Site icon blog.koctas.com.tr

Nostaljik Bir Atmosfer: Retro Dekorasyon Trendi

Retro Dekorasyon Nedir

Siz de aile büyüklerinizin evinde gördüğünüz o mobilyaların tasarımlarına karşı kayıtsız kalamıyorsanız ve hatta evinizde de geçmişin izlerine günümüze uygun bir şekilde yer vermek istiyorsanız çare, evde retro tarzı dekorasyon uygulamak! Peki, dekorasyonda retro akımını hakkıyla uygulamak için neler yapabilirsiniz? İşte, bu yazımızda retro dekorasyon önerileri sıralayıp retro oda dekorasyonu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Retro Dekorasyon Nedir?

1950’lerden 1980’lere kadar var olan eski tasarımların, dokuların bilinçli bir şekilde ev dekorasyonunda yer verilmesine retro ev dizaynı deniyor. Retro dekorasyon, eski tasarımları canlandıran yeni mobilyalarla yapılabileceği gibi antika mobilyalarla da yapılabiliyor.

Şimdi, retro tarzı ev dekorasyonu yapmak için ihtiyacınız olan önerileri sıralayalım.

Canlı Renklerin Evinizi Hareketlendirmesine İzin Verin

Retro dekorasyon fikirlerini hayata geçirirken seçtiğiniz renkler oldukça önemli. Eskiye özlemden doğan ve geçmişin yansımalarını sunan bu dekorasyon stilinde elbette kahverengi, gri, siyah ve beyaz gibi düne vurgu yapan renkler tercih edebilirsiniz.

Bu renklerin yanı sıra yeşil, turuncu, kırmızı, mor, mavi, hardal sarısı gibi dikkat çekici renkler de bu dekorasyon tarzını hayata geçirirken yararlanabileceğiniz diğer renkler. Bu arada uyguladığınız renk paletine uyum sağladığı durumlarda elbette altın rengi, pirinç gibi nostaljik etkiler sunan detaylara da ev dekorasyonunda yer verebilirsiniz.

Geçmişi Evinize Taşıyacak Mobilyalar

Ev dekorasyonunda her detay önemli, fakat boyutlarını göz önüne alırsak seçeceğiniz mobilyalar ilk dikkat çeken ögeler oluyor. Retro stili hayata geçirirken de koltuk takımları ve vitrin, konsol gibi mobilyaların seçiminde ince eleyip sık dokumalısınız. Alacağınız mobilyaların, geçmişin ruhunu yansıttığına emin olmalısınız. Bu arada yeni mobilyalar alabileceğiniz gibi ailenizin evinden ya da ikinci el eşya satan dükkânlardan eski mobilyaları alıp boyayarak el emeğinizle yepyeni mobilyalarınıza kavuşabilirsiniz.

Şimdi, retro tarzı ev dekorasyonunda mobilya seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenleri sıralayalım.

Detaylarla Retro Tarzı Ev Dekorasyonunu Güçlendirin

Ev dekorasyonu bir bütün ve hayalini kurduğunuz şık dizaynı hayata geçirebilmek için sadece mobilyalardan değil, diğer ögelerden de yardım almalısınız.

Mobilyalar, retro dekorasyon ürünleri, halılar, perdeler ve daha fazlası… Hayalinizdeki dekorasyonu uygulamak için ihtiyacınız olan her şey Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Exit mobile version