Koridordaki Zarafet: Hol Dekorasyonu Rehberi

Hol Dekorasyonu Rehberi

Koridor veya hol, dekorasyonda sıklıkla unutulan ancak genel ev dekorasyonunu tamamlaması açısından önemli olan bir alan. İster dar ya da geniş ister büyük ya da küçük bir koridorunuz olsun, onu çekici kılmanın birçok yaratıcı yolu mevcut. Bu yazımızda çeşitli hol dekorasyon fikirlerini paylaşıyoruz ve hol dekorasyonu ile ilgili temel sorularınızı yanıtlıyoruz. 

Antre ve Hol

Hol Giriş Dekorasyonu Fikirleri

Hol Giriş Dekorasyon Fikirleri

Seçtiğiniz hol dekorasyonu ile tüm evi birbirine bağlayan bu geçiş alanının davetkar olduğu kadar zarif ve şık olmasını da sağlayabilirsiniz. Hol dekorasyonu için gün ışığının olmaması, holun boyutları gibi konuları dikkate almalısınız. Ancak hol dekorasyonu kararı vermeden önce kişisel tercihlerinizi belirlemelisiniz. Aydınlatma, dresuar gibi mobilyalar, duvarda ve zeminde kullanacağınız dekorasyon ürünlerini bir bütün olarak ele almalısınız.

Hol zeminini de hol dekorasyonu açısından dikkate almanız gerektiğini de belirtelim. Zeminin evinizin genel tarzına uygun olmasına dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca koridordan görünen diğer odaları da hesaba katmayı unutmayın. Görünen odaların duvarlarının renkleri ile holun duvar rengini aynı tonda tutmaya çalışabilirsiniz. 

İster eğlenceli ve renkli ister sakin ve dinlendirici bir tarz tercih edin, farklı boyutlardaki holler için aşağıda paylaştığımız hol dekorasyonu fikirlerinden ilham alabilirsiniz. 

Hol Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Hol Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Özellikle şehir evlerinde koridorlar genellikle dar olduğundan hol duvar dekorasyonu büyük öneme sahip. Sıcak bir boya rengi, zarif duvar panelleri veya desenli duvar kağıdı tercih ederek hole hareket ve karakter kazandırabilirsiniz. Ayrıca tavan aydınlatmasının yanı sıra daha yumuşak bir parlaklık için duvar aydınlatmaları da kullanabilirsiniz. Dilerseniz öncesinde “Aydınlık Bir Koridor İçin: Antre Aydınlatma Çözümleri Neler?” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bir galeri duvarı oluşturmak da hole modern ve şık bir hava katar. Holünüze size özgü bir dokunuş katmak için çerçeveli fotoğraflar kullanabilir ya da tablolardan yararlanabilirsiniz. Hatta aynalardan oluşan bir duvar bile düşünebilirsiniz. Tüm duvarda aynalara yer vermek istemezseniz büyük bir dekoratif bir ayna da seçebilirsiniz. “2023 Duvar Dekorasyonu Trendleri” yazımız da fikir verebilir. 

Dar Hol Dekorasyonu Fikirleri

Dar Hol Dekorasyonu Fikirleri

Dar bir holünüz varsa işte onu geniş gösterecek hol dekorasyonu için öneriler:

 • Duvarları nötr renklere boyayın.
 • Dikey şeritler kullanarak genişlik hissi yaratın.
 • Ferahlık ve geniş bir görünüm kazandırmak için ayna kullanın.
 • Açık bir tavan rengi seçin.
 • Koridorun daha geniş görünmesini sağlamak amacıyla duvarla bütünleşmeleri ve genişlik hissi yaratmaları için duvarlarınızla aynı renkteki mobilyaları tercih edin. 
 • Dar hollerde ışık genelde yetersiz olur. Koridora açılan odalarda sürgülü ya da akordiyon kapı kullanarak açık kapıdan doğal ışığın hole girmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Masa lambaları ile birlikte duvara gömme lambalar ve tavandan sarkıt avizeler kullanın.
 • Minimalist tasarımlara sahip dar dresuarları tercih edin. 
 • Çapraz desenli bir zemin kaplaması kullanarak alanı daha büyük hissettirebilirsiniz.
 • Yine parlak yer fayansı tercih ederek ışık yansımaları sayesinde karanlık bir holü daha aydınlık yapabilirsiniz. 
 • Holü aydınlık göstermek için renkli bir yolluk da kullanabilirsiniz.  

Geniş Hol Dekorasyonu Fikirleri

Geniş Hol Dekorasyonu Fikirleri

Geniş bir holü dekore etmenin anahtarının büyüklük, işlevsellik ve estetiği dengelemek olduğunu unutmayın. Geniş bir koridorunuz varsa işte dikkat çekici hol dekorasyonu için öneriler:

 • Dekorasyona başlamadan önce evinizin genel temasını tamamlayan bir renk şeması seçmenizi öneririz. Canlılık eklemek için nötr tonları cesur renklerle birlikte kullanabilirsiniz. “Evinizin Havası Değişsin: Renkli Duvar Boyama Önerileri” yazımızdaki fikirler yol gösterebilir. 
 • Depolama alanına ihtiyacınız varsa depolama alanı yaratacak bir hol dekorasyonu düşünebilirsiniz. 
 • Aydınlatma için büyük bir avize veya bir dizi sarkıt avize kullanabilirsiniz.
 • Büyük bir tabloya veya çerçeveli fotoğraflara yer vererek bir galeri duvarı oluşturabilirsiniz. Duvar tablosuyla dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gerekenler için “Evinize Sanatsal Bir Dokunuş: Duvar Tabloları ile Dekorasyon İpuçları” yazımıza da göz atabilirsiniz. 
 • Dokulu duvar kağıdı veya koyu bir boya rengi kullanarak bir duvarı odak noktası haline getirebilirsiniz.
 • Işığı yansıtmak ve daha fazla alan yanılsaması yaratmak için şık çerçeveli büyük boy aynalar kullanabilirsiniz. 
 • Alanı bölmek için bank, sedir ve hatta gösterişli bir kanepe içeren oturma alanı oluşturabilirsiniz. 
 • Oturma alanına işlevsellik kazandırmak için dekoratif bir dresuar yerleştirebilirsiniz.
 • Alan halısı ve yolluk kullanarak holde farklı bölgeleri tanımlayabilirsiniz. Genel dekoru tamamlayan ve mekana sıcaklık katan büyük gösterişli halıları tercih etmenizde fayda var. “Koridor Halısı Seçimi Nasıl Yapılır?” yazımız holünüz için halı kararınızda yardımcı olabilir. 
 • Dinamik bir görsellik yaratmak için farklı yüksekliklerdeki saksılarda büyük iç mekan bitkileri kullanabilirsiniz. 
 • Duvara monte raflar veya dolap gibi işlevsel dekoratif eşyalar koyabilirsiniz. 
 • Kemer veya niş gibi mimari özellikler kullanabilirsiniz. 

Uzun Hol Dekorasyonu Fikirleri

Uzun Hol Dekorasyonu Fikirleri

Uzun bir holde inanılmaz derecede açıklık hissi vermeniz ve şık bir ilk izlenim yaratmanız için hol dekorasyonu önerilerini aşağıda paylaşıyoruz:

 • Duvara lambiri, çıta veya başka türde bir duvar uygulaması yapabilirsiniz. Böylece dikkatler holünüzün ne kadar uzun olduğundan ziyade duvar dekorasyonuna  çevrilecektir. Dilerseniz “Seray Kutsal Yazdı! Dekoratif Çıta ve Duvar Kağıdı ile Koridor Yenileme” yazımızı okuyabilirsiniz. 
 • Koridor boyunca tek bir aydınlatma ürünü kullanmak yerine boydan boya belli aralıklarla avizeler ya da duvar aplikleri kullanabilirsiniz.
 • Bir yolluk kullanarak yine dikkatleri holün uzunluğundan dekorasyona çekebilirsiniz. 
 • Holün duvarlarını daha yüksek gösterecek rustik merdiven, uzun resim çerçevesi, lambader gibi uzun dekoratif eşyalar kullanmak da işinize yarayabilir. 
 • Tavana kadar raflar ekleyerek bunları kitaplık olarak kullanabilir, dekoratif eşyalarla süsleyebilirsiniz. 

Holünüze çıta uygulaması yapmaya karar verirseniz aşağıdaki “Dekoratif Duvar Çıtası Uygulaması Nasıl Yapılır?” videomuzu izleyebilirsiniz:

Kısa Hol Dekorasyonu Fikirleri

Kısa Hol Dekorasyon Fikirleri

Kısa hol dekorasyonu için en önemli nokta; mevcut alanı büyük, geniş ve davetkar göstermektir. İşte, kısa hol dekorasyonu için bazı ipuçları:

 • Açıklık hissi yaratmak için duvarlarda açık ve nötr renkleri tercih edin. Açık renkler doğal ışığı yansıtarak mekanın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlar.
 • Alanı görsel olarak genişletmek için aynaları kullanın. 
 • Açıklık hissini korumak için zemini işgal etmeyen duvara monte raflar veya dolaplar kullanarak dikey alan kullanımını maksimuma çıkarın. Bunları depolama ve sergileme için kullanabilirsiniz. 
 • Holde sıkışık bir ortam yaratacak büyük mobilyalar kullanmaktan kaçının.
 • Uzun tablolar veya dikey dekoratif ürünler kullanarak dikey dekorasyondan yararlanın. 
 • Sınırlı duvar alanını kaplamamak için daha küçük çerçeveler kullanın. Dilerseniz çerçeve seçiminde fikir almak için “Eviniz Anılarla Süslensin: Çerçeve Önerileri” yazımızı okuyabilirsiniz. 
 • Duvarlarda dikey şeritler veya desenler kullanma fikrini değerlendirin. 
 • Şık ve minimalist tasarıma sahip duvar aplikleri veya sarkıt avizeler tercih edin.
 • Renk tonu veya dokulu duvar kağıdıyla vurgulu bir duvar oluşturun. Açıklık hissini korumak için diğer duvarları daha açık tonlarda tutun.
 • Hole sıcaklık katmak için genel dekoru tamamlayan basit desenli dar ve uzun bir yolluk veya kilim kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

Hol Duvarına Ne Asılır?

Hol dekorasyonu için duvara asılan eşyalar, koridora karakter ve kişilik katar. Hol duvarına asacağınız eşyaları seçerken evinizin genel dekorasyonunu göz önünde bulundurun. Aşağıda hol duvarına asabileceğiniz dekoratif eşyalar için genel bir liste oluşturduk. Holünüzün boyutlarına göre yukarıda verdiğimiz dekorasyon önerilerimizi dikkate alarak ihtiyacınıza en uygun olanlara karar verebilirsiniz:

Hol Dekorasyonunda Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Küçük ve dar holler için açık ve nötr renkleri tercih ederken büyük ve geniş holler için cesur koyu renkler kullanabilirsiniz.

Hol Dekorasyonunda Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Hol dekorasyonu için ortam, görev ve vurgu aydınlatmasını birlikte kullanabilirsiniz. Daha büyük hollerde daha gösterişli aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Hol Dekorasyonunda Ayna Kullanımının Önemi Nedir?

Aynalar ışığı yansıtır, mekan yanılsaması yaratır ve koridorlara zarafet katar. Özellikle küçük ve dar hollerde alanı daha geniş göstermek için kullanabilirsiniz. 

Bu yazımızda büyüklüğü ne olursa olsun her koridoru şık ve davetkar bir alana dönüştürebilmeniz için yaratıcı hol dekorasyonu fikirlerini paylaştık. Koridorunuz ister dar, ister geniş, ister büyük, ister küçük olsun; önemli olan işlevselliği estetikle harmanlayarak holünüzü kişisel tarzınızın gerçek bir yansıması haline getirmeniz. Daha fazla hol dekorasyonu önerileri için “Evinizin Her Yeri Şık Olsun: Uygulayabileceğiniz 4 Koridor Dekorasyonu Fikri” yazımıza da göz atabilirsiniz.