Elektrikli ürünler kullanırken tasarruf etmenin ipuçları.

Elektrikli Ürünler Kullanırken Tasarruf Etmenin İpuçları

Kimse her ay sonunda gelen faturaları dört gözle beklemiyor, bu bir gerçek. Bu söylediğimize hak veriyor, elektrik ve su faturalarına kullandığınızdan çok daha fazlasını ödediğinizi düşünüyorsanız bu yazı tam sizin için! Çünkü şimdi, elektrikli ürünleri başlık başlık inceleyip enerji tasarrufu için yapılması gerekenleri sizinle paylaşacağız. Yani evlerde kullanılan elektrikli ürünler doğrultusunda “Su tasarrufu ve elektrik tasarrufu nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak maddeler halinde verdiğimiz ipuçlarını uygulayıp faturalarınızın tutarını düşürmeniz mümkün! Bu arada hangi elektrikli ürün olursa olsun, enerji verimliliği açısından enerji sınıflarına dikkat etmelisiniz. Eğer yeni bir elektronik ürün alacaksanız A+++, A++, A+, A gibi verimliliği yüksek enerji sınıflarını tercih etmelisiniz.

Buzdolabı ve Derin Dondurucularda Enerji Tasarrufu

Fişleri çekilmemesi gerektiği için elektrik faturasını yüksek oranda etkilediği düşünülen buzdolapları ve derin dondurucuları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler aslında “Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?” sorusunun cevaplarından. Bu ürünler özelinde bilmeniz gereken en önemli nokta ise buzdolapları ve derin dondurucuların, ayarladığınız ısı ayarında çalışmak için bazı dış etkenlerden dolayı ekstra enerji harcayabilecekleri. Bu duruma genellikle buzdolabına/derin dondurucuya sıcak havanın girmesi neden olur. Beyaz eşyanız ise ayarladığınız dereceye yeniden ulaşmak için daha fazla enerji tüketir. Peki, bunun önüne geçebilmek ve enerji tasarrufu yapabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Buzdolabı ve derin dondurucularda enerji tasarrufu.

 • Buzdolabı ve derin dondurucuyu güneş alan bir noktaya konumlandırmamalı; sağ, sol ve arkadan hava alacak bir şekilde yerleştirmelisiniz.
 • Buzdolabı ve derin dondurucunun kapısını sürekli açmamalısınız.
 • Buzdolabına sıcak yiyecekler koymamalısınız.
 • Donmuş gıdaları çözmek için buzdolabının soğutucu kısmını tercih etmelisiniz. Bu hem gıdada oluşabilecek bakteri oluşumunun önüne geçer hem de buzdolabınızın çalışırken daha az enerji tüketmesine yardımcı olur.
 • Tatile gideceğiniz durumlarda buzdolabınızı -eğer varsa- tatil moduna almalısınız.

Çamaşır, Çamaşır Kurutma ve Bulaşık Makinelerinde Enerji Tasarrufu

Pratikliğin evlerdeki hâli olan, onlarsız bir ev hayal bile edilemeyen çamaşır makineleri, çamaşır kurutma makineleri ve bulaşık makineleri, doğru kullanıldıklarında sandığınızdan çok daha az enerji tüketiyorlar.

Çamaşır, çamaşır kurutma ve bulaşık makinelerinde enerji tasarrufu.

 • Çamaşır, çamaşır kurutma ve bulaşık makinelerinde olan ekonomik yıkama programlarını kullanmak hem elektrik hem de su tasarrufu için alınabilecek önlemler arasında.
 • Üç makineyi de kapasitesi doğrultusunda yani tam dolduğunda çalıştırmalısınız. Bu enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
 • Makinelerin bir kapasitesi yani yıkayabilecekleri/kurutabilecekleri maksimum limit bulunur. Bu limit bulaşık makinelerinde kişi sayısı, çamaşır makinelerinde kilo olarak belirtilir. Bu limitleri aşmak hem makinelerinize zarar verebilir hem de fazla enerji tüketimine neden olabilir.
 • Kullanımın ardından her makinenin fişini prizden çekmelisiniz.

Fırın Çeşitlerinde Enerji Tasarrufu

Lezzetli yemekler yapmayı sağlayan, evlerin olmazsa olmazı fırınlarda da elektrik tasarrufu yapmak mümkün. Peki, nasıl?

 • Eğer yaptığınız yemek, fırında ön ısıtma yapmayı gerektirmiyorsa ön ısıtma yapmamalısınız.
 • Fırınların çalışma prensibi de buzdolaplarında olduğu gibi ayarladığınız ısı derecesine ulaşmak ve bunu korumaktır. Bu nedenle fırın çalışırken kapağını fazla açmamalı ve içerisindeki sıcak havanın dışarıya çıkmasına izin vermemelisiniz.
 • Fırındaki yiyeceğin pişmesine birkaç dakika kala fırını kapatabilir ve bu sayede fırını daha az çalıştırarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Kullanımın ardından fırının fişini prizden çekmelisiniz.

Fırın çeşitlerinde enerji tasarrufu.

Klimalar ve Elektrikli Isıtıcılarda Enerji Tasarrufu

Yaz ve kış mevsimlerini bahara çeviren klimalar ve kış aylarında ısınmanızı sağlayan elektrikli ısıtıcıları kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sayesinde elektrik faturalarını hatırı sayılır oranda düşürmeniz mümkün.

Klimalar ve elektrikli ısıtıcılarda enerji tasarrufu.

 • Klimayı çok düşük ya da çok yüksek değerlerde çalıştırmak, enerji tasarrufunun düşmanı. Bu nedenle klimanızı 21°C ya da 22°C’de çalıştırmalısınız.
 • Ortam istenilen sıcaklığa geldiğinde klimayı kapatmak ve sonrasında yeniden açmak, enerji tüketiminin artmasına neden olur. Bu nedenle klimayı uygun modda çalıştırmaya devam edebilir ya da gece saatlerinde uyku moduna alabilirsiniz.
 • Klima temizliğine ve bakımına önem vermek hem elektrik tasarrufu yapabilmek hem de sağlığınızı korumak için oldukça önemli kavramlar. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi “Sağlığınızı ve Bütçenizi Korumanız Mümkün! Klima Bakımı Nasıl Yapılır, Klima Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?” başlıklı yazımızdan alabilirsiniz.
 • Eğer bir klimanız yoksa ve almayı düşünüyorsanız enerji sınıfına ek olarak tasarruf etmenizi sağlayacak diğer maddeyi de belirtelim: BTU değerine dikkat etmek! Doğru BTU değerine sahip klimalar, ortamı ideal derecede ısıtır/soğutur ve fazla enerji tüketiminin önüne geçer. Dilerseniz karar sürecinde “İster Sıcak İster Soğuk: Klima Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Diğer Aletlerde Enerji Tasarrufu

Süpürge, ütü, televizyon ve diğer ev aletleri… Şimdi, enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak diğer ipuçlarını paylaşalım.

 • Klimalarda olduğu gibi süpürgelerde de filtre ve hazne temizliği yapmak, ürünün çalışma verimini artırır ve sağlığınızın olumsuz etkilenmesini engeller.
 • Ütü yaparken hem kumaşlara zarar gelmemesi hem de elektrik kullanım oranını düşürmek için kumaşa uygun olan ayarı seçmeli, diğer bir deyişle tüm giysileri en yüksek ayarda ütülememelisiniz. Aynı zamanda ütü bitmeden birkaç dakika önce fişi prizden çekmek de tasarruf etmek için yapılabilecekler arasında.
 • Su ısıtıcıları ile çay ve kahve makinelerinde ihtiyacınızdan fazla su kaynatmamalısınız. Bu hem su hem de elektrik harcamalarını artırır.
 • Televizyon gibi ürünler kendilerini stand-by moduna alabilirler. Bu kapandıkları anlamına gelmez, çünkü bu moddayken enerji tüketmeye devam ederler. Bu nedenle elektrikli ürünleri kullandıktan sonra kapatmalı ve ardından fişlerini prizden çekmelisiniz.
 • Aydınlatmalarda da tasarrufa gitmelisiniz. LED ampul kullanmanın yanı sıra bahçe aydınlatmasında prizli ürünler yerine solar ürünler tercih ederek elektrik tasarrufu yaparken dekoratif bir görünüme de ulaşabilirsiniz.

Diğer aletlerde enerji tasarrufu.

Ürün Kodu: 2000023166

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!
%d blogcu bunu beğendi: