antre-dekorasyonu-icin-5-oneri

İlk İzlenim Önemlidir! Şık Bir Antre Dekorasyonu İçin 5 İpucu

İlk görüşte aşka inanıyor musunuz, inanmıyor musunuz bilmiyoruz; ama ilk izlenimin çok önemli olduğu ve insanlar arasındaki iletişimi şekillendirebildiği, psikolojik olarak yönlendirdiği oldukça açık. Durum böyleyken söz konusu ev dekorasyonu olunca niye ilk izlenime yani antre dekorasyonuna gereken önemi vermiyoruz? Salon, yatak odaları, banyo, mutfak, balkon, hatta varsa çalışma odası… Evinizin genelinde zevkinize uygun bir dekorasyon tarzını benimsiyor ve yaşam alanınızı bu doğrultuda şekillendiriyorsunuz, ama evin girişi olan antreler bu güzelleştirme hareketine pek dâhil olamıyor. Oysa şık bir antre dekorasyonu yaparak evinize girdiğiniz ilk anda kendinizi iyi hissedebilir ya da gelen misafiriniz üzerinde iyi bir ilk izlenim oluşturabilirsiniz. O halde şimdi size, “Antre dekorasyonu nasıl olmalı?” sorusunun cevabını verelim ve evinizin tüm alanlarının şık olmasına katkı sağlayalım.

1. Duvar Dekorasyonu, Şık Bir Antre İçin Olmazsa Olmaz

Duvar dekorasyonu, evin her alanında önemli ve alanın havasını değiştirecek kadar kuvvetli bir unsur. Evin asıl alanlarına geçiş alanları olarak görebileceğimiz antreleri dizayn ederken de bu doğrultuda adımlar atmalısınız. Örneğin dikkat çekici duvar kâğıtları uygulamak, duvarların üst yarısını farklı, alt yarısını farklı bir renk ile buluşturmak ilk adımınız olabilir. Eğer antre dekorasyonunda duvar kâğıdı uygulamaya karar verirseniz modern bir alan yaratmak için trendleri dikkate almayı unutmamalısınız. Bu konuda “Alanın Şıklığını Katlayın: Duvar Kâğıdı Trendleri” yazımız size yardımcı olabilir.

Eğer dar ve küçük antre dekorasyonu yapmak için kollarınızı sıvadıysanız duvarlarda kullanacağınız ana rengin açık tonlar olmasına dikkat etmelisiniz. Koyu renkler alanı daha dar gösterebilir. Buna ek olarak duvar dekorasyonunun şık süper kahramanları aynalar da antrenizi daha geniş göstermenize yardımcı olabilir. Alanda bir dekoratif duvar aynası kullanmanın yanı sıra boy aynasına ya da büyük bir aynası olan portmanto modellerine de şans tanıyabilirsiniz.

modern-tropik-kacis-turkuaz-boya

Sıcak bir alan yaratmak için çerçeveler ve tablolar da kullanılabilecek dekorasyon ürünleri arasında. Ailenizin ve sevdiklerinizin fotoğrafları ile süslenmiş çerçeveleri duvarlarınıza asabilir, birbirinden şık tablolara ya da duvar panolarına antrenizde yer verebilirsiniz.

Eğer antre dekorasyon fikirleri içerisinde farklı duvar dekorasyonu alternatiflerine yer vermek istiyorsanız “Farklılığı Sevenlere: Duvar Dekorasyonu Trendleri” yazımız tam size göre!

2. Hem Şık Hem Kullanışlı Zeminler İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Var

Parke, seramik, halı ve kilim… Zemin dekorasyonunu şık kılmak için yararlandığınız bu ürünlere koridor ve antre dekorasyonunda da ihtiyaç var. Antrenizde evinizin genelinde tercih ettiğiniz parke ya da seramikleri tercih edebileceğiniz gibi farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Ev dekorasyonuyla uyumlu şekilde ana zeminde kullanılan renk ve desenler doğrultusunda bir kilim veya halı tercih edebilirsiniz. Fakat bu durum özelinde, dikkat etmeniz gereken bir noktayı da sizinle paylaşalım. Antrelerin kullanım şekilleri, evden eve farklılık gösterebilir. Örneğin bir aile antreye ayakkabı ile girmezken başka bir aile, ayakkabılarını antrede giymeyi tercih edebilir. Eğer ayakkabınızı antrede giymek istiyorsanız çamaşır makinelerinde yıkanıp kolayca temizlenebilen kilimleri tercih edebilirsiniz.

3. Kullanışlı Bir Alan Yaratmanın Sırrı: Antre Mobilyaları

Burası eve girdiğinizde gördüğünüz ilk, evden çıkarken gördüğünüz son yer. Bu durum antreyi daha önemli kılıyor. Antre dekorasyonu ve mobilyalarının işlevsel olması gerekiyor. Örneğin portmanto ve ayna, antre tasarımlarında sıklıkla gördüğümüz iki ürün. Eğer portmanto almak istemiyorsanız ayakkabılık ve askılığı ayrı ayrı alabilir ve bir takım oluşturabilirsiniz. Bunun yanında eğer alanınızda yeterli yer varsa antreye bir berjer ya da kanepe de koyabilirsiniz. Aynı zamanda son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan dresuar modelleri de alana şıklık katacak bir seçim.

Koçtaş antre mobilyaları

4. Aydınlatmada Dekorasyonu da Es Geçmeyin

Özellikle apartman dairelerinde antreler, pencerelerden uzak, az ışık alan noktalarda bulunuyor. Bu durum da doğal olarak antre dekorasyonunda aydınlatma konusunda daha özenli davranmanız gerektiği anlamına geliyor. Antrede kullanacağınız aydınlatma ürünleri seçiminde tavan aydınlatmasına ek olarak apliklere de şans tanıyabilirsiniz. Örneğin dekoratif aynanızın ya da duvara astığınız tablonuzun iki yanına aplik konumlandırabilirsiniz. Ayrıca dresuarın üzerinde abajurlara yer vermek de kesinlikle güzel fikir!

5. Dekoratif Objelere Her Zaman İhtiyaç Var

Dar ve uzun antre dekorasyonu, salon dekorasyonu, yatak odası dekorasyonu… Nereyi güzelleştirmek istediğiniz hiç fark etmez. Dekoratif objeler yaşam alanınızın her yerinde konumlandırılabilir. Duvarlarınızda yer vereceğiniz ayna, çerçeve, tablo ya da duvar panosu gibi ürünlerin yanı sıra biblo, mumluk, hatta bitkiler sayesinde alanı daha sıcak ve şık kılabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise elbette seçtiğiniz ürünlerin birbirleriyle ve alandaki diğer ürünlerle uyumlu olması.

Country Dingin Beyaz duvar kağıdı

Hayalinizdeki antreye kavuşmanızı sağlayacak her şey Koçtaş’ta!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir