Site icon blog.koctas.com.tr

Kendinize Dikkat Edin: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler


Kendinizi mevsim geçişlerinde ve özellikle kış aylarında sürekli halsiz hissediyor, hastalık belirtilerini gözlemliyor ve buna ek olarak “Sen yine mi hasta oldun?” cümlesini sıklıkla duyuyorsanız size bir uyarımız var: Bağışıklık sisteminiz zayıf olabilir! Fakat hiç merak etmeyin; bağışıklığı güçlendiren besinleri tüketerek ve bazı noktalara dikkat ederek kendinizi daha zinde hissedebilir ve hatta grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz. Tabii bu noktada bir doktora görünmenizin ve onun tavsiyeleri doğrultusunda beslenme düzeninizi şekillendirmenizin de oldukça önemli olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Gelin, önerilerimize göz atalım.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

İhtiyaç duyduğunuz vitamin, mineral ve yağ asitlerini almanızı sağlayan besinleri tüketmek, vücudunuzdaki zararlı yabancı maddeleri hızlı bir şekilde atabilmek için yeterli miktarda su içmeyi aksatmamak, spor yapmak, hijyene önem vermek, kaliteli uyumak… Yani güçlü bir bağışıklık sistemi için pek çok noktaya dikkat etmelisiniz. Tabii bu unsurların hepsi birbirinden önemli, ama biz şimdi bağışıklık güçlendirmek için tüketebileceğiniz bazı yiyecekleri sıralayacağız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Sebzeler ve meyveler, içerdikleri vitamin, mineral ya da yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli görev üstlenirler. Peki, hangi besindeki hangi vitamin, mineral ya da yağ asidi vücudumuzda nasıl bir etki yaratıyor ve bağışıklığımızı nasıl güçlendiriyor?

C Vitamini İçeren Besinler

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların konuşulduğu bir ortamda C vitamini içeren yiyeceklerden bahsedilmediği duyulmamıştır desek abartmış olmayız, değil mi? Akıllara gelen ilk ve doğru yardımcılardan biri olan C Vvitamini, güçlü bir antioksidan ve aynı zamanda diğer vitaminlerle minerallerin emilimine yardımcı bir içerik. Peki, önemli C vitamini kaynakları nelerdir?

A Vitamini İçeren Besinler

Hastalığa neden olan virüslere karşı bağışıklık oluşturmakla görevli olan A vitamini içeren besinler hem bitkisel hem de hayvansal olabilir.

E Vitamini İçeren Besinler

Güçlü bir antioksidan olan ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan E vitamini, pek çok sebze ve meyvede bulunabilir.

D Vitamini İçeren Besinler

Kemiklerin, dişlerin güçlenmesinde ve insülin yapımında rol oynayan D vitamini, bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur, daha dinç hissetmenizi sağlar. Bu vitamin, güneşten alınabildiği gibi besinlerden de alınabilir.

B6 Vitamini İçeren Besinler

Diğer adı piridoksin olan ve kan hücrelerinin yapımında görevli olup bağışıklık sistemini güçlendiren B6 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunur.

B12 İçeren Besinler

Hücreleri yenilemek dâhil pek çok görevi bulunan B12, bağışıklık sistemini güçlü kılan vitaminlerden bir diğeridir. B12 vitamini et ve süt ürünlerinde bulunur.

K Vitamini İçeren Besinler

Kemiklerin gelişimi ve kanın pıhtılaşmasını sağlamanın yanında K Vitamini’nin bağışıklık sistemi için de önemli bir görevi var: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan proteinlerin ve enzimlerin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak! Bu nedenle beslenme programınızda K Vitamini’ne de yer vermeniz oldukça önemli.

Çinko İçeren Besinler

Çinko, immün (bağışıklık) sistemde oldukça önemli bir görevi olan elementler arasında yer alır. Çinko eksikliği durumunda, hastalıklara karşı daha dirençsiz olma durumu görülebilir.

Probiyotikler ve Prebiyotikler

Vücudumuzdaki “ikinci beyin” olarak adlandırılan bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin artması ve bağırsak florasının zenginliği bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Probiyotik içeren besinler ise şu şekildedir:

Probiyotiklerin beslenmesini ve artmasını sağlayanlar ise prebiyotikler oluyor. Probiyotiklerin yanı sıra prebiyotik içeren besinlere de diyetinizde yer vererek bağışıklık sisteminizi güçlü kılmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Kılmak İçin Bunlara da Dikkat Edin

Hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayacak vitaminleri ve bu vitaminler yönünden zengin besinleri paylaştık. Fakat “Bağışıklık sistemi nasıl güçlü tutulur?” sorusunun cevabı sadece bu besinlerde saklı değil. Beslenmenizin yanı sıra hayatınızdaki diğer alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor.

Her şey gibi saydığımız besinlerin azı da fazlası da sağlığınızı tehdit edebilir. Bu nedenle ideal tüketim miktarını öğrenmek için hekiminize danışmanızda fayda olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Ayrıca salgın hastalıklara karşı, beslenme dışında alabileceğiniz diğer önlemleri öğrenmek için “Hava Yoluyla Geçen Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları” yazımızı da kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler!

Exit mobile version