Site icon blog.koctas.com.tr

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen 6 Kamp Alanı

Türkiyenin En İyi Kamp Alanları

Son yıllarda, küçük bir kaçamak yapıp şehirden uzaklaşmak ve doğayla buluşmak isteyenlerin tercihi olan kamp tatili, koronavirüs nedeniyle daha izole bir tatil seçeneği arayanların da gözdesi olmuş durumda. Eğer siz de kamp yapmak istiyor ve bu arzunuzu gerçekleştirebileceğiniz bir lokasyon arıyorsanız tam yerindesiniz. Çünkü şimdi, Türkiye’nin en iyi kamp alanlarını sıralamaya başlıyoruz!

1. Bay Edi Çadır ve Karavan Alanı, İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli

Dünyanın en büyük longoz ormanları arasında yer alan, ayrıca milli tabiat parkı statüsünde olan İğneada, İstanbul’a yakın kamp alanları arayanların öncelikli tercihlerinden biri oluyor. Üstelik yeşilin her tonunu bulabileceğiniz İğneada’da bulunan göllere yakın bir noktada kamp yaparak huzur katsayınızı artırmanız da mümkün. Tabii bu noktada, sulak alanlarda sivrisineklerin de bol olabileceğini unutmamalı ve sivrisinek kovucu spreyinizi yanınıza almalısınız.

İğneada’da orman içerisinde kamp yapacaksanız, kamp yapma konusunda deneyimli olmanızı ya da deneyimli bir arkadaşınızla bu maceraya atılmanızı öneririz. Çünkü canlı çeşitliliğinin yoğun olduğu bu noktada, konumunuzu kaybetmeniz ya da şartlar nedeniyle zorlanmanız söz konusu olabilir. Fakat merak etmeyin; İğneada’da elektrik, su gibi olanaklara ulaşma imkânı bulacağınız ve daha konforlu bir şekilde kamp yapabileceğiniz kamp yerleri de mevcut. Bay Edi Çadır ve Karavan Alanı ise İğneada’da gidebileceğiniz kamp alanları arasında.

2. Sahil Kamp İstanbul, Sahilköy, Şile/İstanbul

İstanbul’dasınız ve küçük bir hafta sonu kaçamağı için çadırınızı yanınıza alıp yeşille mavinin buluştuğu yakın, ama güzel bir yere gitmek istiyorsunuz… Bu durumda seçeneklerden biri kesinlikle Sahilköy! Sahil boyunca dilediğiniz yerde kamp atabilir ve doğanın sunduğu huzurun tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz!

Eğer elektrik, su, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir ücretli bir kamp alanında konaklamak isterseniz de Sahil Kamp İstanbul kesinlikle listenizde yer almalı! Tam sahilde yer alan bu alanda, dilerseniz çadırınızla dilerseniz karavanınızla konaklayabilirsiniz. Üstelik çadırınız yoksa çadırı tesisten kiralama imkânınız da var. “Kamp bana göre değil, daha konforlu bir alternatife ihtiyacım var.” diyorsanız da Sahil Kamp İstanbul’da bungalov evler olduğunu not düşebiliriz. Aynı zamanda bu kamp alanında düzenlenen pek çok aktivite ile eğlenceli zaman geçireceğiniz neredeyse garanti!

3. Datça Aktur Camping, Muğla

Rotanızı güneye doğru çevirmek istiyorsanız ve unutulmaz manzaralarla buluşup denizin de tadını çıkarmayı arzuluyorsanız değerlendirmeniz gereken alternatiflerden biri hiç kuşkusuz ki Datça! Üstelik Ege ile Akdeniz’in buluşma noktası olan Datça’da ödüllü bir alanda kamp yapmanız da mümkün! Datça’da kamp yapılacak yerler arasında yer alan ve Uluslararası Kampçı Rehberi (ADAC) tarafından ödüllendirilen Datça Aktur Camping oldukça popüler bir kamp alanı. Yaz sezonunda kalabalık olan bu kamp alanında yer bulmakta bile zorlanabilirsiniz. Yani son dakika tatsız bir sürprizle karşılaşmamak için gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var!

4. Kaş Evren Camping, Antalya

Birbirinden büyüleyici koyları ve plajları ile son yıllarda Antalya’nın gözdesi haline gelen, hatta şarkılara ilham olan Kaş’a henüz gitmediyseniz kesinlikle gitmenizi öneriyoruz. Güzel butik otellerin yanı sıra Kaş’ta kamp alanı bulmakta da hiç zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz!

Fakat bu içeriğimizde söz konusu Türkiye’nin en çok tercih edilen, en iyi kamp alanları! O nedenle Kaş’a giderseniz güzel yorumlar alan ve gidenlerin çoğunun memnun ayrıldığı Kaş Evren Camping’i kesinlikle değerlendirmenizi öneririz. Üstelik yanınızda çadır taşımak istemiyorsanız, yeşil ve mavinin buluştuğu bu kamp alanında çadır kiralamanız da mümkün!

5. Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Yedigöller, yılın her mevsimi kendine hayran bırakan bir lokasyon. Yani Yedigöller Milli Parkı kesinlikle bol oksijenli ve muhteşem manzaralarla buluşmaya olanak veren bir orman kampı isteyenlerin değerlendirebileceği bir seçenek. Göl etrafında, deneyiminize ve zevkinize uygun, kamp yapmaya izin verilen bir noktada konaklayabileceğiniz Yedigöller’de elektrik, su ve tuvalet olanakları bulunsa da yemek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir nokta bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmek olmazsa olmaz!

6. Borçka Karagöl Milli Parkı, Artvin

Tabii ki Karadeniz’in popüler kamp alanlarından bahsetmeden olmaz! Elbette ki Karadeniz’deki pek çok ilimizde kamp yapabileceğiniz işletmeler, hatta yaylalar mevcut. Fakat en ünlü Karadeniz kamp alanlarından birinin Borçka, Karagöl olduğunu söylemeliyiz. Piknik de yapılan bu alan gündüz saatlerinde biraz kalabalık olsa da gece daha sakin oluyor. Gölün kıyısına çadır kurmanın yasak olduğu Borçka Karagöl Milli Parkı’nın belirlenen farklı yerlerinde ücret karşılığında kamp kurabiliyorsunuz. Fakat bu noktada kamp çadırı kiralayamıyorsunuz, kendi çadırınızda kalmanız şart!

Kamp Yapmak İçin Tüm Hazırlıklarınız Tamam mı?

Daha önce kamp yaptıysanız bir sonraki kampı iple çekersiniz, eğer daha önce kamp yapmadıysanız bu aktiviteyi çok seveceğinize emin olabilirsiniz! Fakat kampınızın kusursuz geçmesi için elbette ki gerekli tüm kamp malzemeleri edinip yollara düşmelisiniz. Bu nedenle kamp hazırlıkları yaparken kesinlikle “Kamp Malzemeleri Nelerdir? Kamp Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmeli?” yazımızı okumanızı öneririz. Ayrıca hatırlatmadan geçmeyelim: İhtiyacınız olan pek çok kamp malzemesi Koçtaş’ta! 

Şimdiden unutulmaz bir kamp deneyimi dileriz!

 

Exit mobile version