Klima Neden Su Akıtır?

Klima Neden Su Akıtır

Soğuk ve sıcak havalarla baş etmemizi sağlayan klimalarda zaman zaman arızalar meydana gelebilir ve farklı arıza çeşitleriyle karşılaşabilirsiniz. Klima kullananların sıkça karşılaştığı problemlerden biri ise klimanın su akıtmasıdır. Klimanız bir anda su akıtmaya başladıysa ve “Klima neden su akıtır?” diye düşünüyorsanız merak etmeyin, sebeplerden ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Özellikle sıcaklığın arttığı dönemlerde hayat kurtarıcı olan klimalarla ilgili bilgi almak ve ihtiyacınıza uygun klima modelleri için Koçtaş’a uğrayabilirsiniz. 

Klimanızın performansını olumsuz etkileyen klima su akıtma sorunuyla ilgili çözümlerden bahsedelim. Öncesinde ise bu probleme neden olan durumları inceleyelim.   

Klima Su Akıtma Sebepleri Nelerdir?

Klima Su Akıtma Sebepleri Nelerdir

Klimanın su akıtmasının çeşitli nedenleri olabilir. Genellikle klima bakımının ihmal edilmesi veya yanlış kullanımdan kaynaklanan sorunlar sonrasında su akıtma durumu klima arızası olarak karşınıza çıkabilir. 

Gelin, “Klima neden su akıtır?” sorusunun temel sebeplerini sıralayalım:

  • Drenaj hortumunun tıkanması veya yanlış yerleştirilmesi sonucunda su dışarıya düzgün şekilde tahliye edilemeyebilir.
  • Drenaj tavası kirlenerek tıkanabilir veya çatlayabilir. Bu durum da suyun dışarıya sızmasına neden olabilir.
  • Klimanın soğutucu gaz seviyesinin düşük olması, serpantin soğutucuda buzlanmaya yol açabilir. Buzların erimesiyle de su sızıntısı oluşur.
  • Hava filtresinin kirlenmesi, iç ünitedeki hava akışını engelleyebilir ve yoğuşma suyu birikimine neden olabilir.

Modern klimalar hem iç ünite hem de dış ünite bileşenlerinden oluşur. Su sızıntısı problemleri de esasen bu iki ünite özelinde değerlendirilmelidir. Klimanın su damlatma sorununun nedeni ve çözümü de suyun iç üniteden mi, yoksa dış üniteden mi aktığına bağlı olarak değişir. 

İlk olarak “Klima dış üniteden neden su akıtır?” sorusunun cevabına bakalım.

Klima Dış Üniteden Neden Su Akıtır?

Klima Dış Üniteden Neden Su Akıtır

Klima dış ünitesinin su akıtması bir arıza durumu değildir. Hatta dış ünitenin montajı doğru bir şekilde yapıldıysa normal bir durumdur. Klimanın dış ünitesinde soğuk ve sıcak gaz boruları yer alır. Yaz aylarında soğuk gaz borusu sıcaklıkla karşılaşınca terleme yapar, su damlacıkları oluşur ve akıtma yapmaya başlar. Yani yoğuşan suyun damlamasından kaynaklı bir durum olabilir. Ayrıca dış ünitenin kompresörünün soğuması sırasında da su yoğuşabilir ve yine su damlatabilir.

Bunun haricinde dış ünitenin çevresinde su birikebilir. Biriken su da tahliye sırasında cihazın içinden akıyormuş gibi görünebilir. Aksine klimanızın dış ünitesinden su aktığını görmüyorsanız profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Gelin şimdi, klimalar için asıl sorun olan iç ünite su akıtma problemlerine göz atalım. 

Klima İç Üniteden Neden Su Akıtır?

Klima İç Üniteden Neden Su Akıtır

Klimanızın iç ünitesinden su geliyorsa bu durum bir sorun olduğu anlamına gelir. İç üniteden su gelmesinin olası sebeplerini aşağıda sıraladık: 

Klima Gazı Sorunu: Klima gazı ile ilgili bir problem olabilir. Yani klima gazı azalmış ya da artmış olabilir. Yetersiz gaz seviyesi veya hava akışındaki engeller nedeniyle evaporatör serpantininde buzlanma olabilir. Bu da buzların erimesine ve su akıntısına yol açar.

Drenaj Hortumu Sorunu: Drenaj hortumu tıkanmışsa yoğuşma suyu dışarı atılamaz ve iç üniteden sızar. Drenaj hortumu kırılmış/delinmişse yine su sızdıracaktır. Drenaj hortumunun duruş şekli de iç ünitenin su akıtmasına sebep olabilir. 

Drenaj Tavası Problemleri: Drenaj tavası kirlenip dolabilir ya da kırılmış olabilir. Orada bulunan su da taşarak iç üniteden akabilir.

Yanlış Montaj: İç ünitenin yanlış monte edilmesi, suyun düzgün şekilde tahliye edilmesini engelleyebilir.

İç Ünite Peteğinin Kirlenmesi: İç ünite peteğinin kirlenmesi, hava akışını engelleyerek suyun yoğuşmasına neden olabilir. Düzenli temizlik ise peteğin verimli çalışmasını sağlar ve su sızıntılarını önler.

İç Ünite Fanı Problemleri: İç ünite fanında meydana gelen arızalar, havanın doğru şekilde dolaşmasını engelleyebilir. Bu da yoğuşma suyu birikimine ve sonuç olarak su akıntısına yol açabilir. 

Artık klima neden su akıtır biliyoruz. Şimdi, bir de klimanın su akıtması durumunda yapılması gerekenlere yani çözüm kısmına geçelim. 

Klima Su Akıtıyorsa Neler Yapmak Gerekir?

Klima Su Akıtıyorsa Neler Yapmak Gerekir

Klimanızın iç ünitesi su akıtıyorsa aşağıdaki adımları izleyerek çözüme ulaşabilirsiniz: 

Drenaj Hortumunu Kontrol Edin: Tıkanıklık veya kırılma olup olmadığını kontrol edin. Tıkanıklık varsa temizleyin veya hortumu değiştirin.

Drenaj Tavasını Kontrol Edin: Drenaj tavasının kirle dolu olup olmadığını ve herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin.

Hava Filtrelerini Temizleyin: Hava akışını engelleyebilecek kirli filtreleri temizleyin veya değiştirin.

İç Ünite Peteklerini Temizleyin: İç ünite petekleri kirlenmiş ve tıkanmış olabilir. Temizlenmesi için profesyonel yardım alın. 

Gaz Seviyesini Kontrol Edin: Yetersiz soğutucu gaz seviyesi varsa bir profesyonele gaz seviyesini kontrol ettirin ve gerektiğinde gaz eklenmesini sağlayın.

Sorunu kendiniz çözemezseniz profesyonel bir teknisyen çağırarak klima bakımını ve tamirini yaptırmanızı öneririz. 

Klimanız su akıttığında yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturabilmek için bu adımları izleyebilirsiniz. Bir de klimanın su akıtmasını önlemek ve herhangi bir arıza ile karşılaşmamak için yapılması gerekenlere göz atalım. 

Klimanın Su Akıtmaması İçin Neler Yapmak Gerekir?

Klimanın Su Akıtmaması İçin Neler Yapmak Gerekir

Klimanın su akıtması ciddi bir arıza olduğu için cihazın verimliliğini ve ömrünü de olumsuz etkileyebilir. Klimanızın su akıtmasını önlemek için düzenli bakım yapmak ve doğru bir şekilde kullanmak ise büyük önem taşır. 

Klimanızın su akıtmasına sebep olacak durumları bertaraf etmek için yapabileceğiniz işlemleri aşağıda sıraladık:

Düzenli Bakım: Evaporatör ve kondansatör serpantinlerini düzenli olarak temizleterek hava akışının engellenmesini ve bu nedenle oluşabilecek su akıntılarını önleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra drenaj hortumunu ve tavasını düzenli olarak temizleyerek tıkanıklıkları ve kir birikimlerini önleyebilirsiniz. Bu işlem yoğuşma suyunun düzgün bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.

Düzenli Filtre Temizliği: Hava filtrelerini düzenli olarak temizleyin veya değiştirin. Kirli filtreler hava akışını engelleyerek evaporatör serpantininde buzlanmaya ve bu buzların erimesiyle su sızıntısına yol açabilir.

Düzenli Kontrol: Klimanın soğutucu gaz seviyesini düzenli olarak kontrol ettirerek yetersiz gaz nedeniyle oluşabilecek buzlanma ve su sızıntısı sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Kontrol etmeniz gereken diğer nokta da filtreler. Filtreleri her ay kontrol ederek kirlenmiş veya tıkanmış filtreleri hemen temizleyin veya yenileriyle değiştirin. Bu şekilde iç hava kalitesini artırarak klima performansını yükseltebilirsiniz.

Doğru Montaj: Klimanın iç ünitesinin suyun doğal akışını engellemeyecek bir şekilde monte edilmesi önemlidir. Yanlış montaj suyun cihaz içinde birikmesine ve dışarı sızmasına yol açabilir. Ayrıca drenaj hortumunun doğru açıyla yerleştirildiğinden emin olmak gerekir. Hortumun yeterli eğimde olmaması, yoğuşma suyunun düzgün şekilde tahliye edilmesini engelleyebilir ve suyun iç üniteden sızmasına neden olabilir.

“Klima neden su akıtır?” sorusunun cevaplarını detaylı bir şekilde inceledik, klimanızın su akıtmaması için izlemeniz gereken yöntemlerden bahsettik. Yaz ve kış mevsiminde yaşam alanlarınızı ihtiyacınız olan iklim koşullarına getirmek için klimalar çok büyük bir ihtiyaç. Eğer klimanız yoksa ve yeni bir klima almayı planlıyorsanız da değerlendirebileceğiniz farklı özelliklere sahip klima modelleri için Koçtaş’a uğrayabilirsiniz.