Verimli bir çalışma alanı oluşturmak için 4 ipucu.

Verimli Bir Çalışma Alanı Oluşturmak İçin 4 İpucu

Çocuğunuz ders çalışmakta zorlanıyorsa, ne kadar çalışırsa çalışsın verim alamıyorsa ya da siz home-ofis çalışma tarzınıza hizmet eden odanızda bir türlü odaklanamıyorsanız hemen çalışma alanına bir göz atın. Belki de tüm bunların sorumlusu çalışma alanınızdır! Evet, verimli çalışmanın sessizlik, ışık gibi dış uyarıcılarla ilgisi var; ama bunun yanında oluşturduğunuz çalışma alanı da verimli çalışmanızı doğrudan etkiliyor. Peki, daha keyifli ve daha verimli bir şekilde çalışmak için çalışma alanı dekorasyonu nasıl yapılır? Şimdi, çalışma alanı düzenlemelerini yapmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını paylaşmaya başlıyoruz.

1. Çalışma Masası ve Çalışma Sandalyesi Olmadan Olmaz

Koltukta, yatağınızda, orta sehpada ya da yemek masasında çalışmak, fiziksel olarak rahatsız hissetmenize ve psikolojik olarak çalışmaya odaklanamamanıza neden olabilir. Bu nedenle bir çalışma masasına ve masayı tamamlayıcı bir çalışma sandalyesine ihtiyacınız var. Çalışma alanı oluştururken mutlaka yer vermeniz gereken iki ürün olan çalışma masası ve çalışma sandalyesini seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise çok basit. Öncelikle alacağınız çalışma masasının sizin için yeterli boyutta olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin çalışma masanızda bilgisayara yer verecekseniz büyük bir masaya ihtiyacınız var demektir. Eğer bu masayı bilgisayar masası olarak kullanmayacaksanız ve sadece ders çalışmak için masadan faydalanacaksanız küçük boyutlarda bir ürün tercih edebilirsiniz. Kitap, defter ya da diğer dokümanların yanı başınızda olmasını istiyorsanız da seçimizi raflı çalışma masalarından yana yapabilirsiniz. Bu arada eğer yeni bir çalışma masası alacaksanız montajını da kendiniz halledip evinizin ustası olabilirsiniz. Çalışma masası montajı dâhil pek çok mobilyanın montajı hakkındaki ayrıntılara “Evinin Ustası Olmak İsteyenlere: Hangi Eşyanın Montajı Nasıl Yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çalışma masası ve çalışma sandalyesi olmadan olmaz.

Uzun süre masa başında olunduğunda sırt ve bel ağrıları meydana yaşanabiliyor. Bu durumdan da özellikle masabaşı işlerde çalışanlar ve öğrenciler şikâyetçi. Peki, bu soruna çözüm bulabilmek için neler yapabilirsiniz? Bu konuda öncelikle seçeceğiniz masanın boyu önemli. Çalışma masası göğüs kafesi ile bel arasında kalmalı. Sonrasında ise elbette tercih ettiğiniz çalışma sandalyesinin önemi büyük. Çalışma sandalyesi, bedeninizi destekleyici özellikte olmalı. Farklı yüksekliklere, genişliklere ve oturma derinliklerine sahip olan ofis sandalyelerinden size uygun olanı seçerek verimli çalışma alanı oluşturmada önemli bir adım atabilirsiniz.

Ofis Sandalyesi Montajı Nasıl Yapılır?

Çalışma sandalyesi montajını anlatmadan önce ihtiyacınız olan ürünlere göz atalım.

Ofis sandalyesi montajı nasıl yapılır?

Projenin Tamamlanması İçin Gereken Ürünler

  • Bel destek minderi
  • Ortopedik oturma simidi

Takım Çantanızda Olması Gerekenler

  • Yıldız tornavida

Çalışma sandalyesi demonte halde satılır. Yani sandalyenin sırt kısmı, oturma yeri, tekerlekleri ve diğer aracı bölümleri birbirinden ayrıdır.

  • Sırt ve oturak kısmını birbirine geçirmelisiniz.
  • Sandalyenin ayak kısmına tekerleklerini takmalısınız.
  • Ayak kısmı ile aracı bölümleri bir araya getirmelisiniz. Buradaki küçük boyuttaki ürünlerin nerelere yerleştirileceğini, ürün kılavuzuna bakarak öğrenebilirsiniz.
  • Montaj tamamlandıktan sonra konforunuzu arttıracak bel destek minderini ve ortopedik oturma simidini yerleştirebilirsiniz.

2. Düzenden Yana Olun, Karmaşadan Kaçının

Düzenli olmayan bir alanda dikkatinizi toplamak her zamankinden çok daha zor bir hal alabilir. Bu nedenle çalışma alanının düzeni çok daha önemli. Peki, çalışma alanında düzeni nasıl sağlarsınız? Bunun için kitaplık, raf gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz; ama asıl kurtarıcınız saklama kutuları! Dağınıklığa kesin çözüm olan saklama kutuları sayesinde aradığınız eşyayı hemen bulabilir ve alanın düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca eğer çalışma alanınız başka bir odaya dâhilse (örneğin oturma odası ya da yatak odası içerisinde) bu durumda bulunduğunuz odanın da düzenli olmasına özen göstermelisiniz. Çalışma alanınızda sade bir dekorasyon benimsemek ise veriminizi arttıracak unsurlardan bir diğeri.

Raflar ve saklama kutuları nasıl kullanılır?

3. Aydınlatmaya Ekstra Özen Gösterin

Karanlık bir alanda mı çalışmak istersiniz, yoksa daha aydınlık ve ferah bir alanda mı? Siz de çoğu kişi gibi aydınlıktan yanasınız, değil mi? Eğer karanlıktan yanaysanız da en kısa zamanda fikrinizi değiştirmenizi öneririz. Çünkü aydınlatma, çalışma verimi ile doğrudan ilgili bir konu. Aydınlatmanın iyi olmadığı, nispeten karanlık bir ortamda çalışma veriminiz yüksek ihtimalle olumsuz etkilenir. Bu nedenle çalışma alanınızı, cama yakın ve maksimum güneş ışığından yararlanabileceğiniz bir noktada oluşturmalısınız. Akşam saatlerinde ise tavan aydınlatmasının yanı sıra çalışma lambalarından da yararlanarak verimli çalışmak için ihtiyacınız olan aydınlatmaya ulaşabilirsiniz.

Verimli bir çalışma alanı için aydınlatma olmazsa olmaz.

4. Çalışma Alanı Aksesuarlarından Yararlanın

Çalışırken sizi bölecek hiçbir şey ile ilgilenmemelisiniz. Mesela telefonunuzu çalışma sırasında yanınıza almamak, verimli bir şekilde çalışmak için ihtiyacınız olan uygulamalardan biri olabilir. Bunun yanı sıra çalışmaya başlamadan önce ihtiyacınız olan tüm dokümanları ve malzemeleri yanınıza almalısınız. Dilerseniz çalışma tahtası, mantar pano gibi çalışma alanı aksesuarlarından da yararlanabilirsiniz. Eğer küçük çalışma odanız varsa bu tahtaya sahip olmanız için engel değil; evinizdeki kullanmadığınız çerçeveyle bile kendinize küçük bir tahta oluşturabilirsiniz! İhtiyacınız olan malzemeler ise sadece çerçeve, kağıt bant, tahta boyası, küçük fırça ve sprey boya! Peki, çerçeveden kara tahta nasıl yapılır?

Kara tahta nasıl yapılır?

  • Çerçevenin cam kısmını kağıt bant ile kaplamalı ve sprey boya ile çerçeveyi boyamalısınız.
  • Boya kuruduktan sonra bantları çıkarmalı ve fırça yardımıyla kara tahta boyasını cama uygulamalısınız.
  • Bu kendin yap fikrini dilerseniz çalışma masasının üstüne konumlandırabilir, dilerseniz de duvara asabilirsiniz.

Çerçeveden kara tahta yapmak kesinlikle güzel fikir!

Çalışma alanında ihtiyacınız olabilecek yepyeni ürünler Koçtaş Yaşayan Evler dergimizde!

 

Paylaş

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins
HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API. Feed will not update.