Ev alanlarına göre tasarruf etme rehberi.

Tasarruf Etmek Güzel Fikir! Ev Alanlarına Göre Tasarruf Etme Rehberi

Ev ihtiyaçlarının hiç bitmediği bir gerçek. Tam “Evimde her şey tam.” dediğiniz durumda bile bir eksiğiniz çıkabilir. İster yeni evlenecek ve yeni bir ev kuracak olun ister kazandığınız okul nedeniyle farklı bir şehirde yeni bir eve çıkacak olun ya da amacınız sadece evinizdeki eksikliklerinizi gidermek olsun, belirli bir harcama yapacaksınız. Bu harcamaların bütçenizi yüksek oranda etkilememesi için de tasarruf etmeniz şart. Peki, tasarruflu alışveriş nasıl yapılır?

Evin alanları doğrultusunda size ihtiyacınız olan tasarruf yöntemlerini aktarmadan önce alacağınız ürünün fiyatının yanı sıra özelliklerine de dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Ne de olsa alacağınız ürünü -tek kullanımlık değilse- uzun süre kullanmayı planlıyorsunuz. Bu nedenle fiyatı da uzun dönem performans doğrultusunda değerlendirmelisiniz. Örneğin bilmediğiniz, güvenmediğiniz bir mağazadan alacağınız gardırop kısa sürede hasar görebilir, ama biraz daha yüksek fiyata alacağınız ürünü uzun yıllar kullanabilirsiniz ve bu da uzun dönemde tasarruf etmenizi sağlar.

Şimdi, evin alanları doğrultusunda, hem tasarruf etmek için hem de tasarruflu alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenleri paylaşalım.

Evde tasarruf ederken dikkat edilmesi gerekenler.

Salon ve Oturma Odası

Bir evde en çok zaman geçirilen yerlerin başında hiç kuşkusuz salon ve oturma odaları geliyor. Bu nedenle tasarruf etmek için özellikle bu alanlarda daha tedbirli davranmanız gerekiyor.

 • Salon ve oturma odalarında tasarruflu ampuller tercih ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca evinizin her alanında ihtiyacınız olmadığı durumlarda ışığı kapatmayı unutmamalısınız.
 • Klima, vantilatör ya da elektrikli ısıtıcı gibi cihazlar, salon ve oturma odalarında sıklıkla kullanılıyor. Bu ürünleri ihtiyaç duymadığınız durumlarda çalıştırmamalı, eğer çalıştırıyorsanız da tasarruf edebileceğiniz modları tercih etmelisiniz. Ayrıca ısıtıcı ve soğutucu cihazlar çalışırken camları, kapıları kapatmanız gerektiğini de unutmamalısınız.
 • Eğer evinize yeni bir ısıtıcı ya da soğutucu cihaz alacaksanız az enerji tüketmesine dikkat etmelisiniz. Dilerseniz satın alma aşamasında “Klima Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler”, “Vantilatör Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” ve “Elektrikli Isıtıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” içeriklerimizden yardım alabilir ve ihtiyacınız olan ipuçlarını öğrenebilirsiniz.
 • Televizyonu, izlemediğiniz zaman tamamen kapatmalısınız. Fişini prizden çekmek de daha az elektrik tüketmenizi sağlayacak evde tasarruf tedbirleri arasında.
 • Kampanya dönemlerini takip ederek pek çok ürün ve mobilyayı daha hesaplı bir şekilde alabilirsiniz. Ayrıca internetten alışveriş yaparak markaların online’a özel fiyatlarından yararlanabilirsiniz.

Salon ve oturma odasında nasıl tasarruf edilir?

Yatak Odası ve Çocuk Odası

Yatak odasında ve çocuk odasında hangi adımları izleyerek hem alışverişinizi hem de ev hayatınızı tasarruflu kılabilirsiniz, anlatalım.

 • Aydınlatmada yine tasarruflu ürünleri tercih ederek elektrik faturanızın düşük gelmesini sağlayabilir ve bunun yanında doğayı koruyabilirsiniz. Özellikle çocuk odalarında tercih edebileceğiniz sensörlü aplikler, ışığın gereksiz yanmasının önüne geçebilir.
 • Yatak odası mobilyasında baza tercih ederek ek bir depolama alanı oluşturabilirsiniz. Bu sayede ek bir dolap almak zorunda kalmazsınız. Ayrıca tercih ettiğiniz gardıropta da aynalı bir ürün seçerseniz oda için ekstra bir ayna almanıza gerek kalmaz. Böylece yerden de tasarruf edebilirsiniz.
 • İhtiyacınızdan fazla ürün almayarak ya da almak istediğiniz ürüne benzer ürünlerin fiyatlarını karşılaştırarak alışverişi daha hesaplı bir şekilde yapabilirsiniz.

Mutfak

Evde tasarruf tedbirleri konusunda mutfak oldukça önemli. İhtiyacınız kadar yiyecek almak, mutfakta tasarruf yöntemlerinin en önemlilerinden biri.

 • Mutfak dolaplarında ana malzemesi kaliteli olan ürünler alarak uzun dönemde tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Beyaz eşya alırken A+++, A++, A+ ve A enerji sınıflarına dâhil ürünleri tercih ederek enerji tüketiminizi düşürebilir ve tasarruf edebilirsiniz.
 • Kullanmadığınız küçük ev aletlerinin fişlerini prizden çekerek elektrik tüketmelerini engelleyebilirsiniz.
 • Küçük ev aletlerini ihtiyacınız oranında çalıştırmalısınız. Örneğin kendinize kahve yapmak için su ısıtıcısını açacaksanız bir bardak su kaynatmanız daha az enerji tüketmenize, yani tasarruf yapmanıza yardımcı olur.

Mutfakta tasarruf nasıl yapılır?

Banyo

Evin diğer bölümlerinde olduğu gibi banyoda da “Evde tasarruf için neler yapmalıyız?” sorusunun cevabı elbette var!

 • Bozuk, su akıtan lavabo bataryaları ve banyo bataryalarını değiştirmek, banyoda gereksiz su tüketiminin önüne geçmek için ilk kural.
 • Banyonuz için doğru seramik seçeneklerini tercih ederek gelecek dönemlerde oluşabilecek kabarma gibi sorunları engelleyebilir ve tadilat masraflarının önüne geçebilirsiniz.
 • İhtiyacınız olan depolama alanını size açacak banyo dolaplarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede ekstra depolama alanı oluşturmak için ek bir bütçe ayırmanıza gerek kalmaz.

Balkon ve Bahçe

Güzel havaların keyif alanları olan balkon ve bahçelerde de doğru adımları izleyerek tasarruf edebilirsiniz.

 • Bahçe mobilyalarını evin içerisinde de kullanabilecek tarzda alarak kendinize ekstra bir alan oluşturabilirsiniz. Bu sayede iki alan için farklı mobilyalar almanız gerekmez.
 • Bahçeniz için doğru sulama ürününü bularak fazla su tüketimini engelleyebilirsiniz.
 • Bahçe aydınlatmalarında solar ürünleri tercih ederek elektrik tüketmeden aydınlatma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Çare Koçtaş! Çare İndirimin Kralı!

Satın alacağınız ürünler ve kullanımları doğrultusunda evde tasarruf nasıl yapılır, anlattık. Peki, ihtiyacınızı karşılayabilecek, bütçenizin dostu pek çok ürüne Koçtaş’ın indirimleri sayesinde daha uygun fiyata sahip olmaya ne dersiniz? Her sene yapılan İndirimin Kralı’nı takip ederek her zamankinden daha avantajlı alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için Koçtaş’ı takipte kalmanız yeterli!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir