Küçük Mutfaklar Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir? Size İlham Olacak 8 Öneri

Kullanışlı Mutfak

Tabaklar, bardaklar, tencereler, kavanozlar, yiyecekler ve daha fazlası… Mutfakların depolamaya en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri olduğunu düşündüğünüzde, mutfağınızın daha büyük olmasını isteyebilirsiniz. “Küçüklük Şıklığa Engel Değil! Küçük Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?” yazımızda bu alanda uygulayabileceğiniz dekorasyon fikirlerinden bahsetmiştik. Şimdi ise sırada, mutfaklarınızı daha kullanışlı hale getirmek için yararlanabileceğiniz güzel fikirler var. Haydi, başlayalım.

1. Dolap İçi Raflardan Yardım Alın

Mutfağı Verimli Kullanmak

Üst üste dizilen tabaklar, yerleştirmeye yer bulamadığınız bardaklar… Normal şartlarda şikâyetçi olabileceğiniz bu duruma dolap içi raflar ve askılıklar sayesinde çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca tabak ve bardaklarınızı koyabileceğiniz rafların yanı sıra tavalar ve tencere kapakları için üretilen düzenleyicilerden de dolap içinde yardım alabilirsiniz. Bu sayede dolabınızı, dolayısıyla mutfağınızı kullanışlı hale getirebilirsiniz.

2. Dolap İçi Asılabilir Düzenleyicileri Değerlendirin

Mutfak Rafları

Kendinizden emin bir şekilde “Mutfakta yeterli depolama alanım yok.” deseniz de aslında mutfağınızda sandığınızdan daha fazla alanınız olabilir! Depolama alanı ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek ürünlerden biri ise askılı raflar! Dolap kapağına asılan bu raflara kavanoz, baharatlık gibi dilediğiniz ürünleri yerleştirebilirsiniz.

3. Tezgâhınızı Daha İşlevsel Hale Getirin

Mutfakta Yerden Tasarruf

Küçük mutfak tasarımlarına göz attığınızda fark etmişsinizdir: Tezgâhlar ve tezgâh üzerindeki duvarlar olabildiğinde efektif bir şekilde kullanılıyor. Tezgâhlara yerleştirebileceğiniz çok katlı raflar ya da duvara monte edilebilecek asılı raflar sayesinde alandan tasarruf etmek ve mutfağınızı kullanışlı hale getirmek işten bile değil!

Gizem Beki Yazdı: Mutfak Düzeni İçin İpuçları adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4. Tezgâh Üzerindeki Duvara Raflarla Küçük Bir Dolap Yapın

Küçük Mutfaklar İçin Çözümler

Baharatlarınızı ve soslarınızı koymak için uygun bir alan bulamıyorsanız, bir de küçük bir raftan daha fazlasına ihtiyacınız varsa çare, dolap ve mutfak tezgâhı arasına monte edebileceğiniz ve bir dolap görevi gören raflar!

5. Duvarlara Mutfak Dolabının Devamı Niteliğinde Raflar Monte Edin

Mutfak Depolama

Görsel Kaynak

Eğer raflardan yardım alma fikrine sıcak bakıyorsanız, ama dolap ve tezgâh arasında yeterli yeriniz yoksa bu durumda mutfağınızın uygun duvarlarına raf monte etmeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki fotoğraftaki gibi mutfak dolaplarının bittiği, ama duvarın devam ettiği noktalara dekoratif raflar monte etmek güzel fikir!

6. Uygun Mutfak Duvarlarını Küçük Bir Kilere Dönüştürün

Mutfak Dekorasyonu

Bazen mutfağınızın tasarımı size kullanışsız gelebilir, ama mutfağı kullanışlı hale getirmenin tüyolarını bilirseniz böyle alanların bile verimli kullanılabileceğinin farkına varabilirsiniz! Örneğin girintili bir duvara ince raflar kestirerek ve bu rafları duvarın renginde boyayarak mükemmel bir depolama alanına sahip olabilirsiniz.

7. Yaratıcı Çözümlerden Yardım Alın

Küçük Mutfak İpuçları

Görsel Kaynak

Yaratıcı fikirleri uygulamak size yer kazandırabileceği gibi mutfak düzenini sağlama konusunda da yardımcı olabilir. Mesela dosyalıkları fotoğraftaki gibi dolap içerisine yapıştırarak ya da tezgâh üzerine konumlandırarak buzdolabı poşeti, pişirme kâğıdı gibi ürünleri buraya yerleştirebilirsiniz.

8. Yerden Tasarruf Edebileceğiniz Masalar Tercih Edin

Küçük Mutfak İçin İpuçları

Görsel Kaynak

Pek çok insan mutfakta oturup zaman geçirebileceği bir alana sahip olmak istese de bu alanların küçük olması nedeniyle bu isteğini gerçekleştiremiyor. Oysa duvara monte edilen açılır-kapanır mutfak masaları, küçük mutfaklar için değerlendirilebilecek mükemmel bir seçenek!

Alanı daha kullanışlı hale getirecek mobilyadan aksesuarlara kadar mutfak kategorisinde binlerce ürün Koçtaş’ta sizi bekliyor!