Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Soğuklara Karşı Hazırlanın: Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İster yaz mevsiminin bittiği için üzülün, ister sıcaklardan pek hoşlanmayın ve kışın gelmesini dört gözle bekleyenlerden biri olun; soğuklardan kaçış yok! Yani artık yaz mevsimine ait incecik giysilerinizi kaldırmanın zamanı geldi de geçiyor. Eğer bu konuda henüz kollarınızı sıvamadıysanız öncelikle “Mevsimi Olmayan Giysiler ve Ürünler Nasıl Kaldırılır, Saklanır?” yazımızı okumanızı öneririz.

Kış denilince akıllara sıcacık içecekler, kapkalın giysiler, kar, hatta bol bol C vitamini geliyor. Bu saydıklarımız kadar keyifli bir şey olmasa da doğalgaz faturasının aklınıza gelmesine engel olamıyorsunuz, biliyoruz. Ama bu yazıyı okuduktan sonra bu konuda eskisi kadar endişelenmeyeceksiniz. Çünkü bu içerikte, “Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vereceğiz! Haydi, şimdi daha düşük doğalgaz faturaları için doğalgazı tasarruflu kullanma yöntemlerini inceleyelim!

Radyatörleriniz Kışa Hazır mı?

Soğuk bir kış günü işten evinize döndüğünüzde tek hayaliniz elinizde sıcak içeceğinizle kalorifer peteğinin önüne geçip yorgunluğunuzu atmak olabilir. Fakat diğer adı radyatör olan kalorifer peteğiniz sizi ısıtmak için hazır değilse bu hayaliniz ne yazık ki gerçekleşmeyebilir. Radyatörlerde hava olması ya da radyatörlerin temizlenmeye ihtiyacı olması ise ısıtma performansının düşmesinin başlıca nedenlerindendir. Dolayısıyla siz de böyle bir durumla karşı karşıyaysanız evinizi daha çok ısıtmak için kombinin derecesini artırmak ve tasarruftan uzaklaşmak durumunda kalacaksınız. Peki, radyatörlerinizdeki soruna nasıl çözüm bulacaksınız?

Radyatörleriniz kışa hazır mı?

 • Kombinizi açın. Belirli bir süre sonra radyatörlerinizi elinizle kontrol edin.
 • Eğer kalorifer peteklerinin üst bölümü sıcak, alt bölümü soğuksa bu, radyatörlerinizin temizlenmesi gerektiği anlamına gelir. Radyatör temizliği için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
 • Eğer radyatörlerinizin üst kısmı soğuk, alt kısmı sıcaksa radyatörlerinizde hava olduğunu anlayabilirsiniz. Hiç merak etmeyin; basit bir işlemin ardından havayı alabilirsiniz.
 • Peki, radyatörlerin havası nasıl alınır? Öncelikle kombinizi kapatın ve küçük bir kovayı yanınıza alın. Kalorifer peteğinin yanında bulunan vanayı düz bir tornavida ile çevirin, akacak suyun yere dökülmemesi için kovayı vananın altına tutun.
 • Hava çıktıktan ve pis su aktıktan sonra vanayı sıkın.
 • Bu işlemin ardından kombinizin su basıncı düşebilir. Su basıncını artırmak için kombinizin altında bulunan küçük vanayı açmalı ve bar göstergesi 2’ye yaklaşırken kapatmalısınız.

Radyatörler kadar kombi bakımının da oldukça önemli olduğunu hatırlatalım. Yıllık bakımı aksatmamak hem güvenliğiniz hem de doğalgaz kullanımında tasarruf edebilmeniz için olmazsa olmaz. Ayrıca “Kombili Evler İçin Bilmeniz Gereken 4 Temel Bilgi” yazımızı da okuyup kombi ile ilgili karşılaşabileceğiniz durumlar için tedbir alabilirsiniz.

Isı Yalıtımını Es Geçmeyin

Kombinizi açtınız ama o soğuk kış günlerinde pencerenizi sürekli açık bırakıyorsunuz. Hal böyle olunca eviniz tabii ki ısınmıyor! İnanın, ısı yalıtımına önem vermezseniz verdiğimiz örnekte olduğu gibi evinizin ısınması hayal olur. Kış aylarında doğalgaz tasarrufu yapmak ve gaz tüketiminiz sizi ısıtacak minimum seviyede olsun istiyorsanız ısı yalıtımı konusunda gerekenleri yapmanız şart!

