iyi-uykunun-faydalari

Kendinize İyi Bakın: İyi Uykunun Faydaları

Uyumak, kendimizi yenilememiz ve vücudumuzun bazı gereksinimlerini karşılayabilmemiz için gerekli bir eylem. Uzmanlara göre yetişkin bir insan günde 7 ilâ 9 saat arasında uyuduğunda zihni ve bedeni tamamen dinlenebiliyor. Fakat bu noktada uykunun kalitesinin de önemli ve belirleyici olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani bu faydalardan yararlanmanız için kaliteli uyku şart! O halde şimdi, “Kaliteli uyumak neden önemlidir?” sorusunun yanıtını verelim. Ardından iyi bir uyku çekmek için önerileri ve dikkat etmeniz gereken noktaları paylaşalım.

Kalp Hastalıkları ve Felç Riskinin Düşmesi İçin İyi Uyku Önemli

Kalp-damar hastalıklarının ve bu hastalıkların neden olabileceği felç gibi sağlık sorunlarının beslenme şekli ve spor ile bağlantılı olduğu doğru. Fakat nedenler sadece bunlarla sınırlı değil! Yapılan araştırmalar, günde 7 saatten az uyuyan yetişkin bireylerde kalp hastalıkları ve felç riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Yani uykunun önemi düşündüğümüzden daha büyük!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Çare Uyku

Beslenmenize dikkat ediyorsunuz, ama yine de sonbahar ve kış aylarında sıklıkla hasta mı oluyorsunuz? Nedeni uykunuzun kalitesi olabilir. Çünkü yapılan araştırmalar, 7 saatten az uyumanın bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini gösterirken 8 saat ya da daha fazla uyuyanların bağışıklık sistemleri ise daha güçlü.

saglikli-uyku

Sağlıksız Uyku ile Kilo Alımı Bağlantılı

Verimli bir şekilde uyuyamamak hormonlarda değişimlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Bu değişiklikler ise kilo alımına neden olabiliyor. Aynı zamanda iyi uyunamadığında enerji seviyesi düşük olduğu için spor yapma oranı da azaldığından kilo almak ne yazık ki mümkün hale geliyor.

İyi Uyku Konsantrasyonu Artırıyor

Uykunun beynimizin dinlenmesini sağladığı bilinen ve sıkça dile getirilen bir gerçek. Peki, bu dinlenme nasıl bir etki yaratıyor. Uyku düzenine dikkat edenler ve yeterli, verimli bir şekilde uyuyanlar hatırlama, bir problem üzerine yoğunlaşıp sorun çözme gibi konularda daha başarılı oluyor. Ayrıca yeterince uyumayan insanların beyinlerinde alkol zehirlenmesine benzer yansımalar da oluşabiliyor.

Uyku ve Depresyon Arasında da Ciddi Bir Bağlantı Var

Uykunuzu alamadığınızda gününüzün çok verimli ve mutlu geçmediğini, bir an önce eve gidip uyumak istediğinizi tahmin edebiliyoruz. Fakat uyku ve mutluluk arasındaki bağlantı aslında bu durumdan çok daha ciddi. Uyku apnesi ve insomnia gibi uyku problemleri depresyona girme oranını artırabiliyor.

kaliteli-uyku

Kaliteli Bir Uyku İçin Başlıca Öneriler

Uykunun önemli faydaları var, fakat bunlardan yararlanabilmek için kaliteli uyumak şart demiştik. Peki, iyi bir şekilde uyuyabilmek için hangi noktalara dikkat etmelisiniz?

  • Yatak seçimi, kaliteli uykunun anahtarlarından.

Çok sert yataklar sabahları ağrılarla uyanmanıza neden olabilir. Fazla yumuşak yataklar ise omurganızın şeklini alması nedeniyle pek önerilmez. Orta sertlikteki yataklar ideal yatak tipleri olsa da yatak seçerken daha pek çok kriteri değerlendirmeniz gerekiyor. Yatak tercihi yaparken bir rehbere ihtiyaç duyarsanız “Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?” yazımızdan yardım alabilirsiniz.

  • Uyku grubu ürünleri düşündüğümüzden daha önemli.

Kabul edelim ki yastık seçiminde çoğunlukla yumuşaklığa, nevresim seçiminde de desene bakıyoruz. Yorgan seçerken ise pek çok kişinin bir kriteri bile olmayabiliyor. Fakat tüm bu ürünler aslında uyku kalitenizi doğrudan etkiliyor. Örneğin yastık seçimi; yatağınızın sertliği, uyku pozisyonunuz gibi ögelerden etkilenebiliyor. Nevresim seçiminde ise istekleriniz ve ihtiyaçlarınız belirleyici. Örneğin kolay buruşmayan bir nevresim istiyorsanız bu noktada seçeceğiniz kumaş önemli. Doğru seçim yapmak için aşağıda sıraladığımız yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

Rahat Bir Uyku İçin Bilmek Şart: Yastık Nasıl Seçilir?

Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

iyi-uyku-icin-yatak-odasi-dekorasyonu

  • Yatak odası dekorasyonunu uykuya uygun bir hale getirin.

Yatak odanızdaki mobilyaları konumlandırma şekliniz, gece odanızın aldığı ışık oranı, odanızın rengi… Hepsi, hatta daha fazlası uykudaki verimi etkileyebilir. “Daha Güzel Bir Uyku İçin 5 Yatak Odası Dekorasyon Önerisi” yazımızdan bu konuda ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz.

  • Uyku öncesi rutini oluşturun.

Aynı saatlerde uyumak ve uyanmak, vücudunuzun biyolojik saatini bilmesi için oldukça önemli. Uykuya kolay dalmak için ise melisa ve papatya çayları içebilirsiniz. Uykudan maksimum 2 saat önce meditasyon ya da spor yapmanız da vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olabilir. Bol giysilerle 22°C ya da 23°C’lik ideal sıcaklıkta, uyku müzikleri eşliğinde keyifli bir uyku çekebilirsiniz!

Rahat ve verimli uykular için ihtiyacınız olan yatak ve uyku grubu ürünleri Koçtaş’ta sizi bekliyor.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koctas

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for koctas needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

%d blogcu bunu beğendi: