Parke Rengi Seçimi
Pratik Çözümler Alanlara Göre Zeminlerinizi Yenileyin: Parke Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeminlerinizi Yenileyin: Parke Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilyalar, tercih ettiğiniz renk paleti, hoş bir duvar dekorasyonu, hatta evinizde yer verdiğiniz küçük dekoratif objeler… Tüm bunlar hayalinizdeki eve ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı oluyor, ama genellikle unutulan bir konu var ki evinizin şıklığını doğrudan etkiliyor. Elbette ki parke seçiminizden bahsediyoruz! Parke seçiminde dikkat edilecek hususlar doğrultusunda seçim yapmak oldukça önemli olsa da “Parke renk seçimi nasıl olmalı?” sorusunun cevabı da mühim. Şimdi, parke rengi seçerken ev dekorasyonu açısından sağlıklı karar vermenizi sağlayacak detayları paylaşalım.

Alanın Büyüklüğü Doğrultusunda Renk Seçimi Yapın

Parke renk seçiminde dikkat edilecek hususlar arasında, alanın büyüklüğü doğrultusunda seçim yapmak var! Ev dekorasyonunda olduğu gibi parke seçiminde de doğru seçeneğe yönelerek ulaşmak istediğiniz şık alanı kurgulayabilirsiniz. Şimdi, gelelim alan büyüklüğünün seçiminizi nasıl yönlendirebileceğine…

Elbette pek çok parke renk seçeneği mevcut, ama parkeleri en başta açık renk ve koyu renk olarak ayırabiliriz. Açık renkli parke seçeneklerinin süper gücünü, alanı daha geniş ve ferah göstermek olarak belirtebiliriz. Koyu renk parkeler ise alanı daha küçük gösterebilir. Yani eğer odanızın çok büyük olduğunu ve alanı biraz küçük göstererek daha sıcak bir ortam yaratmanın hoş olabileceğini düşünüyorsanız bu durumda tercihinizi koyu renklerden yana kullanabilirsiniz.

Özetle:

 • Açık renk parkeleri, alanın daha geniş olduğu algısını yaratmak için,
 • Koyu renkli parkeleri ise alanın daha küçük olduğu algısını yaratmak için tercih edebilirsiniz.

Bu söylediklerimizin aksi yönünde bir karar almanız da elbette mümkün. Fakat bu durumda aldığınız parkelerin alanı sıkıcı kılabileceğini unutmamalısınız. Bunu istemezsiniz, değil mi?

Parke Renk Seçimleri

Nasıl Bir Etki Yaratmak İstediğinize Karar Verin

Gri, krem rengi, bej, kahverengi… Parke renk çeşitleri, alanın büyüklük algısını etkilediği gibi psikolojik olarak daha farklı etkiler de oluşturabiliyor. İşte, parke rengi seçimi konusunda karar vermenizde etkili olacak detaylar:

 • Kahverengi tonlarındaki ahşap parkeler, eve rustik bir görünüm kazandırarak doğal bir etki yaratabilir.
 • Bej tonlarındaki parkeler, alanı ferah gösterme konusunda oldukları gibi samimi, sıcak ve ferah bir alan yaratmanıza da yardımcı olabilir.
 • Krem rengi parkeler, içlerinde sarının etkisi olduğundan alanda mutluluk verici bir etki yaratabilir.
 • Gri renk parkeler, alanın havalı ve ilgi çekici bir görünüm kazanmasına katkı sağlayabilir.

Eğer klasik dekorasyon gibi bir stil uygulayacaksanız ve bu doğrultuda alanın ciddi bir etki yaratmasını istiyorsanız parke renk önerisi olarak koyu renkleri değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz. Bu arada parke renkleri ve isimlerinin markalara göre farklılık gösterdiğini küçük bir not olarak düşmekte fayda var.

Parke Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odanın Renk Paletini Gözeterek Seçim Yapın

Parke renginin, mobilya ve duvar rengi ile uyum içinde olması da kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunuyor. Peki, parke seçim aşamasında hangi rengin evinize daha çok uyum sağlayacağını nereden bileceksiniz?

Bu aşamada iki seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz parke uygulaması yapacağınız alanın fotoğrafını çekip Koçtaş mağazalarındaki stil danışmanlarımızdan fikir alabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da beğendiğiniz parke renklerinden örnekler alarak evdeki mobilyalarla ve duvar renginiz ile uyumunu karşılaştırabilirsiniz.

Laminant Parke Renkleri ve İsimleri

Rengin Kullanışlı Olmasına Özen Gösterin

En çok tercih edilen laminant parke renklerini merak ediyor olabilirsiniz; fakat bu noktada hangi renklerin tercih edildiğinden daha çok, hangi renklerin ihtiyacınıza yönelik olduğuna ve kullanım kolaylığı sağladığına karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Peki, hangi rengin sizin için kullanışlı olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Açık ve koyu parkeler arasında karar verirken alanın kullanım sıklığını göz önünde bulundurmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü çok zaman geçirdiğiniz alanların zeminleri daha çabuk kirlenebilir. Koyu renk zeminler kiri kolaylıkla göstermezken, açık renk zeminler yere düşen birkaç saç telini bile gösterip zeminleri kirli gösterebilir.

 • Sık kullandığınız alanlarda koyu renk,
 • Daha az zaman geçirdiğiniz odalarda ise açık renkli olan parkeleri tercih edebilirsiniz.

Parke Renkleri ve Modelleri

Hatırlatmakta Fayda Var: Parke Seçimi Nasıl Yapılır?

Eğer evinizin zeminlerini yenilemeye karar verdiyseniz öncelikle ihtiyaçlarınıza uygun parke seçimini yapmaya özen göstermelisiniz. Laminant parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri özetle şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Parke kalınlığı (8 mm ve 10 mm kalınlığındaki parkeler iç mekanlar için ideal),
 • Parke aşınma sınıfı (ev için 21, 22, 23; iş yeri için 31, 32, 33),
 • İhtiyaca yönelik özellikler (ısı yalıtımı, çizilmeye karşı dayanıklı vb).

Parke seçimi hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz sizi “Parke Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir, Parke Nasıl Döşenir?” yazımıza doğru alabiliriz.

Yepyeni zeminlere kavuşmanızı sağlayacak parke modelleri ve renkleri, her bütçeye uygun parke fiyatları ile Koçtaş’ta sizi bekliyor!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
This error message is only visible to WordPress admins
HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API. Feed will not update.