Site icon blog.koctas.com.tr

Temizlik Önemli: Mutfak Nasıl Temizlenir?

Mutfak Nasıl Temizlenir

Yaşam alanınızın sağlığınızı tehdit etmesini istemiyorsanız yapmanız gereken şeylerden birini biliyorsunuz: Evet, hijyene dikkat etmek. Evinizin her alanında temizliğe önem vermeniz gerekse de özellikle mutfak ve banyo temizliği dikkat etmeniz gereken alanlar. “Mikroplara Veda: Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızda banyo temizlerken yararlanabileceğiniz ayrıntıları paylaşmıştık. Şimdi ise sıra mutfak temizliğinde! İşte, “Mutfak temizliği nasıl olmalı?” sorusunun ayrıntılı cevabı:

Mutfak Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Temizliği İçin Hazırlıklar

Mutfak temizliği kaç saat sürer?” sorusunun cevabı, mutfağınızın büyüklüğüne ve temizleyeceğiniz alanlara göre farklılık gösterebilir. Ancak temizliğe başlamadan önce gerekli hazırlıkları yapmak, zamanı efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayabilir.

Şimdi, mutfak temizliği için pratik bilgileri sıralamaya başlayalım.

Mutfak Dolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak gereçlerini depoladığınız ve mutfak dekorasyonunda en dikkat çeken mobilyalardan olan mutfak dolapları ile temizliğe başlayabilirsiniz! Peki, mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Mutfaktaki Beyaz Eşya Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak temizliğine elbette beyaz eşyanız da dâhil! Ancak mutfaktaki beyaz eşyayı temizlendiğinizde gerçek bir temizlikten bahsedebiliriz. Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, ocak… Beyaz eşyanın temizliği bambaşka bir konu ve biz de bu konuyu daha önce uzun uzun anlatmıştık. Ayrıntılı bilgi için “Onların da Temizlenmeye İhtiyaçları Var! Hangi Beyaz Eşya Nasıl Temizlenir?” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. 

Mutfak Tezgahı Temizliği Nasıl Yapılır?

Dolaplarınızı sildiniz, beyaz eşyanızın içini ve dışını güzel bir şekilde temizlediniz. Şimdi, sırada mutfak tezgahını temizlemek var! Granit, mermer ya da laminant yüzeyli tezgahların çizilmemesi, zarar görmemesi için ise dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var!

Öncelikle aşındırıcı etkisi olabilecek ya da asitli temizlik ürünleri kullanmamalısınız. Bunlar yüzeye zarar verebilir. Süngerlerin kalın yüzü ya da benzeri temizleme bezleri de tezgahta çiziklere neden olabilir ve bu çizikler kötü bir görünüme neden olurken aynı zamanda mikropların yuvaları haline de gelebilir. Yumuşak bir mikrofiber bez ise bu aşamada en büyük yardımcınız. Şimdi, farklı malzemelerden üretilmiş tezgahlarda kullanabileceğiniz “Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtını verelim.

Eviye Temizliği Nasıl Yapılır?

Tezgah gibi eviye yani mutfak lavaboları da farklı malzemelerden üretilebilir ve kullanacağınız temizlik malzemeleri eviyenize zarar verebilir. O nedenle yumuşak bezler, süngerler ve aşındırma yapmayacak temizlik malzemelerini tercih etmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Mutfak Yer Temizliği Nasıl Yapılır?

İşte, son aşama: Zemin temizliği! İlk yapmanız gereken elbette elektrik süpürgesi ile zeminleri temizlemek. Halınızın üzerindeki kirleri kabaca aldıktan sonra ihtiyaç varsa halınızı yıkamaya vermek için hazırlayabilir ve zeminleri bir kez daha süpürerek silme işlemi için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Zeminleri silmek için -evinizin diğer alanlarında olduğu gibi- yüzeye uygun bir yüzey temizleyici tercih edebilirsiniz.

Mutfak nasıl temizlenmeli?” sorusunun cevabını verdik. Mutfağınızı temizledikten sonra elbette “Mutfak nasıl temiz tutulur?” sorusunun cevabı da önemli. Mutfak temizliği ve düzeni için mutfak aksesuarlarının yardımı göz ardı edilemez! Mutfağınızı düzenli kılmanızı sağlayacak mutfak aksesuarları Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Exit mobile version