Tavan dekorasyonu nasıl yapılır?

Yeni Trend, Dikkat Çekici Tavanlar! Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evinizi güzelleştirmeyi kafanıza koyduysanız ve ev dekorasyonu için kolları sıvadıysanız mutlaka duvar dekorasyonu ile ilgili de bir aksiyon alacaksınızdır. Çünkü duvar dekorasyonu, evinizi renkli ve dikkat çekici kılabilmeniz için olmazsa olmaz. Eğer siz de duvarlarınızı farklı bir dekorasyonla buluşturmak istiyorsanız “Farklılığı Sevenlere: Duvar Dekorasyonu Trendleri” yazımızdan yardım alabilir, duvarlarınızı ve dolayısıyla evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Peki, duvar dekorasyonu sadece odanızı çevreleyen dört duvarla mı sınırlı? Elbette hayır! Artık tavanlar da ev dekorasyonunda kendilerine yer buluyorlar! Siz de tavan tasarımıyla evinizin şıklığını katlamak istiyorsanız tavan dekorasyonu nasıl yapılır ve dekoratif tavan için hangi yöntemlerden yararlanabilirsiniz, anlatmaya başlayalım.

Duvar Kâğıtlarından ya da Duvar Boyalarından Yardım Alın

“Duvar dekorasyonu” denildiğinde aklınıza çerçeve, tablo, ayna, raf gibi dekoratif ürünlerin yanı sıra duvar kâğıdı ve boya da geliyor. Hem duvarların temiz ve bakımlı görünmesini sağlayan hem de dekorasyona büyük katkıda bulunan duvar kâğıtları ve boyaları, artık tavanları da bol bol renklendiriyor.

Eğer duvarlarda ve tavanda duvar kâğıdından ya da boyadan yardım almak istiyorsanız uygulayabileceğiniz farklı kombinasyonlar bulunuyor. Dilerseniz duvarlarınızda kullandığınız duvar kâğıdı modelini ya da boyasını tavanınızda da tercih edebilirsiniz ama bunun sıkıcı bir etki bırakabileceğini unutmamalısınız. Daha farklı ve dikkat çekici bir görsellik istiyorsanız tercihinizi, tavanda farklı bir duvar kâğıdı veya boya rengi tercih etmekten yana kullanabilirsiniz. Fakat burada, tercih ettiğiniz alternatiflerin birbiriyle uyumlu olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak duvarlarda boya kullandıysanız da tavanda duvar kâğıdı kullanma şansınız elbette bulunuyor. Bu aşamada “Alanın Şıklığını Katlayın: Duvar Kâğıdı Trendleri” yazımız, en popüler seçimleri yapabilmeniz için size rehberlik edebilir.

Duvar kağıtları ya da boyalardan yardım alın.

Evinin ustası olmak isteyenlerdenseniz duvar kâğıdını kendiniz uygulayabilir veya duvarlarınızı boyayabilirsiniz! İhtiyacınız olan tüm detaylar; “Duvarları Yenileme Vakti: Boya Nasıl Yapılır?” ve “Duvarları Renklendirmek Güzel Fikir: Duvar Kâğıdı Nasıl Uygulanır?” yazılarımızda.

Tavanların Yeni Gözdesi: Parkeler ve Aynalar

Tavan dekorasyon malzemeleri elbette boya ve kâğıt ile sınırlı değil. Farklı malzemelerle oluşturulan tavan dekorasyon modelleri, yaratıcılığın izlerini taşıyor. Örneğin geçmişte sadece zemin dekorasyonuna katkı sağlayan parkeler artık hem duvarlarda hem de tavanlarda şık bir şekilde kullanılabiliyor. Parkeleri uygulamanın zor olduğunu düşünürseniz daha pratik bir yol da elbette mümkün. Tavan kaplama ürünleri arasında yer alan ahşap ya da taş görünümlü paneller size yardım etmeye hazır! Buna ek olarak tavanı tamamen ayna ile kaplama trendi de gün geçtikçe daha çok evde uygulanıyor.

Tavanların yeni gözdesi: Parkeler ve aynalar

Modası Geçmeyecek Süslemeler: Kartonpiyer ve Asma Tavan

Tavanları süslemek için farklı modellerden yardım alınarak uygulanan kartonpiyerler sayesinde özellikle tava ile duvarın birleştiği bölge ve tavan göbeği (aydınlatma ürünlerinin yer verildiği alan) hareketlendirilebiliyor. Tavan dekorasyonu fikirleri arasında oldukça popüler olan kartonpiyerin dışında özellikle modern dekorasyonu benimsemiş evlerde asma tavan uygulaması da çokça yapılıyor. Asma tavan için kısaca tavana ek olarak oluşturulan yeni bir tavan diyebiliriz. Ev dekorasyonuna hoş bir şekilde katkı sunmasının yanı sıra ses ve ısı izolasyonu sağlaması da asma tavanın çokça tercih edilmesinin nedenlerinden biri. Ayrıca asma tavanlar, gizli aydınlatmalar yapılmasını sağlayarak da evlerin şıklığını katlıyorlar; belirtmeden geçmeyelim!

Modası geçmeyen süslemeler: Kartonpiyer ve asma tavan

Dekorasyonun Tamamlayıcısı: Aydınlatma Ürünleri

Aydınlatma ürünleri sadece tavan dekorasyonu için değil, tüm evin dekorasyonu için oldukça önemli. Hem işlevsel hem de görsel bir rol üstlenen aydınlatma ürünleri ile tavan dekorasyonunuzu farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Tavanda kullanabileceğiniz avize, sarkıt ya da spot gib

i aydınlatmaları duvarlarda aplik, odanızda ise lambader ve abajur gibi ürünlerle tamamlayıp oda dekorasyonunu daha hoş bir hale getirebilirsiniz.

Dekorasyonun tamamlayıcıları: Aydınlatma ürünleri

Ev dekorasyonunuzda tavanınızın da payı olması için ihtiyaç duyduğunuz ürünler Koçtaş’ta!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir