AB Yeni Enerji Sınıfı
Pratik Çözümler Kategorilere Göre Beyaz Eşya Tasarruf Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?

Tasarruf Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?

Boyut, kapasite, ses seviyesi, servis ağı, enerji sınıfı ve daha fazlası… Tüm bunlar, beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alsa da eğer tasarruf etmek istiyorsanız enerji sınıfına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çünkü enerji sınıfı, size tasarruf etmenin kapılarını sonuna kadar açabileceği gibi yanlış bir seçim yaptığınız takdirde enerji tüketiminizin artmasına da neden olabiliyor.

Peki, almak istediğiniz ürünün hangi enerji sınıfına dâhil olduğunu nereden bileceksiniz? Cevap çok basit: Aradığınız yanıt, enerji etiketlerinde mevcut!

Enerji Etiketi Nedir?

AB Enerji etiketi, bir elektronik ürünün Avrupa Birliği sınırları içerisinde satışa sunulabilmesi için gerekli olan işaretlerin yer aldığı bir bilgi etiketidir. Enerji etiketleri sembolleri sayesinde ürünlerin performansı, tükettikleri enerji miktarı ve sundukları konfor bakımından fikir sahibi olabilirsiniz. Yani elektrikli bir eşya alırken özelliklerinin yanı sıra enerji etiketini de incelemeniz şart!

Son dönemlerde “AB yeni enerji sınıfı etiketi” kavramını duymuş olabilirsiniz. Bunun nedeni 1 Mart 2021’de yürürlüğe giren yeni yönetmelik. Bu güncelleme dâhilinde, enerji tüketimi ve sınıflandırılması ile ilgili yeni bir etiket sistemi söz konusu.

Peki, enerji etiketlerinin üzerinde hangi bilgiler yer alıyor? Enerji etiketlerinde yer alan detaylar kısaca şu şekilde:

  • Enerji sınıfı
  • Enerji tüketimi miktarı (kWh)
  • Su tüketim miktarı (l)
  • Kapasite
  • Ses seviyesi (dB)

Tabii bazı detaylar, cihazların çeşitlerine göre etiketlerde yer almayabilir.

Enerji Etiketi Nedir

Enerji Sınıfı Nedir?

Beyaz eşya çeşitleri özelinde enerji etiketlerini incelemeden önce enerji sınıfının ne olduğu konusuna biraz daha ayrıntılı bakmamız sağlıklı olur. 

Enerji sınıfı, bir elektronik ürünün enerji verimliliği konusunda ne kadar başarılı olduğunu tüketiciye kanıtlayan bir kavram. A, B, C, D, E, F, G harfleriyle ifade edilen enerji sınıflarında; alfabede ilerledikçe enerji verimliliği oranı azalıyor, yani bir diğer deyişle elektrik faturanız daha fazla gelebiliyor. Ayrıca bir önceki yönetmelikte yer alan ve A enerji sınıfının yanına eklenen artı (+) işaretinin de artık enerji sınıflarında bulunmadığını not düşelim.

Bu arada üst enerji sınıflarının bütçenizin dostu olmasının yanında doğayı da koruma konusunda oldukça başarılı olduklarını söyleyelim. İşte, almak istediğiniz ürünün bu konularda ne kadar yarar sağladığını enerji etiketlerinde görmeniz mümkün!

Şimdi, enerji sınıfı dışında enerji etiketleri sayesinde hangi bilgilere ulaşabileceğinizi, ürün kategorileri doğrultusunda inceleyelim.

Enerji Etiketi Ne Demek

Buzdolabı ve Derin Dondurucu Enerji Etiketi

Buzdolabı ve derin dondurucu enerji etiketlerinde enerji sınıfına ek olarak ürünün yılda tükettiği kWh cinsinden elektrik miktarı, soğutucu ve dondurucu bölümlerinin litre cinsinden net kapasitesi ve ürünün ses seviyesi yer alıyor.

Diğer elektrikli eşyalarda olduğu gibi buzdolabında ve derin dondurucularda da enerji sınıfı ile yılda tüketilecek elekrik miktarı arasında ters orantı bulunuyor. Yani ne kadar yüksek bir enerji sınıfı seçerseniz ürünün harcayacağı elektrik miktarı da o kadar düşüyor.

Enerji etiketinde bulunan sembollerden biri soğutucu bölümünün, diğeri de dondurucu bölümünün net kapasitesini belirtiyor. Bu bilgiler doğrultusunda, incelediğiniz buzdolabının ihtiyaçlarınıza uyum sağlayıp sağlamadığını anlayabiliyorsunuz.

Buzdolabı ve derin dondurucu fişten hiç çekilmeyen, sürekli çalışan ürünler oldukları için ses seviyeleri de oldukça önem taşıyor. dB cinsinden belirtilen ses seviyesinin buzdolapları ve derin dondurucular için 39 dB ila 45 dB aralığında olması ideal.

Buzdolabı Enerji Sınıfı

Bulaşık Makinesi Enerji Etiketi

Bulaşık makinesi enerji sınıfı etiketinde elektrik tüketiminin yanı sıra su tüketimi de yer alıyor. Elektrik tüketimi 100 yıkama, su tüketimi ise 1 yıkama baz alınarak belirtiliyor. Bu bilgiler, Eko Yıkama programları doğrultusunda etiketlerde yer alıyor. Ayrıca bulaşık makinesi Eko programının kaç saat sürdüğü de etiketlerde yer alan bilgiler arasında.

Bulaşık makinesinin kişi sayısı olarak belirtilen kapasite de enerji etiketinde yer alan bilgilerden. Buna ek olarak bulaşık makinesinin çalışırkenki ses seviyesi de enerji etiketi üzerinde yer alıyor. Bulaşık makinelerinde ses seviyesinin 40dB ila 55 dB aralığında olması ideal. Tabii ki ne kadar düşük ses seviyesine sahip bir ürün alırsanız sesin o kadar az olacağını unutmamalısınız.

Bulaşık Makinesi Enerji Sınıfı

Çamaşır ve Çamaşır Kurutma Makinesi Enerji Etiketi

Çamaşır makinesi enerji etiketinde de bulaşık makinesinde olduğu gibi 100 yıkama üzerinden hesaplanan elektrik ve 1 yıkama baz alınarak hesaplanan su tüketimi yer alıyor. Eko Yıkama programı doğrultusunda yer alan bu bilgilere ek olarak Eko programın kaç saat sürdüğü de etiket üzerinde belirtiliyor.

Çamaşır ve kurutma makinelerinde kapasite kilogram cinsinden ifade ediliyor ve yıkayabileceğiniz maksimum çamaşır miktarı hakkında size bilgi veriyor.

Çamaşır makinesinin devir sayısı ile ilgili bir konu olan sıkma/kurutma performansı da harfler ile belirtiliyor.

Çamaşır makinelerinin ses seviyesini diğer beyaz eşyadan ayıran en önemli kısım ise enerji etiketlerinde iki farklı ses seviyesi belirtilmesi. Düşük olan ses seviyesi yıkama sırasındaki, yüksek olan ses seviyesi ise sıkma sırasındaki ses seviyesini gösteriyor. Çamaşır kurutma makinelerinde ise ses seviyesi sadece kurutma için belirtiliyor. 

Çamaşır Makinesi Enerji Sınıfı

Süpürge Enerji Etiketi

Süpürge enerji etiketi, diğer elektrikli ürünlerin etiketlerine göre daha karışıkmış gibi görünebilir, çünkü enerji sınıfına ek olarak pek çok harf ile gösterim bulunuyor.

Enerji sınıfında belirtilen harfin yanı sıra toz tutma (makinenin çektiği tozların yeniden ortama salınmaması), sert zemin ve halıda toz toplama performansları da harf ile belirtiliyor. Burada belirtilen harfler ise enerji verimliliğini değil, süpürgenin bahsedilen konuda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Bu konuda da alfabede ilerledikçe verim düşüyor. Örneğin A toz tutma sınıfı en başarılıyken G toz tutma sınıfı ortama toz salma oranı bakımından daha başarısız.

Ses seviyesi ve yıllık elektrik tüketimi de süpürge enerji etiketinde yer alan diğer bilgilerden.

Süpürge Enerji Sınıfı

Klima Enerji Etiketi

Duvar ve salon tipi klimalarda iç ve dış ünite olmak üzere iki bölüm bulunuyor ve bu iki bölüm, enerji etiketine de yansıyor. Klima ses seviyesi, iç ve dış üniteye doğrultusunda ikiye ayrılıyor. Ayrıca klimaların verimlilikleri ve enerji tüketimleri de ısıtma ve soğutma moduna göre farklılık gösterebiliyor ve gerekli detaylar enerji etiketlerinde sizinle paylaşılıyor.

Klima Enerji Sınıfı

Fırın Enerji Etiketi

Biliyorsunuz, enerji sınıfları her beyaz eşya gibi fırınların enerji etiketlerinde de belirtiliyor. Buna ek olarak fırın enerji etiketlerinde ürünün net kapasitesi litre cinsinden gösterilebiliyor. Eğer tercih etmek istediğiniz fırın, fanlı ise elektrik tüketimi de ızgaralı ve fanlı çalıştırma şartlarına göre iki farklı şekilde enerji etiketinde yer alıyor.

Enerji Sınıfı Çeşitleri

Enerji etiketleri sayesinde hem tasarrufa kapılarınızı açabilir hem de size konforlu bir yaşam sunacak elektrikli eşyayı seçebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz beyaz eşya modelleri için ise Koçtaş’a göz atmayı unutmayın!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.