Site icon

Kışa Hazırlanın: Konserve Nasıl Yapılır?

Konserve Nasıl Yapılır

“Eskiden her şey mevsiminde çıkardı, her sebzeyi tüm mevsimlerde bulamazdık.” cümlesini belki duydunuz, belki de siz kurdunuz. Evet, canımızın istediği çoğu sebze ve meyveyi her mevsimde bulmak güzel bir şey; fakat bu besinlerin çoğunun hormonlu olma ihtimalinin bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Ayrıca her şey mevsiminde güzel. Yaz aylarında yediğiniz domatesle kışın tükettiğiniz aynı olur mu hiç! İşte, tam da bu nedenle evde konserve yapmak; lezzetli, sağlıklı ve çoğu zaman da tasarruflu bir çözüm!

Gelin şimdi, konserve yapmanın püf noktaları nelerdir, birlikte bakalım.

Konserve Nedir?

Konserve, sebze ve meyvelerin besin değerleri büyük oranda korunarak uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan bir yöntem. Pek çok sebze ve meyvenin konservesi yapılabilir. Bu sayede besinleri dilediğiniz zaman mevsimindeymiş gibi sağlıkla ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Konserve Ne Zaman Hazırlanır?

Genellikle yaz ve sonbahar mevsimleriyle özdeşleştirilse de konserve aslında her mevsimde yapılabilir. Konserve denildiğinde akıllara bu mevsimlerin gelmesinin sebebi ise her mevsimde tüketmek istediğimiz domates, taze fasulye, patlıcan gibi sebzelerin yaz sebzeleri olmasıdır. Yani bu sebzeler genellikle yazın konservelenip kışın tüketilir.

Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevsiminde yetişen sebzeleri farklı mevsimlerde lezzetli ve sağlıklı bir şekilde tüketebilmek… Bunu kim istemez ki! Eğer siz de konserve yapmak ve sevdiğiniz sebzeleri farklı mevsimlerde tüketmek istiyorsanız kollarınızı sıvamadan önce konserve yapım aşamalarında dikkat etmeniz gereken noktalara göz atmanızda fayda var!

Konserve Yapılan Kavanoz ve Kapaklar Nasıl Sterilize Edilir?

Aklınızda “Konserve yaparken kavanoz nasıl kaynatılır?” ya da “Konserve yaparken kapaklar kaynatılır mı?” gibi soruların olduğunu biliyoruz. Evet, bu soruların cevabı gerçekten çok önemli. 

Kavanozları ve kapakları iyice yıkayıp temizledikten ve oda sıcaklığında beklettikten sonra onları, içerisinde su kaynayan bir tencerenin içerisine sokup çıkarabilirsiniz. Bu sayede sterilize etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada minik bir uyarı: Kavanozların sıcak olmasından dolayı ev kazaları meydana gelebilir. Bu nedenle kavanozları bir fırın eldiveninden ya da bezden yardım alarak tutabilirsiniz

Sterilize etme işleminin ardından kapakların iç kısmına ve kavanozların ağızlarına el sürmemeye özen göstermelisiniz. Eğer bu bölgelerde ıslaklık varsa kuru ve temiz bir bezle ıslaklığı alabilirsiniz. Aksi takdirde paslanma, küflenme gibi etkiler görülebilir.

Son olarak kavanozu steril hale getirme işlemini, hazırladığınız sebzeleri koymadan hemen önce yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Konserve Nasıl Yapılır?

Şimdi, kış aylarında da yaz/sonbahar meyve ve sebzelerini tüketebilmek için mutfağa girme vakti. İşte, konserve yapılan yiyeceklerin bazıları ve konserve yapım teknikleri:

1. Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

2. Kırmızı Biber Konservesi Nasıl Yapılır?

3. Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

4. Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır?

5. Bamya Konservesi Nasıl Yapılır?

“Mevsimi olmayan sebzeleri, mevsimindeki besin değerleri ve lezzetiyle tüketmek #güzelfikir!” diyorsanız sebzeleri derin dondurucuya da atabilirsiniz. “Derin Dondurucuda Hangi Besin Nasıl Saklanır?” yazımız bu konuda size yardımcı olabilir. Ayrıca sebze-meyveler için kullanabileceğiniz diğer saklama yöntemlerini “Daha Uzun Ömürlü Olmaları İçin: Besinleri Saklama Yöntemleri” yazımızdan inceleyebileceğinizi de not düşelim.

Siz de Konserve Yapım Sırlarınızı Bizimle Paylaşın!

Mutfakta yapılan her lezzet gibi konservelerin tadının da paylaştıkça arttığını düşünüyorsanız konserve yaparken hangi adımlarını izlediğinizi ve sırlarınızı bizimle paylaşın; yazınızı Koçtaş Yaşayan Evler Blog’da yayımlayalım!

Yapmanız gereken sadece yazmak istediğiniz içeriği, konuyla ilgili yer vermek istediğiniz görselleri ve kişisel bilgilerinizi* blog@koctas.com.tr adresine yollamak.

*Kişisel Bilgiler:

Exit mobile version