Yağlı Radyatör Hakkında Bilgi
Pratik Çözümler Alanlara Göre Pratik Bir Isıtıcı: Yağlı Radyatörler Hakkında 7 Bilgi

Pratik Bir Isıtıcı: Yağlı Radyatörler Hakkında 7 Bilgi

Kış geldi; kombiler yanmaya, klimalar alanları ısıtmaya başladı. Tabii ki genellikle yardımcı ısıtıcı olarak değerlendirilen, ama bazı alanlarda ana ısıtıcı olarak da kullanılabilen elektrikli yağlı radyatörleri unutmamak lazım. O halde şimdi, yağlı radyatörler hakkında bilgi verip bu pratik ısıtıcıları daha yakından tanımanızı sağlayalım.

1. Yağlı Radyatör Nedir?

Görüntüsü kalorifer peteğine benzeyen elektrikli ısıtıcılara verilen isimdir. Yağlı radyatörleri kalorifer peteklerinden ayıran en önemli farklar ise elektrikli olmaları ve ısıtmayı sistem içerisinde gezen yağ sayesinde sağlamalarıdır.

2. Yağlı Radyatör Nasıl Çalışır?

Cihaz prize takıldıktan ve çalışmaya başladıktan sonra radyatörlerin içerisinde bulunan yağ ısınmaya başlar. Sistem içerisinde gezen sıcak yağ, ısıyı radyatör sayesinde dışarı yayarak alanın ısınmasını sağlar. Üstelik cihaz kapatıldıktan sonra yağ hemen soğumayacağı için yağlı radyatörler belli bir süre daha alanı ısıtmaya devam eder.

Yağlı Radyatör Modelleri

3. Yağlı Radyatör Nasıl Kullanılır?

Diğer elektrikli ısıtıcılarda olduğu gibi yağlı radyatörlerde de öncelikle fiş prize takılır. Eğer ürünün elektrik akışı düğmesi kapalıysa açılır ve istenilen ısı ayarı genellikle cihazın yanında bulunan düğmeler sayesinde yapılır.

4. Yağlı Radyatör Ne Kadar Yakar?

Herhangi bir elektrikli ürünü uzun süre kullanacaksanız bu durumda elektrik tüketimi hakkında aklınızda soru işareti oluşması gayet normal. Peki, yağlı radyatörlerin enerji tüketimi ne kadar? Diğer bir deyişle yağlı radyatör ne kadar elektrik yakar?

Bu sorunun cevabı, ürünün gücüne göre farklılık gösterebilir. Ürün ambalajında belirtilen Watt gücü, ürünün bir saat çalıştırıldığında tüketeceği enerji miktarını belirtir. Şimdi, 2000 Watt gücündeki bir cihazın bir saat aralıksız çalıştırdığında faturanıza nasıl bir yansıma oluşturacağını hesaplayalım.

2000 Watt = 2 kW/h

Evler için 1 kW/h fiyatı = 0,7102 TL

2 X 0,7102 = 1,4204 TL 

Bu örneğe göre yağlı radyatör elektrik tüketimi her saat için faturanıza 1,4204 TL olarak yansıyacaktır. Bu arada kW/h birim fiyatının aylara/yıllara, şehirlere ya da iş yeri/mesken gibi kriterlere göre değişebileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Elektrikli ısıtıcılardan yardım alanların elektrik tasarrufu için ipuçlarına ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Dilerseniz “Elektrikli Isıtıcılarla Ekonomik Isınma Yöntemleri” yazımızdan yardım alarak tasarruflu ısınmanın sırlarını öğrenebilirsiniz.

 

Yağlı Radyatör Ne Kadar Elektrik Yakar

5. Yağlı Radyatör Hangi Alanlar İçin Uygundur?

Elektrikli ısıtıcı seçerken hangi ürünün hangi alanda kullanıma uygun olduğunu bilmek oldukça önemli. Çünkü yanlış bir seçim, alanın istediğiniz düzeyde ısınmamasına neden olabilir. Peki, yağlı radyatörler hangi alanlar için uygun? Elektrikli radyatör mü, infrared ısıtıcılar mı seçilmeli? Eğer kapalı bir alan için elektrikli ısıtıcı arıyorsanız tercihiniz elektrikli radyatörlerden yana olabilir, çünkü infrared ısıtıcılar genellikle açık alanlar için daha uygundur.

Elektrikli ısıtıcı seçiminde incelemeniz gereken önemli detaylara göz atmak isterseniz “Elektrikli Isıtıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Kullanım Kolaylığı Sağlayan Yağlı Radyatör Özellikleri Nelerdir?

Kullanıldığı alana ısıyı eşit şekilde dağıtabilen yağlı radyatörlerin sahip olduğu özellikler pratik bir kullanım sağlarken aynı zamanda güvenliğinizi sağlama konusunda da size yardımcı olabilir. Şimdi, bu elektrikli ısıtıcıların sahip olduğu bazı özelliklere göz atalım:

  • Bazı ürünlerde bulunan uzaktan kumanda sayesinde yerinizden kalkmadan cihazınızı çalıştırabilirsiniz.
  • Eğer cihazınızın zaman ayarlayıcısı varsa ürünün belli bir süre sonra kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Aşırı ısınma emniyeti ya da devrilme emniyeti sayesinde cihazın otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.

7. Yağlı Radyatör Fiyatları Ne Kadar?

Yağlı radyatör fiyatları pek çok etkene göre değişiklik gösterebiliyor. Radyatör dilim sayısı (5, 7, 9, 11 dilimli yağlı radyatör gibi), sahip olduğu özellikler, marka gibi maddeler elektrikli radyatör fiyatlarının belirlenmesinde etkili olabiliyor.

Yağlı Radyatör Fiyatları

Kış günlerinde ısınma ihtiyacınıza cevap verecek yağlı radyatör modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor.

Paylaş

Yorumlar

  1. Yıldırım ÖZDEMİR Yanıtla

    12 yıldır kullandığım yağlı elektrikle çalışan radyötöre yağ takviyesi yapmalımıyım yapacaksam nasıl bir yağ komalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.