Site icon blog.koctas.com.tr

Temiz Hava İçin: Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima Temizliği

Genellikle yaz aylarının kurtarıcısı olarak akıllara gelse de aslında klima, her mevsim ideal sıcaklığı sunabilen bir cihaz. Üstelik alanı soğutma-ısıtma gibi görevlerin yanı sıra bazı klima modellerinde bulunan bir mod sayesinde, alandaki hava kalitesini de yükseltmek mümkün. Ev ve iş yerlerinin vazgeçilmezlerinden olan klimaların temizliği ve bakımı ise oldukça önemli. Haydi gelin şimdi, “Klima nasıl temizlenir?” sorusunun cevabını verelim.

Klima Nasıl Temizlenir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Ev tipi klima olarak da bilinen split klimalar iç ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluşur. İç ünite evin içerisine, dış ünite ise evin dışına konumlandırılır. Dış ünitenin temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Sağlıklı bir uygulama için alanında uzman kişilerce klima dış ünite bakımı ve temizliğinin yapılması doğru olacaktır. Dolayısıyla biz, evde kolaylıkla yapabileceğiniz iç ünite, klima filtre temizliğinden bahsedeceğiz. O halde şimdi, klima filtre temizliği nasıl yapılır, anlatalım.

Bu arada bu işlem için yardımcı olarak klima temizleme spreyi tercih edildiğini de görebilirsiniz. Fakat bu spreylerin iyice temizlenmesi gerektiğinden ve temizlenmediğinde hem klimanıza hem sağlığınıza zarar verebileceğinden bu ürünleri bireysel olarak tercih etmemenizi öneririz. Eğer klimanızın temizleyici spreylerle temizlenmesini istiyorsanız uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Klima temizleme köpükleri ve spreylerinin yanı sıra sirkeyle klima temizliği de son günlerde gündemde. Fakat sirkenin klimanıza zarar verme olasılığının yanı sıra odadaki sirke kokusundan rahatsız olabileceğinizi de unutmamalısınız. Yani bu seçeneği de tercih etmemenizi öneririz.

Klima Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Klima filtre temizliği mümkünse haftada bir, değilse 15 günde bir yapılmalı. 3M filtreyi ise üç ayda bir değiştirmek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra yetkili servis tarafından her yıl düzenli olarak yapılması gereken klima bakımı ve temizliği için de klimanın sık kullanıldığı yaz aylarının başını tercih edebilirsiniz.

Klima Temizliği Neden Önemli?

Klimalar hava sirkülasyonu sağlar. Bu nedenle odada bulunan tozlar, klima filtrelerinde kolaylıkla birikebilir. Biriken tozlar; kötü kokulara neden olabileceği gibi, filtrelerdeki bakteri ve virüsler nedeniyle sağlığınızı da tehdit edebilir.

Klima filtrelerinde biriken tozlar, klimanın performansını da olumsuz etkiler. İdeal ısı ayarında olmasına rağmen istediğiniz derecede ısıtma ya da soğutma yapmayan bir klima ise enerji tüketiminin artmasına, dolayısıyla yüksek meblağlı elektrik faturalarıyla karşılaşmanıza neden olabilir. Bunu istemezsiniz, değil mi?

Kısacası sağlığınızı tehdit edebilecek unsurları ortadan kaldırmak, kötü kokuların oluşumunu engellemek, klimanın verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için evde klima temizliği yapmayı es geçmemek oldukça önemli.

Klima Bakımı ve Klima Temizliği Aynı Şey mi?

Filtre temizliği, filtreyi biriken tozlardan arındırmak için yapacağınız bir uygulama. Klima bakımı ise bambaşka bir şey. Hem güvenliğiniz hem de klimanızın uzun ömürlü olması için yetkililerce yapılması gereken bu uygulamada; iç ve dış ünitelerin genel kontrolleri, basınç ve akım ölçümleri gibi önemli işlemler de yapılıyor. Dolayısıyla “Klima bakımı neden önemlidir?” sorusunun cevabının hem klimanızdaki olması muhtemel sorunların önceden fark edilip gerekli uygulamaların yapılabilmesi ve bu sayede güvenliğinizin sağlanması olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu bakımlar klimanızın ömrünü uzatma konusunda da pay sahibi olabilir.

Klima bakım ve temizliği nasıl yapılır, klima bakımı yapılmazsa ne olur anlattık. Bu arada klimanızın kullanma kılavuzundan sağlıklı bir kullanım için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri de öğrenebileceğinizi hatırlatalım. Eğer bir klima almayı planlıyorsanız klima modelleri ve klima fiyatları için Koçtaş’a göz atabilirsiniz. Karar verme aşamasında “Klima nasıl seçilir?” sorusunun cevabı için de “İster Sıcak İster Soğuk: Klima Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Exit mobile version