Site icon blog.koctas.com.tr

Su Arıtma Cihazı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Su Arıtma Cihazı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Evlerde ve iş yerlerinde yaygın olarak kullanılan su arıtma cihazı, temiz suya ulaşmayı çok daha kolay ve ekonomik hale getirirken, plastik kullanımını azaltmaya yardımcı oluyor. Bu da elbette sürdürülebilir bir yaşama destek olmayı sağlıyor. Hatta şişelenmiş suyun, musluk suyu üretiminin yaklaşık 2000 katı enerjiye ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde çevreye katkısı daha da belirgin hale geliyor. 

Siz de bu avantajları düşünerek tüm seçenekleri değerlendirip en iyi su arıtma cihazı kararını vermiş olabilirsiniz. Ancak ¨Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?¨ sorusunun sadece bir başlangıç olduğunu hatırlatalım. Doğru ve uzun ömürlü bir kullanım için su arıtma cihazı kurulumu ve kullanımı ile ilgili bazı bilgileri öğrenmenizde fayda var. Merak etmeyin, kullanım ile ilgili su arıtma cihazı tavsiyelerini uygulamak oldukça kolay. Hazırsanız tek tek birlikte bakalım. 

Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır?

Su arıtma sistemlerinde aktif karbon, ters ozmoz, ultraviyole gibi farklı filtre teknolojileri kullanılır. Filtreleme sistemleri de sudaki tortuları, kloru ve kötü kokuları giderir. Su arıtma cihazı markaları ve kullanım amacına göre bu filtreleme sistemleri farklılık gösterebilir. 

Ancak tüm sistemlerde dikkat edilmesi gereken konu, su arıtma cihazı filtre değişimi ve rutin bakımıdır. Düzenli bakım yapılmadığı zaman filtreler dolar ve su yeterince temizlenemez. Bu hem su kalitesini hem de tadını etkileyebilir. Bu nedenle en iyi su arıtma cihazları ve özellikleri hakkında bilgi alarak bir seçim yaptıktan sonra da aynı performansı elde etmek için bakıma dikkat etmek gerekir. Su arıtma cihazı temizliği ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Gerekli cihaz bakımını yapmadan önce ¨Su arıtma cihazı nasıl takılır?¨ sorusunun cevabını öğrenmenizde fayda var. Elbette bakım ve filtre yenileme için yetkili bir servisten de yardım alabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Filtresini Ne Zaman Değiştirmeli?

Su arıtma cihazı filtrelerinin değişim süresini belirleyen çeşitli faktörler vardır:

Su Arıtma Cihazı Filtreleri ve Değişim Süreleri Nelerdir?

Su arıtma cihazının filtrasyon aşamalarını ¨İçme Suyu Masrafınıza Son Verin: Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?¨ başlıklı yazımızda anlatmıştık. Filtrasyon aşamalarında membran, karbon gibi farklı filtre türleri kullanılabilir. Bu türlere bağlı olarak da filtre değişim süreleri farklılık gösterir:

Suyu zararlı maddelerden arındıran membran filtrenin ortalama iki senede bir değiştirilmesi gerekir. Membran filtre değişimi yapılmadığı zaman su temizlenemez. 

Gerekli bakımları zamanında yaparak suyunuzun temiz kalmasını sağlayabilir ve su arıtma cihazınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Böylece hem kendi sağlığınızı koruyabilir hem de çevrenin geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. 

Doğa dostu bir yaşam için su arıtma cihazı tavsiye edilse de yapabilecekleriniz bununla sınırlı değil. Evinizde uygulayabileceğiniz çevre ve bütçe dostu diğer uygulamaları öğrenmek için ¨Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? ve Gereğinden Fazla Harcamayın: Mutfak Masraflarını Azaltmanın Yolları¨ başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Cihaz kullanımı ile ilgili tüm bilgileri edindiniz. Şimdi su arıtma cihazı tavsiyeleri ve yorumlarını merak ettiğinizi tahmin ediyoruz. Gelin, evinizde temiz suya hemen ulaşabilme kolaylığını yaşamanızı sağlayacak su arıtma cihazı modellerine Koçtaş’tan göz atın, aklınızda soru işareti kalmasın. 

Exit mobile version