Site icon blog.koctas.com.tr

“Kendime Uygun Hobiyi Nasıl Bulurum?” Diyenlere Hobi Keşfetme Rehberi

Yapabileceğim Hobiler

Film izlemek, kitap okumak, internette dolaşıp yeni şeyler keşfetmek kendinizi geliştirmeniz açısından çok önemli olsa da hayatınızda daha farklı aktivitelere ihtiyaç duymuş olabilirsiniz.

Zamanınızı keyifli bir şekilde değerlendirmek, günlük hayatın yorgunluğunu ya da stresini geride bırakmak ve bu bakımdan bir süreliğine olsa da hayatı adeta “Duraklat” tuşuna basmış gibi yaşamak için ise yolumuz hobilere çıkıyor. Eğer siz de bunun farkındaysanız ve bir hobi edinmek istiyor, ama “Hobi olarak ne yapabilirim?” sorusunun yanıtını bulamıyorsanız bu yazı tam sizlik! Çünkü şimdi; hobi ne demek, hobi edinmenin yolları ile hobi edinmenin yararları nelerdir ve yapılacak hobi nasıl bulunur, anlatacağız!

Hobi Nedir?

Hobi edinme rehberi niteliğindeki yazımızda bu konu hakkında uzun uzun bilgi vereceğiz, fakat detaylara girmeden önce hobinin anlamı üzerine minik bir açıklama yapmak faydalı olacaktır.

Hobi; yapmak zorunda olmadığınız halde yaptığınız, hatta çoğunlukla onunla ilgileneceğiniz zamanı iple çektiğiniz, güzel vakit geçirmenizi sağlayan aktivitelerdir. Elbette bir cümle ile hobinin ne demek olduğunu anlatmaya çalışmak çok zor. Bu sebeple hobinin, hobi sahibine ne gibi faydalar sağladığına bakmazsak olmaz!

Hobi Edinmenin Faydaları Nelerdir?

Bir hobi ile uğraşmanın zamanı daha keyifli bir şekilde geçirmenizi sağladığı doğru olsa da, çok açık bir şekilde bunun aslında eksik bir görüş olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir hobi ile ilgilenmek fiziksel, psikolojik, hatta maddi birçok fayda sağlıyor. Gelin, bu artılara bir göz atalım.

Hobinizi Keşfedin: İlgilenebileceğiniz Hobi Çeşitleri

Aklınızda birkaç hobi olabilir, ama hobi türlerini keşfetmek ilgi alanınızı belirlemek konusunda yapmanız gereken ilk şeylerden biri olmalı! O halde şimdi, hobi çeşitlerine daha yakından bakmaya başlayalım ve ¨Bana uygun hobiler neler olabilir?¨ sorusunun cevabını keşfedin.

Sanatsal Hobiler

Sanatsal etkinlikleri takip ediyor ve artık takip etmekten daha fazlasını yapmak istiyorsanız ilgi alanınızı hobinize dönüştürebilirsiniz. İşte, o hobilerden bazıları:

Kişisel Gelişiminize Destek Verecek Hobiler

Eğer size keyif veren şey, kendinize yatırım yapmaksa bu doğrultuda da bir hobi edinebilirsiniz. Enstrüman çalmak, yazı yazmak gibi hobiler de elbette kendinizi geliştirme yolunda edilebileceğiniz hobilerden. Peki, bunlar dışında kişisel gelişiminize katkı sağlayacak en güzel hobiler neler?

Dekorasyonla İlgili Hobiler

Yaşam alanınıza sizi yansıtan dekorasyon uygulamaları yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedebilir ve evinizde daha mutlu olabilirsiniz! Üstelik evinizi güzelleştirirken kendin yap projelerinden yararlanarak zamanınızı daha keyifli bir şekilde geçirmeniz de mümkün. İşte, dekorasyonla ilgili bazı hobiler:

Hobiniz ile Alanları Güzelleştirmenin Sırrı: Kendin Yap Ev Dekorasyonu Ürünleri

Evinizi El Emeği ile Döşemenin Yolu: Kendin Yap Mobilyalar

Dikkat Çekici Duvarlara Kavuşmanın Hobi Hali: Kendin Yap Duvar Dekorasyonu

Bahçecilik Hobileri

Bitkilerle ilgilenmek en rahatlatıcı hobilerden biri; bu oldukça net! Genel olarak “bahçecilik” olarak adlandırılsa da bitki bakımıyla ilgilenmek için illa bir bahçeniz olmasına gerek yok. Salonunuzda yer verdiğiniz bitkilerle ilgilenerek de aslında bahçecilik hobisiyle ilgilenmiş olursunuz.

Eğer bir bahçeniz varsa da bitkilerinizin yanı sıra bahçenizin düzenine zaman ayırarak bahçe peyzajı da yapabilirsiniz! Gelin, bunlar hakkında biraz daha detaya inelim. 

Açık Hava Hobileri

Açık havanın tadını çıkarma fikri, güzel fikir; fakat bunu bir hobiye dönüştürmek hiç kuşkusuz ki daha güzel! Açık havada daha çok zaman geçirmenizi sağlayacak hobilerden bazıları ise şu şekilde:

Hangi Hobi Size Göre, Nasıl Bulabilirsiniz?

Güzel vakit geçirmek ve hobi edinmenin faydalarından yararlanmak için bir hobiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Ama neyle ilgileneceğinizi seçmeye karar vermek pek kolay değil; bunu biliyoruz. İşte, tam da bu nedenle, “Uğraşabileceğim hobiler neler, hangi hobiyi edinmeliyim?” sorunuza yanıt bulmanıza yardımcı olacağız! Şimdi, sıraladığımız öneriler sayesinde hobinizi keşfetme zamanı!

  1. Geliştirmek İstediğiniz Bir Uğraşınızı Olup Olmadığını Gözden Geçirin

Belki aradığınız hobiniz çok da uzakta değildir; belki de ona sahipsinizdir, ama pek farkında değilsinizdir. Mesela bir enstrüman çalıyorsanız ve amacınız, çalımınızı daha iyi bir noktaya taşımaksa enstrüman çalmayı hobi olarak edinmişsiniz demektir. Fotoğraf çekmek, resim yapmak, hatta belki de yeni bir dil öğrenmek, hatta pek çoğumuz için günlük bir aktivite olan yemek yapmak… Hepsi geliştirmek istediğiniz bir uğraşınız ya da yönünüz olabilir. Bizce hiç farklı bir hobi arayışına girmeyin ve bu uğraşınızı geliştirin.

  1. Eskiden Yaptığınız ve Sizi İyi Hissettiren Şeyleri Düşünün

Çocukluğunuzu, ergenlik döneminizi düşünün. Belki de bu kadar geçmişe gitmeye bile gerek yoktur. Geçmişte yaptığınız, yaparken çok mutlu olduğunuz aktiviteleri sıralayın. Mesela geçmiş yıllarda paten kaymayı çok seviyorsanız ama yıllar sizi bu aktiviteden ayırdıysa paten sizin yeni hobiniz olabilir!

  1. Tek Başına mı, Başkalarıyla Birlikte mi Zaman Geçirmek İstediğinizi Belirleyin

Bazılarımız yalnızlığı, bazılarımız ise kalabalığı tercih ediyor. Peki, siz hobinize zaman ayırırken yalnız mı olmak istersiniz, yoksa bir gruba dâhil olmak mı? Bu sorunun yanıtı hobi seçiminizi oldukça etkileyecek.

  1. Hobinizi Açık Havada mı, Kapalı Alanda mı Yapacağınıza Karar Verin

“Bütün gün masabaşındayım, açık havada vakit geçirmem gerek.” de diyebilirsiniz, “Evden çıkmak istemiyorum.” da. Hobinizle ilgilenirken nerede olmak istiyorsunuz, bunu belirlemek “Uğraşabileceğim hobiler nelerdir?” sorunuzun yanıtını belirleyebilir.

  1. Hobinize Ne Kadar Efor Harcamak İstediğinizi Düşünün

Bazı hobilerin çok uğraş gerektirdiğini, bazılarının ise pratik bir şekilde gerçekleştirilebileceğini biliyorsunuz. Peki, siz zorlanmaktan mı hoşlanırsınız yoksa kolayca yapabileceğiniz bir hobiyle ilgilenmek mi?

  1. Hobiniz İçin Ne Kadar Bütçe Ayırabileceğinizi Belirleyin

Hobi malzemeleri ya da gideceğiniz hobi kursları için bir bütçe ayırmanız gerekebilir ve bu bütçenin miktarı seçtiğiniz hobiye göre farklılık gösterebilir. Eğer masrafsız hobiler arıyorsanız seçenekleriniz farklılaşacak ya da ayıracağınız bütçe doğrultusunda seçenekleriniz azalacaktır, ki bu da iyi bir şey.

  1. Hobinizin Size Hangi Faydaları Sağlamasını İstediğinize Karar Verin

Hobiniz sayesinde evinizi mi güzelleştirmek istiyorsunuz? İsteğiniz fiziksel olarak daha fit görünmek de olabilir. Belki de hobi edinerek bütçenize katkı sağlamak istiyorsunuzdur. İşte, bu doğrultuda bir karar vermeli ve ardından hobinizi belirlemelisiniz. Amacınız doğrultusunda bir uğraş belirlemek ileriki günlerde motivasyonunuzu kaybetmenizi engelleyecektir.

Eğer aklınızda hâlâ, hangi hobiyi seçebileceğinize dair net bir fikir yoksa sizin için hazırladığımız hobi edinme testini çözebilirsiniz. Bu testte size soracağımız sorulara verdiğiniz yanıtlar, hangi hobinin sizin için uygun olduğunu bulmanızı sağlayacak!

Hobi Testini Çözün!

Hobinize Nasıl Zaman Ayırabilirsiniz?

“Bir hobim olsun istiyorum, ama diğer yandan ona yeterince zaman ayırabilir miyim, bilmiyorum.” diyorsanız merak etmeyin; yalnız değilsiniz! Fakat bu konuda endişelenmenize ya da karamsarlığa düşmenize gerek yok. Çünkü vereceğimiz ipuçları sayesinde hobinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz!

Uygun hobiyi bulma, hobi çeşitleri ve hobinize zaman ayırmak konularındaki ihtiyaç duyabileceğiniz ipuçlarını sizinle paylaştık. Şimdi, hobinizi belirleyip, daha kaliteli ve keyifli zaman geçirmeye başlayabilirsiniz! Bu arada edineceğiniz hobiyi uygulayabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerden bazılarını da Koçtaş’ta bulabileceğinizi unutmayın!

Hobinizle geçireceğiniz eğlenceli ve öğretici günler dileriz!

Exit mobile version