası yardımıyla objeye uygulanır.

Şimdi, “Seramik yapmak için ne gerekli?” sorusunun yanıtını, seramik sanatı malzemeleri ve seramik yapımının aşamalarını anlatalım.

Seramik İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Seramik Nasıl Yapılır?

Elle Sıvama Tekniği: Kalıplardan yardım alınarak objeler oluşturulur. Fakat sucuk, çimdikleme gibi farklı tekniklerden de yardım alınabilir.

Çimdikleme Tekniği: Hiçbir alet kullanmadan şekil verme yöntemidir. Top haline getirilen hamura genellikle baş parmak batırılıp geriye kalan parmaklar hamurun dışında kalacak şekilde tutulur.

Döküm Tekniği: Seramik için üretilmiş alçı kalıpların içine sıvı çamurun dökülmesi ile şekil verme yöntemidir.

Plaka Tekniği: Bu yöntemde hamur bir merdane yardımıyla açılır. Şekil verme aşamasında farklı tekniklerden destek alınabilir.

Sucuk Yöntemi: Hamurdan oluşturulan şeritlerin üst üste konumlandırılmasıyla uygulanır.

Tornado Tekniği: Çamurun torna üzerine eklenmesi ve ayakla döndürülmesiyle hamura şekil verme yöntemidir.

Seramik Sayesinde Neler Yapabilirsiniz?

Seramikten tabak, kupa, kahve fincanı gibi mutfak ürünlerinin yanı sıra vazo, saksı, dekoratif obje, anahtarlık, buzdolabı süsü gibi ürünler de yapabilirsiniz. Üstelik bu ürünlerin satışını gerçekleştirerek bütçenize katkı sağlamanız da mümkün. Fakat bu noktada seramik setine bir bütçe ayırmanızın yanı sıra “Evde seramik fırınlanır mı?” sorusunun da cevabı “Hayır” olduğu için bir atölyeyle anlaşmanız ve dolayısıyla bunun için de bütçe ayırmanız gerekebilir.

Evde Seramik Yapmak İsteyenlere Çözüm: Havayla Kuruyan Seramik Hamuru

Seramik tasarımını hobi edinmek istiyorsanız bu hobiyle uğraşmak için bir atölyeye ihtiyacınız olması durumu sizi fikrinizden caydırmasın. Çünkü pişmeyen seramik hamuru, yani havayla kuruyan kil sayesinde de bu hobiyi evinizde gerçekleştirmeniz mümkün!

Seramik hamurunun yüksek dereceli fırınlarda pişirilmesi gerekir. Havayla kuruyan seramik hamuru ise hiçbir işleme maruz kalmadan kendi kendine kuruyabilir. Ayrıca havayla kuruyan seramik hamuru çalışmalarında sırlama uygulamasına da ihtiyaç duyulmaz. Bu bir avantaj olsa da sırlama işlemi yerine vernikleme uygulaması yapılan objeler gıda ile temasa uygun değildir. Özetle pişmeyen seramik kili ile yaptığınız objeleri sadece dekoratif amaçlarla kullanabilirsiniz.

Gelin, evde seramik yapımına imkân veren bu hobi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinelim!

Evde Seramik Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Bu seramik yapma seti ürünlerine ek olarak yapılacak kendin yap projesine göre streç film, mıknatıs, sıcak silikon tabancası, maket bıçağı gibi ürünlere de ihtiyaç duyulabilir.

Havayla Kuruyan Seramik Hamuru Nasıl Kullanılır?

Havayla Kuruyan Seramik Hamuru Sayesinde Neler Yapabilirsiniz?

Bardak altlığı, buzdolabı süsü, kalemlik, dekoratif kase, dekoratif tabak… “Hava ile kuruyan seramik hamuru ile neler yapılır?” sorusunun pek çok yanıtı mevcut. Üstelik evde yapılabilecek değişik hobiler arasında yer alan bu uğraş sayesinde evinizin dekorasyonuna katkı sağlayabilir ya da yaptığınız objeleri sevdiklerinize hediye verip onları mutlu edebilirsiniz. Bu arada hobi ile para kazanma niyetindeyseniz seramik hobisi bu konuda da size yardımcı olabilir.

Havayla Kuruyan Seramik Hamurundan Kendin Yap Fikirleri” yazımızda bu hobiyi hayata geçirmenizi sağlayacak diy önerilerini bulabilirsiniz.

Heykelcilik Nedir?

Heykelcilik, üç boyutlu form verme sanatıdır. İnsanların, hayvanların ya da objelerin heykeli yapılabilir. Heykel denildiğinde akıllara genellikle kilden ya da alçıdan yapılan, form verilmiş nesneler geldiğinin farkındayız. Fakat heykel bunların yanı sıra ağaç, metal, bal mumu gibi farklı materyallerden de oluşturulabilir. Biz ise şimdi, heykel yapma seti gibi bir ekipmana ihtiyaç duymadan uygulayabileceğiniz yöntemden bahsedeceğiz. Evde en kolay şekilde heykelcilik ile uğraşabilmenizi sağlayacak havayla kuruyan seramik hamurundan heykel yapmak hakkındaki detayları paylaşacağız.

Heykelcilik İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Heykel Nasıl Yapılır?

Yaptığınız Heykelleri Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Bu havalı hobi sayesinde ürettiğiniz heykellere evinizde yer verebilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca tabii ki dijital satış platformlarında da ürettiğiniz eserlerin satışını yapabilirsiniz.

Seramik sanatı hakkında bilgi ve heykel yapmaya başlamak için bilinmesi gereken detayları paylaştık. Havayla kuruyan seramik hamuru, alçı, hobi boyaları ve fırçası, zımpara ile daha pek çok hobi malzemesi için Koçtaş’a göz atmayı unutmayın! Ayrıca hobiniz sayesinde ürettiğiniz ürünlerin satışını yapma fikrine sıcak bakıyorsanız “Hobinizi Nasıl Kazanca Dönüştürürsünüz?: İnternetten Satış Nasıl Yapılır?” yazımızı okumayı unutmayın.

Şimdi, güzel seramikler ya da heykeller yapma vakti!

Exit mobile version