Mikro Evler
Pratik Çözümler Alanlara Göre Nedir, Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası: Tiny House Akımı Hakkında 6 Detay

Nedir, Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası: Tiny House Akımı Hakkında 6 Detay

Sizin de hayaliniz şehrin kalabalığından ve karmaşasından uzaklaşıp doğa ile iç içe ve daha minimal bir yaşam tarzını benimseyerek yaşamaksa yalnız değilsiniz! Çünkü son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz “tiny house akımı”, daha sınırlı bir alanda daha özgürce yaşamak isteyenlerin favorisi. Peki, şimdi tiny house hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? İşte, tiny house hakkında 6 detay:

1. Tiny House Ne Demek?

“Küçük ev” ya da “mikro ev” olarak da bilinen tiny house, oldukça küçük yaşam alanı anlamına geliyor. Bu minik evler için herhangi bir metrekare sınırı bulunmasa da yaklaşık 10 m² ila 70 m² arasında bir alandan bahsediyoruz.

Tiny house’un amacı; daha minimal, şehirden uzak ama doğaya yakın bir yaşam biçimi sunmak. İşte, tam da bu nedenle o görüp özendiğiniz küçük evler genellikle doğanın içerisinde yer alıyor ve şehir yaşamının, tüketim çılgınlığının fazlalıklarından arınmış bir tablo çiziyor. Oturma alanı, yatak odası, mutfak ve banyo gibi ana odaların, alandan maksimum tasarruf edilebilecek şekilde tasarlanması, fonksiyonelliğe önem verilmesi ve yaşam alanında fazlalıklara yer verilmemesi ise bu akımın en önemli ve diğer küçük boyutlu evlerden farklılaşan noktalarından biri.

Tiny House Nedir

Görsel Kaynak

2. Tiny House Akımı Nasıl Başladı?

1980’li yıllardan itibaren küçük yaşam alanlarında yaşamanın faydaları hakkında pek çok makale yayımlanmaya başlasa da tiny house hareketinin (tiny house movement) dünyada ses getirmeye başlaması, 2008-2012 yılları arasında dünya çapında yaşanan ekonomik krize denk geliyor. Borçların kriz nedeniyle ödenememesi, bir eve sahip olmanın gitgide zorlaşması ve özgürlük isteği gibi nedenler ise mikro evlerin yoğun bir şekilde inşa edilmeye başlanmasına yol açan asıl olay olarak kabul ediliyor. Tabii önce ABD’de başlayan bu akımın zamanla dünyaya yayıldığını ve artık ülkemizde de popüler hale geldiğini belirtmeden geçmeyelim. 

Tiny House Yasal Mı

Görsel Kaynak

3. Tiny House’de Yaşamanın Ne Gibi Avantajları ve Dezavantajları Var?

Tiny house’de yaşamak elbette çok güzel, ama bazı zorlukları olduğu da doğru. Bu ev çeşidinde yaşamanın hayatınızda ne gibi değişikliklere sebep olacağına göz atalım:

  • Tiny house’lara “doğadaki ev” diyebiliriz. Doğanın sunduğu huzuru sonuna kadar hissedebilmek tabii ki büyük avantaj.
  • Tiny house yapımı ve kullanımı sırasında harcanan enerji daha az. Diğer bir deyişle mikro evler, doğaya saygılı ve sürdürülebilir bir yaşam sağlıyor.
  • İhtiyaç olmayan eşyadan, fazlalıklardan arınmak daha sade bir yaşam sürmeyi sağlamanın yanı sıra tüketimin azalmasına da yardımcı olabilir.
  • Daha düşük bütçeyle bir ev sahibi olmak ya da yaşamı sürdürmek, mikro evler sayesinde mümkün olabilir.
  • Bazı minik ev modellerinin taşınabilir olması, evinizle özgürce seyahat etmenize olanak sağlayabilir. Bu tabii ki güzel bir şey; fakat bazı noktalarda evinizi konumlandırmak için uygun bir alan bulmakta zorlanabilirsiniz.
  • Uzun yıllar alışılan bir yaşam stiline sahibiz. Dolayısıyla bundan sıyrılıp minimal bir yaşama dönüş yapmak ilk zamanlar zorlayıcı olabilir.
  • Kariyerinizi evden çalışma modeli ile devam ettiremeyecekseniz her gün işe gitme zorunluluğu, doğada diğer bir deyişle şehrin dışında yaşamayı zor hale getirebilir. Tabii şehir içinde evinizi konumlandırabileceğiniz uygun bir arsanız varsa tiny house bu bakımdan dezavantaj olmaktan çıkabilir.
  • Eğer elektrik ve su tesisatının olmadığı bir alan seçilirse mikro evlerde yaşamak, çetin bir mücadeleye dönüşebilir.
  • Minik evlerin artı ve eksilerini gözlemlemek ve bu yaşam tarzının size uygun olup olmadığını öğrenebilmek için tiny house kiralama yapabilirsiniz. Uzun dönemli kiralayacağınız bu ev sayesinde mikro evlerde yaşama deneyimini edinebilirsiniz.

Tiny House Nasıl Yapılır

Görsel Kaynak

4. Tiny House Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev, konteyner ev gibi farklı isimlerle de bilinen küçük evlere sahip olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini merak edebilirsiniz. Bunun için aslında iki alternatifiniz bulunduğunu söyleyebiliriz. Birinci seçenekte bir mimar ile anlaşıp arsaya, ihtiyaç ve isteklerinize uygun bir yapı çizmesini isteyebilir ve ardından bu evin inşa edilmesini sağlayabilirsiniz. İkinci ve daha pratik seçenekte ise prefabrik ev modellerini inceleyerek kendinize uygun gördüğünüz bir alternatifi satın alabilirsiniz.

Tiny House Ev Yapımı

5. Tiny House Fiyatları Ne Kadar?

Küçük ev fiyatları oldukça değişken. Çünkü evin bedeli; yapının malzemesine, büyüklüğüne, kat sayısına, hatta tasarımına göre bile değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle 30.000 TL’ye de 250.000 TL’ye de tiny house bulmak mümkün. Yani burada bütçeniz ve ihtiyaçlarınız devreye giriyor.

Prefabrik Ev Modelleri

Görsel Kaynak

6. Tiny House Yasal mı?

Elbette evi satın alıp istediğiniz alana koymanız gibi bir durum söz konusu değil. Uygun bir arsa satın aldıktan ya da uzun dönem kiraladıktan ve belediyeden de gerekli izinleri aldıktan sonra küçük evinizde huzurlu ve yasal bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Tiny house akımına dâhil olmanızı sağlayacak prefabrik ahşap ev modelleri ise Koçtaş’ta!

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.