2020 Mutfak Dekorasyonu Trendleri
Pratik Çözümler Alanlara Göre 2020 Mutfak Dekorasyonu Trendleri

2020 Mutfak Dekorasyonu Trendleri

Mutfak denildiğinde akıllara “yemek yapılan alan” gelse de son yıllarda mutfaklar aslında bundan çok daha fazlasını ifade ediyor! Ev dekorasyonunun sadece salon, yatak odası gibi alanlarla sınırlı olmadığının farkına varılması ve evdeki her alanı güzelleştirme çalışmaları mutfağın da şık, hatta daha kullanışlı bir alan olmasına yardımcı oluyor. Artık, trendler doğrultusunda dekore edilen ve zaman geçirmeye imkân veren mutfaklar moda!

Eğer mutfağınızda değişikliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ya da mutfağınızı yenilemek istiyorsanız 2020 mutfak dekorasyonu modasına göz atmanızda fayda var! Çünkü zevkinizi yansıtacak mutfak dekorasyonu trendlerini nasıl uygulayacağınıza dair ipuçları burada.

Haydi, başlayalım!

Doğal Materyaller Sayesinde Daha Samimi Alanlar

2020’nin en dikkat çeken dekorasyon trendlerinden biri olan doğayı yansıtan materyallerden üretilmiş ürünler kullanmak, mutfak tasarımında da kendine yer bulmuş durumda! Tezgah, mutfak dolabı, masa ya da sandalye gibi mobilyaların seçiminde ahşap alternatifleri tercih edebilirsiniz. Modern, country, klasik… Ahşap, her mutfak dekorasyon tarzında samimi ve hoş bir alan kurgulamanıza yardımcı olacak!

2020 Mutfak Dekorasyonu

Mutfakta Koyu Renklerin Zamanı

Kabul edelim; mutfakta genellikle koyu renkleri tercih etmiyoruz. Fakat bu yıl, mutfak dekorasyonunda koyu renklerin yılı! Siyah başta olmak üzere koyu yeşil, mavi, mor gibi renklerin hüküm süreceği mutfaklar ön planda.

Eğer mutfağınıza lüks ve nazik bir görünüm kazandıracak olan koyu renk kullanımına sıcak bakıyorsanız sizi bir konuda uyarmalıyız: Mutfağınız küçükse bu konuda dikkatli olmalısınız. Çünkü koyu renk kullanımı, küçük mutfakları daha küçük gösterebilir ve ne yazık ki sıkıcı bir alan kurgulanmasına sebep olabilir.

Evet, koyu renk mutfak dolabı modelleri trend; fakat bu durum, dolaplarınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Hobi boyaları sayesinde dolaplarınızı, hatta masa-sandalyelerinizi boyayarak mobilyalarınızı tasarruflu bir şekilde yenileyebilirsiniz. Dilerseniz hobi boyaları yerine yapışkanlı folyoları da tercih edebilirsiniz.

Çift Rengi Buluşturan Mutfak Dolapları

“Trendleri uygulamak istiyorum, ama mutfağım küçük.” diyor ve bu sebeple mutfak dekorasyonunda koyu renk kullanımına mesafeli olmak durumunda kalıyorsanız üzülmeyin! Çünkü mutfak dizayn trendlerinden bir diğeri de çift renkli mutfak dolapları! Örneğin her dönemin vazgeçilmez rengi olan beyaz dolaplarınızın alt modülünü siyaha boyayabilirsiniz. 

Eğer şu anda kullandığınız mutfak dolaplarınız koyu renkse ve dikkat çekici bir değişiklik yapmak istiyorsanız tercihinizi açık mavi, sarı, krem rengi gibi renklerden yana kullanabilir ve dolap kapaklarınızın bazılarını seçtiğiniz renge boyayarak alana hareket katabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu Modası

Açık Dolaplar, Ferah Alanlar

Mutfaklar, depolama alanına en çok ihtiyaç duyduğumuz yerlerden. Durum böyle olunca depolama alanından bahsetmediğimiz bir mutfak düşünemiyoruz. O nedenle şimdiye kadar size uzun uzun 2020 mutfak dolabı modellerinden bahsettik. Fakat bu yıl aslında açık dolapların ve dekoratif rafların mutfakta kullanımı da moda!

