Site icon blog.koctas.com.tr

IP Koruma Sınıfı Nedir? Hangi Alanda Hangi IP Sınıfı Tercih Edilmeli?

IP Koruma Seviyeleri

Satın alacağınız ürün her ne olursa olsun, teknik özelliklerinin kullanacağınız alana uygun olması gerekiyor. Ürün seçimi yaparken teknik ayrıntıları incelemek işte bu nedenle çok önemli. Bu konuda size yön gösteren terimlerden biri ise IP koruma sınıfları! Haydi gelin şimdi, IP koruma seviyeleri ne demek, hangi sınıf ne anlama geliyor, inceleyelim.

IP Koruma Sınıfları Ne Demek?

IP koruma sınıfları; aydınlatma, güvenlik sistemleri gibi elektrikle çalışan aletlerin su, toz gibi dış etkenlere karşı ne kadar koruma sağladığını belirtiyor. IEC 60529 standartları doğrultusunda belirlenen bu sınıfları genellikle iki basamaklı bir sayı oluşturuyor.

Birinci basamak, katı cisimlere; ikinci basamak ise sıvılara karşı koruma seviyesini ifade ediyor. Bazı IP sınıflarında sayı üç basamaklı da olabiliyor, fakat IEC 60529’da yer almadığı için mekanik etkilere karşı koruma derecesini gösteren bu basamak IP göstergeleri arasında genellikle bulunmuyor.

Şimdi, IP koruma dereceleri arasında yer alan hangi sayının ne ifade ettiğine göz atalım.

IP Koruma Sınıflarındaki 1. Basamak Ne Anlama Geliyor?

Ürünün katı cisimlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren ilk basamaktaki her rakam farklı anlam taşıyor.

IP Koruma Sınıflarındaki 2. Basamak Ne Anlama Geliyor?

Ürünün suya karşı koruma seviyesini belirten ikinci basamakta da rakamlar yükseldikçe dayanıklılık seviyesi artıyor.

IP kodlarının sundukları faydanın, sıvı basıncına ya da sıcaklığına göre değişiklik gösterebileceğini belirtmeden geçmeyelim. İhtiyacınıza en uygun seçimi yapabilmek için ürün kılavuzundan yararlanabilir ya da konu hakkında satış danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

Hangi Alanda Hangi IP Sınıfını Seçebilirsiniz?

Yaşam alanlarınızda özellikle aydınlatma ürünü ve kullanacaksanız güvenlik sistemleri seçerken IP sınıfına dikkat etmek gerekiyor. Banyo gibi su temasının yoğun olduğu ve bahçe gibi mevsim etkilerine açık olan yerlerde hem sıvı hem de katı cisimlere karşı koruma sağlayan ürünler seçmek oldukça önemli.

Örneğin banyo aydınlatması seçerken çapı 1 mm’den büyük olan katı cisimlere ve su sıçramalarına karşı koruma sağlayan IP 44 sınıfını tercih edebilir ya da daha seçiminizi IP 68 gibi daha yüksek bir sınıftan yana kullanabilirsiniz.

Söz konusu bahçe aydınlatması olduğunda ise hem toza, katı cisimlere hem de sıvılara karşı bir aydınlatma ürünü seçmek şart! Bu nedenle ürünün içerisine toz girişine izin vermeyen, katı cisimlere karşı da koruma sağlayan ve uzun süre suya daldırmaya karşı dayanıklı olan IP 68 sınıfını tercih etmenizi öneririz. Bahçe aydınlatması hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Açık Havanın Tadını Çıkarın: Bahçe Aydınlatması İçin Pratik Öneriler” yazımızı okuyabileceğinizi de hatırlatalım.

Tabii ki aydınlatma ürünü seçerken incelemeniz kriter sadece IP sınıfı değil; alacağınız ürünün alanı yeterli derecede aydınlatması, ev dekorasyonunuza uyum sağlaması da gerekli! İhtiyacınıza ve isteklerinize uygun aydınlatma ürünleri için ise adresiniz Koçtaş!

Exit mobile version