Kapı ve kapı kolu takma yöntemleri.

Yenilenmiş Hissedin! Amerikan Kapı ve Kapı Kolu Nasıl Takılır?

Bütün mobilyalarınız ve evinizin zemini yepyeni, ama yine de evinizin eski göründüğünden mi şikâyet ediyorsunuz? Şimdi, evinizin kapılarına bir bakın; sorunun kaynağı kapılarınız olabilir mi? Evet, oda kapılarının böyle bir gücü var, evin imajını anında değiştirebiliyorlar. Eğer siz de eski ya da arızalı oda kapısını değiştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! “Benim oda kapımla bir sorunum yok, ama kapı kolunu değiştirmek istiyorum.” diyorsanız sizi de aramızda görmekten mutluyuz! Kapı kolu ve kapı değiştirmek için ihtiyacınız olan tüm detayları burada sıralamaya başlıyoruz.

Kapı Nasıl Sökülür?

Var olan bir kapınız varsa elbette öncelikle onu sökerek işe başlamalısınız. Kapı; kapı pervazı, ana kapı ve kasa olmak üzere üç parçadan oluşuyor. Peki, kapı nasıl sökülür?

 1. Kapı sökme işlemine ana kapıyı çıkararak başlamalısınız. Kapıyı açarak altına bir takoz koymalı ve ardından kapıyı yukarıya doğru itmelisiniz. Bu aşamada yanınızda bulunan birinden yardım alabilir ve kapıyı tutmasını isteyebilirsiniz.
 2. Kapıyı menteşeden çıkardıktan sonra kapı pervazını yerinden sökmeye başlayabilirsiniz. Bir maket bıçağı yardımıyla pervazı duvara sabitlemek için kullanılan mastiği kesmeli ve ardından spatula gibi yardımcı bir ürünü bu aralığa yerleştirip oynatarak kapıyı çevreleyen pervazı yerinden çıkarabilirsiniz.
 3. Son aşamada kapı kasasını çıkarmalısınız. Kasanın yanındaki köpükleri, kesici bir aletle keserek kapı kasasını yerinden çıkarabilirsiniz.

Kapı Nasıl Takılır?

Kapı modelleri incelendi ve zevkinize, evinize ve alana uygun ölçüde olana karar verildiyse şimdi sıra kapı montajında! Aldığınız kapının ambalajını ürüne zarar vermeyecek şekilde açtıktan sonra tüm parçaları çıkarıp yeni kapınızı evinizle buluşturmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Şimdi, kapı nasıl takılır, madde madde anlatmaya başlayalım.

Kapı takma yöntemleri.

 1. Kapı kasasındaki menteşe noktalarına menteşeleri monte ederek işe başlamalısınız. Bu aşamada bir akülü vidalamadan ve 3,5×20 sunta vidasından yardım alabilirsiniz.
 2. Menteşelerin ardından kilit karşılık cebini ve kilit karşılığını vidalamalısınız.
 3. Silikon ya da tutkalı, kapı kasasının birleşim noktalarına sıkmalı ve ardından parçaları birleştirmelisiniz. Bu işlem için yine akülü vidalama ve 4×20 sunta vidasından yararlanabilirsiniz.
 4. Kapı pervazını da kapı kasası gibi silikon ya da tutkal yardımıyla yapıştırmalı ve yardımcı ürün olan klipsleri pervazın iç kısmına tokmak yardımıyla takmalısınız.
 5. Kapı takılacak alanı pu köpük ile köpükle köpüklemeli ve ardından kapı kasasını alana oturtmalısınız. Kapının dengede olup olmadığından emin olmak için bir su terazisi ile gerekli kontrolleri yapmalısınız. Boşluk kalan alanları yeniden köpükleyebilirsiniz.
 6. Ana kapıyı, kasada bulunan menteşelere yerleştirmelisiniz.
 7. Son olarak kapı pervazını monte ederek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Kapı Kolu Nasıl Monte Edilir?

Kapı değişimini gerçekleştirdiniz, şimdi sırada kapı kolu nasıl monte edilir sorusunun cevabını vermek var. İster monte ettiğiniz yeni kapı için ister evinizde bulunan kapıya yeni bir kapı kolu takmak için… Kapı kolu montajı nasıl yapılır anlatalım.

Kapı kolunun pratik bir şekilde takılması.

 1. İlk adım olarak kapı kolunun vidalarına uygun boyutta olan bir tornavida ile kapı kolunun rozet ve ayna adı verilen bölümünü, kapının iki tarafından sökmelisiniz. Bu işlemden sonra kapı kolunu kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
 2. Deliğe kapıyı açmanızı sağlayacak demir çubuğu takmalısınız.
 3. Kapı kolu ve kapı kilidi aynasını takmalı ve vida ile sabitlemelisiniz. İşlemin ardından şık bir görünüm sağlayan kapı rozetlerini alanlara yerleştirebilirsiniz.
 4. Kapı kollarının sabitleme pimini 3 mm allen anahtarı ile sıkmalısınız. Eğer kapı kolu ve kilidi birleşik olan bir kilit tipi seçtiyseniz vida yardımıyla montaj işlemini yapabilirsiniz.

Yepyeni kapıya ve kapı koluna sahip olmak işte bu kadar kolay!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins
HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API. Feed will not update.