Site icon

Nedir, Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası: Tiny House Akımı Hakkında 6 Detay

Mikro Evler

Sizin de hayaliniz şehrin kalabalığından ve karmaşasından uzaklaşıp doğa ile iç içe ve daha minimal bir yaşam tarzını benimseyerek yaşamaksa yalnız değilsiniz! Çünkü son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz “tiny house akımı”, daha sınırlı bir alanda daha özgürce yaşamak isteyenlerin favorisi. Peki, şimdi tiny house hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? İşte, tiny house hakkında 6 detay:

1. Tiny House Ne Demek?

“Küçük ev” ya da “mikro ev” olarak da bilinen tiny house, oldukça küçük yaşam alanı anlamına geliyor. Bu minik evler için herhangi bir metrekare sınırı bulunmasa da yaklaşık 10 m² ila 70 m² arasında bir alandan bahsediyoruz.

Tiny house’un amacı; daha minimal, şehirden uzak ama doğaya yakın bir yaşam biçimi sunmak. İşte, tam da bu nedenle o görüp özendiğiniz küçük evler genellikle doğanın içerisinde yer alıyor ve şehir yaşamının, tüketim çılgınlığının fazlalıklarından arınmış bir tablo çiziyor. Oturma alanı, yatak odası, mutfak ve banyo gibi ana odaların, alandan maksimum tasarruf edilebilecek şekilde tasarlanması, fonksiyonelliğe önem verilmesi ve yaşam alanında fazlalıklara yer verilmemesi ise bu akımın en önemli ve diğer küçük boyutlu evlerden farklılaşan noktalarından biri.

Görsel Kaynak

2. Tiny House Akımı Nasıl Başladı?

1980’li yıllardan itibaren küçük yaşam alanlarında yaşamanın faydaları hakkında pek çok makale yayımlanmaya başlasa da tiny house hareketinin (tiny house movement) dünyada ses getirmeye başlaması, 2008-2012 yılları arasında dünya çapında yaşanan ekonomik krize denk geliyor. Borçların kriz nedeniyle ödenememesi, bir eve sahip olmanın gitgide zorlaşması ve özgürlük isteği gibi nedenler ise mikro evlerin yoğun bir şekilde inşa edilmeye başlanmasına yol açan asıl olay olarak kabul ediliyor. Tabii önce ABD’de başlayan bu akımın zamanla dünyaya yayıldığını ve artık ülkemizde de popüler hale geldiğini belirtmeden geçmeyelim. 

Görsel Kaynak

3. Tiny House’de Yaşamanın Ne Gibi Avantajları ve Dezavantajları Var?

Tiny house’de yaşamak elbette çok güzel, ama bazı zorlukları olduğu da doğru. Bu ev çeşidinde yaşamanın hayatınızda ne gibi değişikliklere sebep olacağına göz atalım:

Görsel Kaynak

4. Tiny House Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev, konteyner ev gibi farklı isimlerle de bilinen küçük evlere sahip olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini merak edebilirsiniz. Bunun için aslında iki alternatifiniz bulunduğunu söyleyebiliriz. Birinci seçenekte bir mimar ile anlaşıp arsaya, ihtiyaç ve isteklerinize uygun bir yapı çizmesini isteyebilir ve ardından bu evin inşa edilmesini sağlayabilirsiniz. İkinci ve daha pratik seçenekte ise prefabrik ev modellerini inceleyerek kendinize uygun gördüğünüz bir alternatifi satın alabilirsiniz.

5. Tiny House Fiyatları Ne Kadar?

Küçük ev fiyatları oldukça değişken. Çünkü evin bedeli; yapının malzemesine, büyüklüğüne, kat sayısına, hatta tasarımına göre bile değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle 30.000 TL’ye de 250.000 TL’ye de tiny house bulmak mümkün. Yani burada bütçeniz ve ihtiyaçlarınız devreye giriyor.

Görsel Kaynak

6. Tiny House Yasal mı?

Elbette evi satın alıp istediğiniz alana koymanız gibi bir durum söz konusu değil. Uygun bir arsa satın aldıktan ya da uzun dönem kiraladıktan ve belediyeden de gerekli izinleri aldıktan sonra küçük evinizde huzurlu ve yasal bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Tiny house akımına dâhil olmanızı sağlayacak prefabrik ahşap ev modelleri ise Koçtaş’ta!

Exit mobile version