Site icon

Hangisi Sizin İçin Daha Uygun: Vantilatör mü, Klima mı?

Klima Mı Vantilatör Mü

Yaz mevsimi denildiğinde pek çoğumuzun aklına tatil geliyor, ama özellikle tatilde değilsek yaz aylarında yakındığımız bir şey var: Sıcak havalar. “Esmiyor!” diye şikâyet ettiğiniz günlerde en büyük yardımcılarınız ise bildiğiniz gibi klimalar ve vantilatörler. Peki; klima mı, vantilatör mü almalısınız? Gelin, bu sorunun cevabına birlikte karar verelim.

Klimanın Artıları Nelerdir? Hangi Durumlarda Klimayı Seçmelisiniz?

Söz konusu yaz aylarında serinlemek olduğunda akıllara ilk gelen elbette klima. Şimdi, klimanın sunduğu avantajları ve dezavantajları sıralayalım.

Vantilatörün Artıları Nelerdir? Hangi Durumlarda Vantilatörü Seçmelisiniz?

Şimdi, klima bulunmayan mekanlarda çözüm olarak değerlendirilen vantilatörlerin artılarına ve eksilerine göz atma zamanı.

Klima mı, Vantilatör mü Çok Yakar?

Bir elektrikli aletin harcadığı enerji, h/Watt olarak belirtilir. Örneğin saatte 100 W harcayan bir vantilatör de saatte 1.200 W harcayan bir klimaya göre daha az enerji harcar. Fakat bu noktada klimalardaki yüksek enerji sınıflarının enerji tasarrufu oranını artırdığını da hatırlatmakta yarar var. Ayrıca alanda istediğiniz sıcaklığa ulaştığınızda klimanızı kapatıp bir süre daha serin odanın tadını çıkarabilirsiniz, ama vantilatörlerde böyle bir imkânınız bulunmaz.

Seçiminiz ister klima ister vantilatörden yana olsun, ihtiyacınıza uygun klima modelleri ve vantilatör modelleri için Koçtaş’a göz atmayı unutmayın!

Exit mobile version