Eğer yalnız yaşıyorsanız ya da çekirdek aileyseniz, dolayısıyla da fazla depolama alanına ihtiyaç duymuyorsanız bu trendi kesinlikle uygulamanızı ve üst modül yerine açık dolap ya da dekoratif raf tercih etmenizi öneririz.

Mutfak Dekorasyonu Trendleri

Seramikler Sayesinde Zeminlerde Farklılık Yaratmak #GüzelFikir

Bu yıl mutfak dekorasyonu fikirlerinde doğadan yansımalar sunan ürünlerin ön planda olduğundan bahsetmiştik. Bu durum sadece mutfak dolapları ile sınırlı değil! Zeminlerde parke görünümlü seramiklere yer vererek alanda bütünlük sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra mutfak zemin dekorasyonunda alanı kullanım amaçları doğrultusunda ayıracak şekilde seramik uygulamak moda! Ne demek istediğimizi biraz daha açalım: Örneğin tezgahınızın bulunduğu alanda zemini parke görünümlü seramik ile kapladınız. Masanızın bulunduğu alanda farklı bir seramik modeli seçmek ve masayı konumlandıracağınız alana bu seramiği uygulamak, mutfağınızdaki bölümleri şık bir şekilde  vurgulamanıza yardımcı olur!

Mutfak Dekorasyonu 2020

Bitkilere Mutfakta Yer Açın

Doğayı sadece ahşap ve seçtiğiniz renk paleti ile yansıtmayı düşünmüyorsunuz, değil mi? Lütfen düşünmeyin; çünkü salon ve balkon gibi alanların vazgeçilmezleri bitkilere artık mutfakta da yer var! Özellikle biberiye, nane, maydanoz gibi tüketebileceğiniz otları mutfakta yetiştirmek hem alanı renklendirecek hem de mutfak harcamalarında tasarruf etmenizi sağlayacak bir çözüm olabilir.

Canlı bitkilerin yanı sıra duvar kağıtları ve tablolar ile de mutfağınızda bitkilere yer verebilirsiniz. Özellikle 3 boyutlu, çiçek desenli duvar kağıtları yılın dikkat çeken modellerinden. Dilerseniz tezgah ve üst modül arasındaki bölümde, mutfak duvar dekorasyonu ürünü olarak seramiklerden de yararlanabilir ve bitki desenli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Farklı Renkteki Metallerin Uyumlu Dansı

Metal denildiğinde genellikle aklımıza siyah ve gümüş renkler gelse de altın, bakır, pirinç, roze altın gibi renkler de yaşam alanlarının her odasında farklı ürünlerle kendilerine yer buluyorlar. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi mutfak da bu alanlardan biri! Aydınlatma ürünlerinden düzenleme aksesuarlarına, eviye bataryasından dekoratif objelere kadar her kategoride farklı renk metal ürünleri bir araya getirebilir ve hoş bir dekorasyona imza atabilirsiniz. 

Mutfak Dekorasyonu 2020 Trendleri

Oturma Odası Mobilyaları Mutfakta

Salon ya da yatak odalarında yer verilen dresuarları, şifonyerleri banyoya konumlandırmak, uygulanmaya başlanan ve çok da sevilen bir trend. Peki, bu trendin artık mutfaklarda da uygulanabildiğini söylesek ne dersiniz? Salon, yatak odası, antre gibi alanlarda yer verdiğiniz mobilyalara mutfağınızda yer vererek modern bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Hatta bahçe mobilyası olarak çokça tercih edilen rattan koltuk takımları özellikle modern ve country mutfaklarda çok hoş durur, bizden söylemesi.

Mutfak Aksesuarları ile Daha Düzenli ve Şık Alanlar

Ne kadar özenirseniz özenin, düzenli olmayan bir alan ne yazık ki hayal ettiğiniz şıklığa ulaşmanızın önünde engel oluşturur. Bu nedenle efektif, alanı düzenlemenizi sağlayan mutfak aksesuarları da 2020 mutfak dekor trendleri arasında yerini almış durumda! Dolap içi rafları, sepetler, askılıklar, hatta kavanozlar… Hepsi alanı düzenlemeniz için size yardım etmeye hazır. Dilerseniz “Şık Bir Mutfak İçin: Mutfak Düzenleme Önerileri” başlıklı yazımızdan da bu konuda yardım alabilirsiniz.

Mutfak Aksesuarları

Mutfak dekorasyon tarzları ve trendleri doğrultusunda alanı yenilemenizi sağlayacak mutfak ürünleri Koçtaş’ta!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.