Yapabileceğim Hobiler
Gündem “Kendime Uygun Hobiyi Nasıl Bulurum?” Diyenlere Hobi Keşfetme Rehberi

“Kendime Uygun Hobiyi Nasıl Bulurum?” Diyenlere Hobi Keşfetme Rehberi

Film izlemek, kitap okumak, internette dolaşıp yeni şeyler keşfetmek kendinizi geliştirmeniz açısından çok önemli olsa da hayatınızda daha farklı aktivitelere ihtiyaç duymuş olabilirsiniz.

Zamanınızı keyifli bir şekilde değerlendirmek, günlük hayatın yorgunluğunu ya da stresini geride bırakmak ve bu bakımdan bir süreliğine olsa da hayatı adeta “Duraklat” tuşuna basmış gibi yaşamak için ise yolumuz hobilere çıkıyor. Eğer siz de bunun farkındaysanız ve bir hobi edinmek istiyor, ama “Hobi olarak ne yapabilirim?” sorusunun yanıtını bulamıyorsanız bu yazı tam sizlik! Çünkü şimdi; hobi ne demek, hobi edinmenin yolları ile hobi edinmenin yararları nelerdir ve yapılacak hobi nasıl bulunur, anlatacağız!

Hobi Nedir?

Hobi edinme rehberi niteliğindeki yazımızda bu konu hakkında uzun uzun bilgi vereceğiz, fakat detaylara girmeden önce hobinin anlamı üzerine minik bir açıklama yapmak faydalı olacaktır.

Hobi; yapmak zorunda olmadığınız halde yaptığınız, hatta çoğunlukla onunla ilgileneceğiniz zamanı iple çektiğiniz, güzel vakit geçirmenizi sağlayan aktivitelerdir. Elbette bir cümle ile hobinin ne demek olduğunu anlatmaya çalışmak çok zor. Bu sebeple hobinin, hobi sahibine ne gibi faydalar sağladığına bakmazsak olmaz!

Uğraşabileceğim Hobiler

Hobi Edinmenin Faydaları Nelerdir?

Bir hobi ile uğraşmanın zamanı daha keyifli bir şekilde geçirmenizi sağladığı doğru olsa da, çok açık bir şekilde bunun aslında eksik bir görüş olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir hobi ile ilgilenmek fiziksel, psikolojik, hatta maddi birçok fayda sağlıyor. Gelin, bu artılara bir göz atalım.

 • Kendinizi bazı zamanlarda stresli, hatta sıkışmış mı hissediyorsunuz? Belki de bu hislerin mutsuzluğa neden olduğunu ve modunuzun düşük olduğunu bile düşünüyor olabilirsiniz. İşte, stres atmak için hobiler ile uğraşmak tam bu noktada bir kurtarıcı! Çünkü yapılan bir araştırma, bir hobi ile ilgilenenlerin daha pozitif bir ruh haline, daha az strese sahip olduklarını ortaya koyuyor! Tabii bu sayede depresyon riski de azalabiliyor.
 • Çoğu hobi, sıfırdan bir ürün yaratmanıza ya da var olan bir ürünü farklı amaçla kullanılabilecek bir objeye dönüştürmenizi sağlar. Hem bu durum hem de zaman geçtikçe hobinizde daha çok uzmanlaşacak olmanız, daha öz güvenli hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Hobilerin psikolojiye etkisi olduğu kadar, fiziksel sağlığa da etkisi var! Yapılan bir çalışma; bir hobiye sahip olanların kan basınçlarının, stres seviyesini etkileyen bir hormon olan kortizolun ve vücut kitle indeksinin daha düşük olduğunu gösteriyor.
 • Eğer evde yapılabilecek hobiler ile ilgilenmiyorsanız ve hobileriniz sayesinde insanlarla bir araya geliyorsanız uğraşınız, sosyalleşmenize ve sosyal hayatınızın daha aktif olmasına katkı sağlayabilir.
 • Hobiler olaylara farklı bir perspektifle bakmanızı sağlayabilir ve yaratıcılığınızın gelişmesine yardımcı olabilir. Bunun iş, okul ve günlük hayatınızda büyük bir avantaj sağlayacağına şüphe yok!
 • Hobileriniz sayesinde üreteceğiniz ürünlerle kazanç elde edebilirsiniz. Eğer hobiyi işe dönüştürme fikrine sıcak bakıyorsanız “Hobinizi Nasıl Kazanca Dönüştürürsünüz?: İnternetten Satış Nasıl Yapılır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kendime Uygun Hobiyi Nasıl Bulurum

Hobinizi Keşfedin: İlgilenebileceğiniz Hobi Çeşitleri

Aklınızda birkaç hobi olabilir, ama hobi türlerini keşfetmek ilgi alanınızı belirlemek konusunda yapmanız gereken ilk şeylerden biri olmalı! O halde şimdi, hobi çeşitlerine daha yakından bakmaya başlayalım ve ¨Bana uygun hobiler neler olabilir?¨ sorusunun cevabını keşfedin.

Sanatsal Hobiler

Sanatsal etkinlikleri takip ediyor ve artık takip etmekten daha fazlasını yapmak istiyorsanız ilgi alanınızı hobinize dönüştürebilirsiniz. İşte, o hobilerden bazıları:

 • Müzik: Bir enstrüman çalmak size kendinizi çok iyi hissettirecek hobilerden biri! Fiziksel olarak bir müzik kursuna giderek ya da internet üzerinden kurslara kayıt olarak, hatta videolar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Heykel ve Seramik: Mutfakta kullanacağınız, dekoratif ürün olarak değerlendirebileceğiniz objeler yapmak istiyorsanız seramik hobisini değerlendirebilirsiniz. Hatta bu hobi sayesinde şık heykeller oluşturmanız da mümkün. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Zevkinizi Yansıttığınız Objeler Tasarlatan Hobi: Heykel ve Seramik” yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Resim: Çizim yapmayı seviyorsanız ve buna hayatınızda daha çok yer vermek istiyorsanız resmi hobi edinebilirsiniz. Üstelik sadece tuval ya da kâğıdın üzerine değil, doğal taş, cam gibi materyallerin üzerine de resim yapmayı da düşünebilirsiniz. Bu hobi hakkında detaylı bilgi için “Başka Diyarlara Yolculuk Yapmanızı Sağlayan Bir Hobi: Resim Çizmek” yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.
 • Tiyatro: Sahnede olmak ve farklı karakterlere hayat vermek sizi heyecanlandırıyorsa yaşınız kaç olursa olsun bir tiyatro kursuna gidebilirsiniz. Üstelik tiyatro kursuna gitmek için büyük bir bütçe ayırmanıza da gerek olmayabilir. Pek çok belediye kursu oldukça uygun fiyatlarla, hatta bazıları da ücretsiz eğitim veriyor.
 • Yazı: Yazı yazmak, insanın kendini ifade etmesine olanak veren hobilerden biri. Bir blog açıp yazdıklarınızı paylaşabilir ya da yazılarınızı dergilere de iletebilirsiniz.

Hobi Olarak Ne Yapabilirim

Kişisel Gelişiminize Destek Verecek Hobiler

Eğer size keyif veren şey, kendinize yatırım yapmaksa bu doğrultuda da bir hobi edinebilirsiniz. Enstrüman çalmak, yazı yazmak gibi hobiler de elbette kendinizi geliştirme yolunda edilebileceğiniz hobilerden. Peki, bunlar dışında kişisel gelişiminize katkı sağlayacak en güzel hobiler neler?

 • Yabancı Dil Eğitimi: Yabancı bir dil öğrenmek size, kariyerinizde rakiplerinizden daha üst sıraya çıkmanız konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca yabancı insanlarla iletişim kurabilmek, yabancı kaynaklardan bilgi edinebilmek de öz güveninizin artmasına destek olabilir. Kitaplar, kurslar ve online uygulamalar yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olabilir.
 • Yemek Yapmak: Hemen herkes mutfağa girer ve mutfakta zaman geçirmeyi sevenler yemek becerilerini bir üst seviyeye taşımak isteyebilir. Eğer siz de onlardan biriyseniz yemek kurslarına katılabilir, hatta video platformlarındaki yemek kanalları sayesinde bile kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu arada yemek yapmak hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız “Hobinin En Lezzetli ve Doyurucu Hali: Mutfak Becerileri” yazımızı okumanızı önerebiliriz.

Dekorasyonla İlgili Hobiler

Yaşam alanınıza sizi yansıtan dekorasyon uygulamaları yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedebilir ve evinizde daha mutlu olabilirsiniz! Üstelik evinizi güzelleştirirken kendin yap projelerinden yararlanarak zamanınızı daha keyifli bir şekilde geçirmeniz de mümkün. İşte, dekorasyonla ilgili bazı hobiler:

 • Kendin Yap Hobileri: Kendin yap projelerini hayata geçirerek evinizin dekorasyonuna katkı sağlayabilecek pek çok ürün yapabilirsiniz. Duvar süslerinden kendin yap mobilya modellerine, duvar boyama fikirlerinden el yapımı saksılara… Kendin yap fikirlerine daha derin bir bakış atmak için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hobiniz ile Alanları Güzelleştirmenin Sırrı: Kendin Yap Ev Dekorasyonu Ürünleri

Evinizi El Emeği ile Döşemenin Yolu: Kendin Yap Mobilyalar

Dikkat Çekici Duvarlara Kavuşmanın Hobi Hali: Kendin Yap Duvar Dekorasyonu

 • El İşi Hobileri: Yapılması için tığ, şiş, punch iğnesi gibi özel malzemelere ihtiyaç duyulan el işi hobi çeşitleri hem günlük hayatta kullanabileceğiniz ürünler yapabilmenize hem de bu ürünleri dekoratif amaçla kullanabilmenize olanak tanır. Örneğin bu hobiler sayesinde punch nakışında tablo ya da kırlent kılıfı, epoksi reçineden duvar panosu ya da makrome örgüden duvar süsü yapabilirsiniz. Oldukça keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak bu hobiler hakkında daha ayrıntılı bilgi “Bir Çeşit Terapi: El İşi Hobileri” yazımızda sizi bekliyor.

Hangi Hobiyi Edinmeliyim

Bahçecilik Hobileri

Bitkilerle ilgilenmek en rahatlatıcı hobilerden biri; bu oldukça net! Genel olarak “bahçecilik” olarak adlandırılsa da bitki bakımıyla ilgilenmek için illa bir bahçeniz olmasına gerek yok. Salonunuzda yer verdiğiniz bitkilerle ilgilenerek de aslında bahçecilik hobisiyle ilgilenmiş olursunuz.

Eğer bir bahçeniz varsa da bitkilerinizin yanı sıra bahçenizin düzenine zaman ayırarak bahçe peyzajı da yapabilirsiniz! Gelin, bunlar hakkında biraz daha detaya inelim. 

 • Bitki Bakımı ve Peyzaj: Bitki bakımının püf noktalarını bilerek bitkilerinizi sağlıklı bir şekilde büyütebilir, hatta kendi sebze-meyvenizi yetiştirebilir ya da bitkileri çoğaltarak satışlarını butik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bahçenizi şık bir şekilde düzenleyebilmek için peyzaj uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Bu iki konu hakkındaki ayrıntılar “Doğa ile Buluşmanın Hobi Hali: Bitki Bakımı ve Peyzaj” yazımızda!

Açık Hava Hobileri

Açık havanın tadını çıkarma fikri, güzel fikir; fakat bunu bir hobiye dönüştürmek hiç kuşkusuz ki daha güzel! Açık havada daha çok zaman geçirmenizi sağlayacak hobilerden bazıları ise şu şekilde:

 • Spor: Yürüyüş, koşu, yoga, pilates, paten, kaykay, bisiklet… Açık havada yapılacak sporlar sayesinde fiziksel ve mental olarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu arada bazı sporları elbette açık hava yerine evde de yapmanız mümkün. Hobi olarak edinebileceğiniz sporları keşfetmek için “Mutlu Beden ve Mutlu Zihin İsteyenlerin Hobisi: Spor” yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Kampçılık: Doğayla buluşmanın en keyifli yollarından biri kampçılık! Peki, hobi olarak edinebileceğiniz kampçılıkla ilgili daha detaylı bilgi almaya ne dersiniz? Kamp yapmakla ilgili önemli detayları “Doğa ile Buluşmanın Hobi Hali: Kampçılık” yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hobi Önerileri

Hangi Hobi Size Göre, Nasıl Bulabilirsiniz?

Güzel vakit geçirmek ve hobi edinmenin faydalarından yararlanmak için bir hobiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Ama neyle ilgileneceğinizi seçmeye karar vermek pek kolay değil; bunu biliyoruz. İşte, tam da bu nedenle, “Uğraşabileceğim hobiler neler, hangi hobiyi edinmeliyim?” sorunuza yanıt bulmanıza yardımcı olacağız! Şimdi, sıraladığımız öneriler sayesinde hobinizi keşfetme zamanı!

 1. Geliştirmek İstediğiniz Bir Uğraşınızı Olup Olmadığını Gözden Geçirin

Belki aradığınız hobiniz çok da uzakta değildir; belki de ona sahipsinizdir, ama pek farkında değilsinizdir. Mesela bir enstrüman çalıyorsanız ve amacınız, çalımınızı daha iyi bir noktaya taşımaksa enstrüman çalmayı hobi olarak edinmişsiniz demektir. Fotoğraf çekmek, resim yapmak, hatta belki de yeni bir dil öğrenmek, hatta pek çoğumuz için günlük bir aktivite olan yemek yapmak… Hepsi geliştirmek istediğiniz bir uğraşınız ya da yönünüz olabilir. Bizce hiç farklı bir hobi arayışına girmeyin ve bu uğraşınızı geliştirin.

 1. Eskiden Yaptığınız ve Sizi İyi Hissettiren Şeyleri Düşünün

Çocukluğunuzu, ergenlik döneminizi düşünün. Belki de bu kadar geçmişe gitmeye bile gerek yoktur. Geçmişte yaptığınız, yaparken çok mutlu olduğunuz aktiviteleri sıralayın. Mesela geçmiş yıllarda paten kaymayı çok seviyorsanız ama yıllar sizi bu aktiviteden ayırdıysa paten sizin yeni hobiniz olabilir!

 1. Tek Başına mı, Başkalarıyla Birlikte mi Zaman Geçirmek İstediğinizi Belirleyin

Bazılarımız yalnızlığı, bazılarımız ise kalabalığı tercih ediyor. Peki, siz hobinize zaman ayırırken yalnız mı olmak istersiniz, yoksa bir gruba dâhil olmak mı? Bu sorunun yanıtı hobi seçiminizi oldukça etkileyecek.

 1. Hobinizi Açık Havada mı, Kapalı Alanda mı Yapacağınıza Karar Verin

“Bütün gün masabaşındayım, açık havada vakit geçirmem gerek.” de diyebilirsiniz, “Evden çıkmak istemiyorum.” da. Hobinizle ilgilenirken nerede olmak istiyorsunuz, bunu belirlemek “Uğraşabileceğim hobiler nelerdir?” sorunuzun yanıtını belirleyebilir.

 1. Hobinize Ne Kadar Efor Harcamak İstediğinizi Düşünün

Bazı hobilerin çok uğraş gerektirdiğini, bazılarının ise pratik bir şekilde gerçekleştirilebileceğini biliyorsunuz. Peki, siz zorlanmaktan mı hoşlanırsınız yoksa kolayca yapabileceğiniz bir hobiyle ilgilenmek mi?

 1. Hobiniz İçin Ne Kadar Bütçe Ayırabileceğinizi Belirleyin

Hobi malzemeleri ya da gideceğiniz hobi kursları için bir bütçe ayırmanız gerekebilir ve bu bütçenin miktarı seçtiğiniz hobiye göre farklılık gösterebilir. Eğer masrafsız hobiler arıyorsanız seçenekleriniz farklılaşacak ya da ayıracağınız bütçe doğrultusunda seçenekleriniz azalacaktır, ki bu da iyi bir şey.

 1. Hobinizin Size Hangi Faydaları Sağlamasını İstediğinize Karar Verin

Hobiniz sayesinde evinizi mi güzelleştirmek istiyorsunuz? İsteğiniz fiziksel olarak daha fit görünmek de olabilir. Belki de hobi edinerek bütçenize katkı sağlamak istiyorsunuzdur. İşte, bu doğrultuda bir karar vermeli ve ardından hobinizi belirlemelisiniz. Amacınız doğrultusunda bir uğraş belirlemek ileriki günlerde motivasyonunuzu kaybetmenizi engelleyecektir.

Eğer aklınızda hâlâ, hangi hobiyi seçebileceğinize dair net bir fikir yoksa sizin için hazırladığımız hobi edinme testini çözebilirsiniz. Bu testte size soracağımız sorulara verdiğiniz yanıtlar, hangi hobinin sizin için uygun olduğunu bulmanızı sağlayacak!

Hobi Testini Çözün!

Evde Yapılabilicek Hobiler

Hobinize Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

“Bir hobim olsun istiyorum, ama diğer yandan ona yeterince zaman ayırabilir miyim, bilmiyorum.” diyorsanız merak etmeyin; yalnız değilsiniz! Fakat bu konuda endişelenmenize ya da karamsarlığa düşmenize gerek yok. Çünkü vereceğimiz ipuçları sayesinde hobinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz!

 • Gününüzü planlamak bu konuda oldukça faydalı olabilir. Mesela kendinize, işe gitmeden önce koşu yapmak ya da akşam yemeğini yedikten sonra resim yapmak gibi bir plan oluşturabilirsiniz.
 • Farklı aktiviteleri bir araya getirmek de zaman verimliliği açısından oldukça önemli. Örneğin evde yapılabilecek değişik hobiler arayanlardansanız, çok sevdiğiniz yerli diziye göz atarken hobinizle de ilgilenebilirsiniz.
 • Sosyal medya pek çok insanın zamanını en çok geçirdiği yer. Eğer siz de sosyal medyada çok zaman geçirdiğinizi düşünüyorsanız uygulamalarda kendinize kota koyabilir ve bu sayede zaman yönetimi yaparak hobinize ayıracak vakit bulabilirsiniz!

Uygun hobiyi bulma, hobi çeşitleri ve hobinize zaman ayırmak konularındaki ihtiyaç duyabileceğiniz ipuçlarını sizinle paylaştık. Şimdi, hobinizi belirleyip, daha kaliteli ve keyifli zaman geçirmeye başlayabilirsiniz! Bu arada edineceğiniz hobiyi uygulayabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerden bazılarını da Koçtaş’ta bulabileceğinizi unutmayın!

Hobinizle geçireceğiniz eğlenceli ve öğretici günler dileriz!

Paylaş
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.