Isı yalıtımını es geçmeyin

 • Dış cephe mantolaması, dışarıdan gelen soğuk ya da sıcak havanın evinize girmesini yüksek oranda engelleyerek ısı kaybının yaşanmasının önüne geçer. Bu da enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Eğer binanızda mantolama yoksa bu konu hakkında bina yönetimi ile konuşup mantolama isteğinizi dile getirebilirsiniz.
 • Eğer mantolama yapılma imkânı yoksa ısı yalıtım levhalarının yardımıyla iç cephe izolasyon yapabilirsiniz. İzolasyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Sıcacık Evler ve Tasarruf Hayal Değil: İzolasyon” yazımız size yardımcı olmaya hazır!
 • Özellikle en üst katta yaşıyorsanız çatı izolasyonu, es geçmemeniz gereken bir diğer madde olarak karşınıza çıkıyor. Çatı şilteleri sayesinde çatının izolasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Radyatörün arkasındaki duvar, sıcaklığı çekerek var olan ısı kaybını artırabilir. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız radyatör arkalarına, ısı yalıtımına katkı sağlayan en önemli ürünlerden biri olan radyatör arkalığı yerleştirebilirsiniz.
 • Doğalgaz tasarrufu nasıl sağlanır?” sorusunun cevaplarından biri de kapı ve pencerelerin hava geçişine izin veren noktalarını kapatmaktır. Evinizdeki ısının yok olmaması için bu noktaları kapı-pencere bandı ile kapatabilir ve kombinizi daha düşük derecede yakarak da ısınabilirsiniz!
 • Fakat soğuk hava gelmesi gerekçesi ile kesinlikle kapatmamanız gereken bir nokta bulunuyor: Havalandırma menfezleri! Bu noktalar, hava akışını sağlayarak oluşabilecek bir olumsuzlukta, alandaki karbonmonoksiti dışarı atabildiklerinden hayati önem taşıyor.

Enerji Tüketimini Artıran Bir Yanlış: Doğalgazı Sabah Kapatıp Akşam Açmak

Yoksa siz de “Yaktığım kadar öderim.” düşüncesi ile kombinizi sabah evden çıkarken kapatıp akşam geldiğinizde açanlardan mısınız? O halde bu yaptığınızın doğalgaz faturasının yüksek gelme nedenleri arasında başı çektiğini söyleyebiliriz. Çünkü bu uygulama hem evinizdeki sıcaklığın yok olmasına ve dolayısıyla akşam kombinizi yüksek ısıda açmanıza hem de tesisatta dolaşan ve petekler sayesinde evinizi ısıtan suyun soğumasına neden olur. Haliyle soğuk su, sıcak su haline gelene kadar enerji kullanımı üst düzey olur ve bu da ne kadar isteseniz de doğalgaz tasarrufu etmenize engel olur. İşte, tam da bu nedenle kombinizi kapatmamanız gerekir. Fakat dilerseniz kombinizi kapatmayıp sadece kısabilirsiniz.

Doğalgazı sabah kapatıp akşam açmak

Peki, doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak doğru mu? Kullanmadığınız odaların radyatörlerini kapattığınızda, diğer odalarla aralarında yüksek bir ısı farkı oluşur. Odaya girip çıktığınızda ise sıcak oda ile soğuk oda arasında bir ısı geçişi meydana gelerek kullandığınız oda soğuyabilir. Bu nedenle kullanmadığınız odalarda radyatörleri tamamen kapatmaktansa düşük ayarda açık bırakabilirsiniz.

Doğalgaz Tasarrufu Sağlamak İçin Uygulayabileceğiniz Minik İpuçları

 • Odalarınızda ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra alandaki ısıyı dengede tutmak için oda termostatları en büyük yardımcılarınızdır. Ayarlı termostatlar, belirlediğiniz oda sıcaklığı doğrultusunda kombinin ayarını yapar ve bu sayede fazla doğalgaz tüketmenizin önüne adeta set çeker. Örneğin siz odanızın 22°C olmasını istiyorsanız ama eviniz 23°C ise bu durumda %6 oranında fazla doğalgaz harcıyorsunuz demektir. Yani ayarlı termostatlar, doğalgaz tasarrufu yolları arasında bulunur.
 • Radyatörlerinizin önünü herhangi bir eşya ile kapatmanız, ısının alana yayılmasını engeller ve dolayısıyla ısınmak için fazla enerji tüketmek durumunda kalırsınız. Eğer radyatörün önüne bir eşya koymanız gerekiyorsa kalorifer peteği ile eşya arasında en az 30 cm olduğuna emin olmalısınız. Aynı zamanda uzun perdelerin de ısıyı çekebileceklerini belirtmeden geçmeyelim.
 • Gece hava sıcaklığı daha düşük olur. Bu nedenle geceleri kalın perdelerinizi çekmeyi ve bu sayede ısı kaybını önlemek için tedbir almayı unutmamalısınız.
 • Zeminde açık alan bırakmamak da ısının korunması için oldukça önemlidir. Zeminlerinize halı ya da kilim sererek alandaki ısının korunmasını sağlayabilir ve fazla enerji tüketiminden kurtulabilirsiniz.

Doğalgaz tasarrufu yapmak için ufak ipuçları

Bütçenizi korumanızı sağlayacak öneriler Koçtaş Yaşayan Evler Blog’da, bütçenizin dostu ürünler ise Koçtaş mağazalarında ve www.koctas.com.tr’de sizi bekliyor!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir