Site icon

Haydi Tatile! Yazın Arabayla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazın arabayla uzun yola çıkmak.

Arabayla uzun yola çıkmanın da yoğun tempoya biraz ara verip tatil yapmanın da elbette belirli bir dönemi yok. Fakat yaz aylarına denk gelen bayramlarla yıllık izinleri birleştirip daha uzun bir tatil planlamak pek çoğumuzun tercihi haline geldi. Tabii bu tatillerde arabayla uzun yola çıkmanın verdiği haz bir başka. Üstelik koronavirüs nedeniyle yaşadığımız kontrollü sosyalleşme döneminde özel araçlarla seyahat etmek daha çok tercih ediliyor.

Eğer siz de kendi aracınızla tatile gidecekseniz yazın araçla uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenlere göz atmanızı öneririz. Haydi, başlayalım!

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Belki memlekete, belki de aylardır beklediğiniz deniz tatiline… Belki yıllık izninizi kullanarak tatile gitmeyi planlıyorsunuz, belki de Kurban Bayramı’nın hafta içine gelmesi sebebiyle bu dönemi değerlendirmek istiyorsunuz. Evet, 2021’de Kurban Bayramı tatili için pek çok kişinin seyahat planı olduğunu biliyoruz. Hal böyle olunca “Kurban Bayramı ne zaman, Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?” gibi soruların cevaplarını vermeden olmaz!

Sizi daha fazla merakta bırakmadan söyleyelim: 19 Temmuz Pazartesi, Kurban Bayramı arifesi iken 20, 21, 22 ve 23 Temmuz tarihleri ise Kurban Bayramı’nın kutlanacağı günler. Yani 2021 Kurban Bayramı’nda dinlendirici bir tatil yapmak mümkün.

Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler Var

Uzun yola çıkmak, hele ki yanınızda sevdikleriniz varsa, oldukça keyifli. Fakat yola çıkmadan önce yapmanız gerekenleri uygulayarak, güvenli bir şekilde yolculuk yapabileceğinizi unutmamalısınız. Peki, yazın şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gerekenler nelerdir?

Lastikler, motor, silecekler, klima… Yola çıkmadan önce aracınızın neredeyse her parçasını, bölümünü kontrol etmenizde fayda var! Bu sayede var olduğundan haberdar olmadığınız sorunlara karşı önleminizi alabilirsiniz. Bunun için yetkili bir servise gitmeniz en sağlıklısı olsa da eğer araç bakımı konusunda bilgi sahibiyseniz bu kontrolleri siz de yapabilirsiniz. Bu arada ev klimalarında olduğu gibi, araç klimalarında da bakımın çok önemli olduğunu not düşelim. Yaz aylarında oldukça çok kullanılan klimaların bakımını yaptırmadığınız takdirde bakterili hava soluma ihtimaliniz oldukça yüksek demektir. Bu konuda klima temizleyici ürünlerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında güvenli bir sürüş için daha ayrıntılı bilgi almak için “Yazın Güvenli Sürüş İçin Öneriler” yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz.

Yazın Uzun Yola Çıkarken Alınması Gerekenler

Arabayla tatile giderken alınacaklar listesi hem güvenlik hem de konfor açısından önemli. Şimdi, uzun yola çıkarken aracınızda olmazsa olmazları sıralayalım.

Yola çıkmadan önce Koçtaş’a uğramak #güzelfikir! İhtiyacınız olan oto malzemeleri Koçtaş’ta sizi bekliyor. 

Arabayla Tatile Gidecekler İçin Uzun Yol Tavsiyeleri

Aracınızın bakımını yaptırdınız, arabayla tatile giderken alınacaklar listesindeki her şeyi aldınız; şimdi sırada yola çıkmak var! Fakat bu noktada güvenli ve konforlu bir yolculuk için uzun yol önerilerine göz atmanızda fayda olduğunu belirtelim.

Koronavirüs Döneminde Araçla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli ve konforlu bir yolculuk için dikkat edilmesi gerekenlerin ve yolculukta yanınıza almanız gerekenlerin yanı sıra, içerisinde bulunduğumuz dönem nedeniyle bazı hususları ihmal etmemek de şart! Aşılanma oranının artmasına ve vaka sayılarının azalmasına rağmen tedbiri elden bırakmamakta fayda var. İşte, koronavirüs döneminde uzun yola çıkarken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Dilerseniz bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için “Koronavirüs Döneminde Tatil Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdiden güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz!

Exit mobile version