Evdeki odalarda trend renklerin kullanımı.

Odalara ve Trendlere Göre Renk Kullanımı Rehberi

Yeni bir eve taşınacaksınız ya da ev dekorasyonu trendlerini yakından takip ettiğiniz için yaşam alanınızda değişiklikler yapmak istiyorsunuz. O halde, siz de ev dekorasyonunda renk seçimi konusunda bir tercih yapacaksınız demektir. Peki, seçim yaparken renk uyumunun yanı sıra renklerin psikolojik etkilerine de dikkat ediyor musunuz? Ediyorsanız mükemmel! Etmiyorsanız, etmelisiniz çünkü psikolojinizi olumlu etkileyen renklerle yaptığınız size daha konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Bu rehberimizde, renklerin etkileri ve 2018 trendleri eşliğinde renk kullanımı hakkında ihtiyacınız olan detayları vereceğiz.

Odalara göre renk kullanımı.

2018’in Renkleri

Kırmızı, civciv sarısı, açık pembe, fıstık yeşili, koyu mavi… Öncelikle 2018 renk trendlerinin oldukça cesur olduğunu söyleyelim. Pantone tarafından belirlenen bu renklerin 2018’i oldukça renkli kılacağından emin olabilirsiniz. Hatta mevsim ne olursa olsun, evinizde ilkbahar havasını her daim hissedebileceksiniz! Bu renklerin yanı sıra kırık beyaz, krem rengi, gülkurusu, açık lila gibi seçenekler de ev dekorasyonunda çok dikkat çekici renkler kullanmak istemeyenleri memnun edebilecek alternatifler.

Odalara Göre Renk Kullanımı

Renk uyumu sadece ev dekorasyonunda değil, pek çok alanda önemli bir konu; bunda hemfikiriz. Fakat renk seçimi yaparken renk uyumundan çok daha fazlasını aramanız gerekiyor. Çünkü renkler çalışma veriminizden karnınızın acıkmasına kadar birçok konuda sizi psikolojik olarak etkileyebiliyor. Peki, odalara göre hangi renkleri tercih edebilirsiniz? Ev dekorasyonunda renklerin anlamı nedir?

Salon ve Oturma Odası

Salon ya da oturma odaları işten, okuldan geldiğinizde vakit geçirdiğiniz alanlar. Gün boyunca enerjinizin tükendiğini, eve geldiğinizde pek halinizin olmadığını da biliyoruz. O nedenle bu alanlarda size enerji verecek bir renge ihtiyacınız var. Tam da bu yüzden kırmızı renk kullanımı salon ve oturma odası için oldukça önemli. Enerji veren, sizi yenileyen kırmızıyı kullanırken dikkatli olmanız gerektiğini de hatırlatalım çünkü kırmızı açlığa vurgu yapan yani psikolojik olarak sizi aç hissettirebilecek bir renk. Örneğin; salonunuzda ya da oturma odanızda kırmızı rengi kullanmak istiyorsanız berjerinizi ya da yastıklarınızı bu renkte tercih edebilirsiniz.

Ayrıca misafirlerinizle birlikte bu alanlarda vakit geçirdiğinizi de unutmayalım. Yeşil hem doğayı temsil edip rahatlatan hem de güven veren bir renk. 2018’in trendlerinden olan fıstık yeşilini kullanarak salon ve oturma odası dekorasyonunda güven verici bir atmosfer yaratabilirsiniz. Duvarlarınızın bir bölümünü yeşile boyamak ya da ortamı bitkilerle süslemek yeşili kullanmanın en güzel yolları.

Salon ya da oturma odasında kullanılabilen trend renkler.

Yatak Odası

Gün boyunca yatağa girip yeniden enerji depolayacağınız o anı bekliyorsunuz değil mi? O halde uykuya dalmanıza, stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak renkleri yatak odanızda tercih edebilirsiniz. Mesela gökyüzüyle özdeşleştirildiği için huzuru çağrıştıran mavi, sizi dinginleştiriyor. Bu nedenle mavi renk, bebek odalarında da çokça tercih ediliyor. Yatak odanızda açık mavi rengi kullanmak istiyorsanız nevresimlerinizi bu renkte tercih etmek mükemmel bir seçim olabilir. Dilerseniz odanızın duvarlarını da bu renkte boyayabilirsiniz. 2018’in favori renklerinden biri olan koyu maviyi odanızın genel bölümünde kullanmak olumsuz bir etki oluşturabileceği için bu rengi; halı, puf gibi alanlarda tercih edebilirsiniz.

Yemek Odası

Ailenizle oturduğunuz, birbirinden lezzetli yemekler yediğiniz o sofraların tadını başka bir yerde kolay kolay alamıyorsunuz, biliyoruz. Yemek odası için alışılmışın dışında bir renk olsa da sarı bu alanda kullanabilirsiniz. Neden mi? Çünkü sarı, neşenize neşe katan ve enerjinizi yükselten bir renk. 2018’in moda renklerinden olan civciv sarısını peçetelerinizde, içerisinde farklı renklerin de bulunduğu masa runnerlarında ya da sofra süslerinde kullanabilirsiniz.

Çalışma Odası

Eğer evinizde bir çalışma odası varsa renk seçiminiz oldukça önemli. Çünkü “İçimden hiç çalışmak gelmiyor.” demenizin nedeni renk seçiminiz olabilir. Bu nedenle çalışma odasında ya da çalışmalarınızı yürüttüğünüz alanda odaklanmayı kolaylaştıran, farklı şekilde düşünmenizi kolaylaştırıp yaratıcılığınızı artıran renkler tercih etmelisiniz.

Dikkati toplamayı kolaylaştıran, odaklanmayı sağlayan siyahı ya da kahverengi tonlarını çalışma masanızda tercih edebilirsiniz. Eğer masanızı siyah renkte tercih edecekseniz duvarlarınızın beyaz, açık krem rengi gibi renklerde olmasına özen göstermelisiniz çünkü yoğun siyah kullanımı sıkılmanıza neden olabilir.

Mor, lila gibi renkler sayesinde farklı düşünmenin kapılarını aralayabilirsiniz! Örneğin; yaratıcı düşünmenize yardımcı olan bu renklerin bulunduğu bir tablo ile çalışma odanızı renklendirebilirsiniz. Bu arada çalışma odası dekorasyonunun sadece olması gerektiğini hatırlatalım. Yoğun bir şekilde dekore edilmiş, karmaşıklık hissi yaratan alanlar dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.

Çalışma odasında renk kullanımı.

 Çocuk Odası

Çocuk odası dekorasyonunda hangi rengi kullanmanız gerektiği konusunda kafanız karışık olabilir. Öncelikle duvar renklerinde psikolojik olarak çocuğunuzu rahatlatacak olan açık mavi, beyaz, açık yeşil gibi renkleri tercih edebileceğinizi söyleyelim. Dilerseniz odanın genelinde grinin dengeleyici etkisinden de yararlanabilirsiniz. Eğer gri rengi tercih etmeyi düşünüyorsanız koyu tonlardan uzak durmalısınız. Canlandırıcı, neşe verici renkler olan turuncuyu ya da sarıyı odanın belirli alanlarında yoğun olmamak şartıyla kullanıp alanı daha hareketli hale getirebilirsiniz.

Renklerin etkileri sayesinde evinizi daha çok sevmeniz mümkün!

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir