Mutfak dolapları nasıl boyanır ya da kaplanır?

Yeni Gibi: Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır ya da Kaplanır?

Mutfağınızı yenilemek istiyorsanız veya mutfak dolaplarınız kullanılabilecek kadar yeni olsa da görüntüsünden memnun değilseniz ve fazla da bütçeniz yoksa hiç merak etmeyin. Evinizi güzelleştirmek için bir güzel fikir yeter! Mesela mutfak dolaplarınızı kaplayıp ya da boyayıp onları yeni bir görünüme kavuşturmaya ne dersiniz? Mutfak dekorasyonu için oldukça önemli olan mutfak dolapları nasıl yenilenir, bakalım.

Pratik, Şık ve Uygun Fiyatlı: Mutfak Dolabı Kaplama

Mutfak dolabı kaplamak; mutfağınızı yeni bir çehreye bürümek, alana şıklık katmak ve elbette görünümünden pek memnun olmadığınız mutfak dolaplarınızı yenilemek için kullanabileceğiniz bir yöntem. Mutfağınızı yenilerken çok eğleneceğinize eminiz. Ne de olsa şıklığı siz yaratacaksınız! Eski mutfak dolabı nasıl yenilenir konusunu anlatmadan önce mutfak dolabı kaplamak için ihtiyacınız olan ürünlere bakalım.

Mutfak dolabı kaplama.

Ana Ürün

Projenin Tamamlanması İçin Gereken Ürünler

Takım Çantanızda Olması Gerekenler

Yapışkanlı Folyo ile Mutfak Dolabı Nasıl Kaplanır?

Mutfağınızın görünümünü değiştireceksiniz. Böyle büyük bir değişim için zor aşamalardan geçmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz, ama yapışkanlı folyo ile mutfak dolabı kaplamak oldukça kolay ve hatta eğlenceli bir iş! Üstelik mutfaktaki dolaplarınızı farklı folyolarla kaplayarak dikkat çekici bir mutfak dekorasyonunun altına imzanızı atmanız da mümkün!

Mutfak dolabı nasıl kaplanır?

Ürün Kodu: 1000131081

 • Kaplama işlemine başlamadan önce sağlıklı bir kaplama yapabilmek için mutfak dolabı kapaklarını akülü vidalama yardımıyla yerlerinden çıkarmanız gerekiyor.
 • Yerlerinden çıkardığınız ve uygulama yapacağınız kapakları, mutfak temizleme kimyasalı ve temiz bir bez yardımıyla silmeli ve kirlerinden arındırmalısınız.
 • Ardından dolap üzerinde şerit metre ile ölçü almalısınız. Mutfak dolabı kapaklarının yan ve arka kısımlarına da folyo gelmeli. Bu nedenle ölçüyü bu doğrultuda almalı ve folyoyu makas yardımıyla kesmelisiniz.
 • Folyonun arkasındaki koruyucu kâğıdı yavaş yavaş çıkarmalı ve yapışkanlı bölümü, mutfak dolabı kapağına yapıştırmalısınız. Yapıştırma işlemi sırasında dolap ve yapışkanlı folyo arasında hava kalmaması ve baloncuk oluşmaması için silikon spatulayı, yapıştırma işlemine devam ettiğiniz alana doğru itmelisiniz.
 • Kenarlarda oluşan fazlalıkları maket bıçağıyla kesebilir ve defter kaplar gibi köşelere yapıştırabilirsiniz. Ayrıca menteşe alanlarına gelen bölümleri de dikkatli bir şekilde kesmeyi unutmamalısınız.
 • Dolap kapaklarının ön kısmını kapladıktan sonra arka kısımlarını da kaplayabilirsiniz.
 • Eğer mutfak dolaplarınız düz değil, çerçeveli bir yapıya sahipse kendinden yapışkanlı folyonun alana daha iyi ve kolay yapışması için silikon spatula ile itebilir ve bu sırada bir saç kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz.
 • Zevkinize uygun olan folyo ile uyumlu olabilecek mutfak kapağı kulplarını dolaba takabilirsiniz.
 • Son olarak dolap kapaklarını akülü vidalama ile yerlerine takabilirsiniz. Eğer ihtiyaç varsa dolap kulplarının duvarlarınıza zarar vermesini önlemek için stoper’den yardım alabilirsiniz.Güle güle kullanın!

Rengârenk Uygulamalar: Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak dolabı yenileme için kaplamayı tercih etmek istemiyorsanız ve mutfak dolaplarınız, ahşap gibi boyamaya uygun bir maddeden yapılmışsa mutfak dolaplarını boyamak güzel fikir! Dilerseniz ana boyama işleminin ardından mutfak dolabı kapaklarını hobi boyaları ile boyayıp daha renkli hale de getirebilir ve mutfağınızı alışılmışın dışında bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Hobi boyaları ile ilgili detaylı bilgiyi “Siz Güzel Zaman Geçirin, Eviniz Renklensin: Hobi Boyaları” yazımızdan edinebilirsiniz.

Mutfak dolabı boyama.

Ana Ürün

 • Su bazlı boya

Projenin Tamamlanması İçin Gereken Ürünler

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak dolaplarını boyama işlemi zor gibi görünse de aslında folyo ile dolap kaplamak kadar kolay. Peki, mutfak dolabı nasıl boyanır?

Mutfak dolabı nasıl boyanır?

 • İlk olarak alana bir zarar gelmemesi için koruyucu örtü sermelisiniz.
 • Öncelikle boyayacağınız alanları temizlik ürünüyle temizlemelisiniz. Eğer dolaplarınız ahşap ise öncelikle zımparalamalı ve pürüzleri yok etmelisiniz. Ardından zımparaladığınız alanları nemli bir temizleme bezi ile silebilirsiniz.
 • Sağlıklı bir uygulama için akülü vidalama yardımıyla kapak kulplarını çıkarmalı ve boya gelmesini istemediğiniz (menteşe gibi) yerleri maskeleme bandı ile kaplamalısınız.
 • Küçük boylu bir rulo fırça ile boyama işlemine başlayabilirsiniz. Fırçaya yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı olmak üzere bir tur attırmalısınız. Boya olarak su bazlı boya tercih ederek dolaplarınızın uygulama sonrasında kokusuz bir şekilde kısa sürede kurumasını sağlayabilirsiniz.
 • Rulo fırçanın uygulama yapamadığı alanlarda kestirme fırçadan yardım alabilirsiniz.
 • Boya kuruduktan sonra dilerseniz ikinci kat boyayı sürebilirsiniz.
 • Uygulama sonrasında maskeleme bandını çıkarabilirsiniz.
 • Dolapları kulplarıyla buluşturduktan sonra ihtiyaç varsa duvarlara stoper takabilirsiniz.

Yenilenen Mutfağa Düzenlemek Güzel Fikir!

Hangi yenileme yöntemini tercih ederseniz edin, uygulama sonrasında yeni görünümlü dolaplara ve şık bir mutfağa kavuşacaksınız! Peki, dolap içlerini ve mutfağınızı daha da şık ve düzenli kılmaya ne dersiniz? Mutfak ve mutfak dolabı düzeni için mutfak aksesuarları size yardım etmeye hazır!

Mutfağınızı uygun fiyatlarla yenilemek işte bu kadar kolay!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: