Klima bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Sağlığınızı ve Bütçenizi Korumanız Mümkün! Klima Bakımı Nasıl Yapılır, Klima Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Onlar olmasaydı nasıl çıkardı sıcak günler serinliğe… Elbette ki bahsettiğimiz şey, yaz mevsimlerinin kapalı alanlardaki kurtarıcıları olarak bilinen klimalar. İster uzun yıllardır klima kullanıyor olun ister yeni bir klima kullanıcısı olun, kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri uygulamanız gerekiyor. Bu sayede sağlığınızın yanı sıra bütçenizi de korumanız mümkün hale geliyor. Eğer klima almak istiyor, ama nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda emin olamıyorsanız “Klima Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan yararlanabilirsiniz. Haydi, şimdi, klima kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ve oldukça önemli bir konu olan klima bakımı hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Klima kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaz mevsiminde “Klima çarptı galiba.” cümlesini kuranların sayısı hiç de az değil ve bunun kaynağı emin olun ki klima kullanırken uygulamanız gerekenleri uygulamamanız. O halde ilk olarak sağlığınız için klima kullanırken nelere dikkat etmelisiniz, bir bakalım.

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.

 • Klimanızı ideal oda sıcaklığında çalıştırmanız oldukça önemli. mevsiminde soğutma modunda, kış mevsiminde ise ısıtma modunda klimanızı kullandığınızda ayarladığınız sıcaklığın 21°C ya da 22°C olmalı. Ayrıca klimayı çok düşük ya da çok yüksek değerlere ayarlamamak, daha az enerji tüketmenize de yardımcı oluyor.
 • Klimanın üflediği hava direkt olarak vücudunuza gelmemeli. Bu hastalanmanıza neden olabilir. O nedenle klimanın kanatlarında gerekli ayarlamaları yapmalı ve klimanın sunduğu havadan dolaylı bir şekilde yararlanmalısınız.
 • Her alanda olduğu gibi klima kullandığınız alanda da tozlar mevcut. Bu tozlar zamanla klimanızın filtrelerinde birikebiliyor. Bu da hem sağlığınız için olumsuz bir etki oluşturuyor hem de klimanın verimini düşürerek daha fazla enerji harcamasına neden olabiliyor. Buna artı olarak ortama üflenen kalitesiz hava nedeniyle alana kötü koku yayılabiliyor. Bu nedenle klima bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Dilerseniz yüksek enerji sınıfıyla tasarruf yapmanıza da imkân tanıyan Blyss Inverter Klima‘nın aktif karbon filtresi sayesinde kötü kokulara karşı ekstra önlem alabilirsiniz.
 • Elektrik kesintisi, fırtına gibi durumlarda klima sigortasını kapatmalısınız.
 • Her elektrikli alet gibi bir klima çalışırken de ıslak elle dokunmamalı ya da içini açmamalısınız. Bu elektrik çarpması nedeniyle zarar görmenize neden olabilir.
 • Klimanın hava giriş ve çıkış noktalarını herhangi bir ürünle kapatmak, maksimum verimi almanızı engelleyebilir. Bu nedenle klimanızın üzerinde herhangi bir eşyaya yer vermemelisiniz.
 • Evde küçük çocuğunuz varsa klimaya ulaşmasına imkân verebilecek koltuk, sehpa, sandalye gibi ürünleri klimanın yakınından kaldırmalısınız. Ayrıca ürün kablolarını gizleyerek çocuğunuzun güvenliğini sağlamalısınız.
 • Klima kullanırken pencere ve kapı gibi noktaları açmak, ulaşmak istediğiniz sıcaklık değerinden uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle klima kullandığınız alanda pencereleri ya da kapıları sık sık açmamalısınız.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Havası temiz olan bir yerde mi yaşamak istersiniz, yoksa sağlığınızı tehdit ettiğini bile bile düşük hava kalitesine sahip bir alanda mı? Tercihinizi temiz havaya sahip noktadan yana kullanacağınızı biliyoruz. İşte, klima bakımı da bu yüzden oldukça önemli. Klimanın bakımı yapılmadığı takdirde üflenen havanın kalitesi düşüyor, soluduğunuz hava sağlıksız bir hal alabiliyor. Buna ek olarak hava giriş ve çıkış noktaları tozla kaplı olduğu için klimanız verimli bir şekilde çalışamıyor. Peki, hem sağlığınızı korumak hem de soluduğunuz havanın kaliteli olmasını sağlamak için klima bakımı nasıl yapılır?

Klima bakımı nasıl yapılmalı?

 • Eğer bir split klima ya da salon tipi klima aldıysanız bu, klimanızın iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluştuğu anlamına geliyor. Klimanızın iç ve dış ünite bakımını en az yılda 1 kez yetkili kurumlar tarafından yaptırmalısınız. Bu bakım için klimanın en çok çalıştırılmaya başladığı dönem olan ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz.
 • Genel bakıma ek olarak, klimayı düzenli kullandığınız dönemlerde, 2 haftada bir klima filtre temizliğini yapmalısınız. Merak etmeyin; yetkililerden yardım almadan, tek başınıza yapabileceğiniz bu işlem oldukça kolay. Klima filtre temizliği nasıl yapılır anlatmadan önce klimanıza takabileceğiniz ve 3 ayda bir değiştirmeniz gereken 3M klima filtresi sayesinde ortamdaki partikülleri daha yüksek oranda yok edebileceğinizi de belirtelim.
 • Öncelikle oluşabilecek olumsuz bir durumu engellemek için klimanın sigortasını kapatmalısınız. Ardından bazı klimaların önünde, bazı klimaların ise üst kısmında bulunan hava filtresini çıkarmalı, bir süpürge yardımıyla filtreyi tozlardan arındırmalı ya da su ile yıkamalısınız. Eğer su ile yıkamayı tercih ederseniz filtre kuruyana kadar beklemelisiniz.
 • Ardından filtreyi ait olduğu yere takmalısınız. Bu arada klimanızı filtre takılı değilken çalıştırmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Verdiğimiz öneriler sayesinde klimanızı tasarruflu ve sağlıklı bir şekilde kullanmanız işte bu kadar kolay!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir