Gözlerinizi Ekrandan Ayıramayacağınız Yabancı Dizi Önerileri (2023)

2023 Yabancı Dizi Önerileri

Onlarca farklı dijital platform ve yüzlerce dizi arasından yeni çıkan dizileri takip etmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda işinizi biraz kolaylaştırmak için 2023 yılında çıkan bazı harika yabancı dizi öneri ve konularını sizlerle paylaşacağız.

Dizileri seçerken hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden olumlu yorumlar almış olanları seçmeye özen gösterdik. Umarız seveceğiniz birkaç dizi keşfetmenize yardımcı oluruz.

pire

Bilim Kurgu Dizi Öneri ve Konuları

Bilim Kurgu Dizi Önerileri

İzleyicilere farklı dünyalar ve farklı yaşam şekilleri sunarak hayal gücünü harekete geçiren bilim kurgu türünün pek çok hayranı var. Genellikle çok heyecanlı ve aksiyon dolu olduğu için de ilgiyle ve merakla takip ediliyor. 

Önce bu türün ilk örneklerinden Star Trek ve Alacakaranlık Kuşağı’ndan sonra Lost, X-Files, Battlestar Galactica, Fringe gibi unutulmaz bilim kurgu dizileri girdi hayatımıza. 2011’de gündeme bomba gibi düşen distopik bilim kurgu dizisi Black Mirror’ın bu yıl 6. sezonu yayımlandı. Tüm sezonların içinde en sürprizli, en sınıflandırılamaz ve en beklenmedik olarak nitelendirilen bu yeni sezon, farklı konulara değinen beş bölümden oluşuyor. İlk beş sezonu beğendiyseniz bu yeni sezonu da kaçırmayın diyerek yabancı dizi önerileri 2023 listemize geçelim.

 • The Foundation 2. sezon: Yabancı dizi öneri listesinin ilk sırasında bir roman uyarlaması var. Isaac Asimov’un aynı adlı romanından uyarlanan dizi, 23. yüzyılda geçiyor. Dizi, Galaktik İmparatorluk’un çöküşünü ve insanlığın yeniden doğuşunu konu alıyor. İlk sezonu 2021’de yayımlanan dizinin 10 bölümlük ikinci sezonu da yayında. 
 • Halo: Yabancı dizi öneri listemizde bu kez bir video uyarlaması var. 2022 yapımı olan ve 26. yüzyılda geçen dizi, Master Chief isimli bir Spartan askerinin hikayesini anlatıyor. Master Chief, Covenant isimli bir uzaylı ırkıyla savaşıyor.
 • Secret Invasion: Sıradaki bilim kurgu yabancı dizi önerisi, Marvel hayranlarının merakla beklediği Secret Invasion. 6 bölümlük dizide Samuel L. Jackson’ın hayat verdiği Fury, Skrull olarak bilinen ve insan kılığına girebilen yeşil renkli uzaylıların izini sürüyor. Karışıklıklarla dolu bir macera onu bekliyor. 
 • Ahsoka: Hemen her yabancı dizi öneri listesinde yer alan Ahsoka, Star Wars evreninde İmparatorluk’un çöküşünden sonra geçiyor. Dizi, eski Jedi Şövalyesi Ahsoka Tano’nun galaksiye yönelik bir tehditle mücadelesini konu alıyor. 

Hatırlatmadan geçmeyelim; bu türün duayenlerinden hem Star Trek’e hem de Alacakaranlık Kuşağı’na selam çakan 2017 yapımı The Orville dizisinin merakla beklenen ikinci sezonunun da 2023 bitmeden yayımlanması bekleniyor. Bunu da bir diğer yabancı dizi önerisi olarak takibe alabilirsiniz.

Fantastik Dizi Öneri ve Konuları

Fantastik Dizi Önerileri

Büyü, sihir ve doğaüstü olaylar içeren fantastik diziler, heyecanlı kurgularıyla izleyenlere eğlenceli ve hayal dünyalarını harekete geçiren deneyimler sunar. İşte, merakla sonraki bölüme geçeceğiniz son dönem fantastik yabancı dizi öneri listemizi paylaşalım:

 • The Last of Us: The Last of Us, aynı adlı video oyunundan uyarlanan dizi, küresel bir salgının medeniyeti yok etmesinin ardından hayatta kalan Joel Miller ile 14 yaşındaki bir kız çocuğu olan Ellie Williams’ın hikayesini anlatıyor. Joel ve Ellie, insanlığın son umudu olmak üzere Amerika’yı dolaşıyorlar. 
 • Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri: Fantastik yabancı dizi öneri listemizin ikinci sırasında yer alan ve 2022’nin sonunda vizyona giren Güç Yüzükleri, J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi evreninde geçiyor. 8 bölümlük dizide Orta Dünya’nın İkinci Çağında geçiyor. Yüzüklerin dövülmesinin ve Sauron’un yenilgisinin öncesini konu alıyor.
 • The Sandman: Yine 2022 sonunda yayımlanan bir yabancı dizi önerimiz olan Sandman, Neil Gaiman’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlandı. Dizi, Morpheus adında bir rüya tanrısının hikayesini anlatıyor. Diğer dünyalardan insanlara rüyalar gönderen bir varlık olan Morpheus, uzun süreli esaretin ardından artık özgürdür ve dünyayı eski haline getirmeye çalışır.
 • Copenhagen Cowboy: Bir diğer 2022 sonu – 2023 başı yabancı dizi önerimiz de Danimarka’dan. 6 bölümlük dizide hayatı boyunca insanlara şans getirmesi için satılan, gizemli ve doğaüstü yeteneklere sahip bir kadın, ona kötülük yapanlardan hesap sormaya başlıyor.
 • The Witcher 3. sezon: 8’er bölümden oluşan ilk iki sezonun ardından iki parça halinde sunulan The Witcher’ın yeni sezon bölümleri de izlemeye hazır. Yabancı dizi öneri listelerinin vazgeçilmezi olan dizinin bu sezonunda Geralt; peşindeki hükümdarlar, büyücüler ve canavarlardan kurtulup yeniden bir araya gelen ailesini korumaya çalışıyor. 
 • The Power: Fantastik yabancı dizi öneri listemizin son sırasındaki Power’da, paralel bir dünyada tüm kadınların, parmak uçlarından elektrik şoku vererek yaralayan hatta öldüren makineler haline gelmesi konu ediliyor. Güç dengelerinin değiştiği bu fantastik dizi 9 bölümden oluşuyor.

Komedi – Drama – Aksiyon Dizisi Öneri ve Konuları

Komedi Drama Aksiyon Dizi Önerileri

Kahkaha, gözyaşı ve heyecan dolu saatler vadeden komedi, dram, aksiyon dizileri, gerçek yaşamdan kesitler sunarak bize ayna olduğu için kendi yaşamımızı sorgulamamıza da fırsat sunuyor. İşte, bu alanlarda 2023 yılının en iyi yabancı dizi öneri listemiz:

 • The Bear: İlk sezonu geçen yıl yayımlanan the Bear, hızlıca yabancı dizi öneri listelerine üst sıradan giriş yapmıştı. Dizinin ikinci sezonu da Temmuz 2023’te izleyicinin karşısına çıktı. Fine dining dünyasından genç bir şefin, ailesinin sandviç dükkanını işletmek için Chicago’ya dönmesi ile yaşadıklarını konu alan dizi, izleyiciye her duyguyu yaşatıyor.
 • Shrinking: 10 bölümlük ilk sezonu büyük beğeni toplayan komedi dizisi; eşinin yasını tutan bir terapistin, yaşadığı zor durumun etkisiyle iş etiğini göz ardı ederek danışanlarına tam olarak ne düşünüyorsa onu söylemeye başlaması ile oluşan durumları ve terapist ile danışanlarının birlikte iyileşme yolculuklarını konu alıyor. 
 • Güzelleştiğim O Yaz (The Summer I Turned Pretty): Jenny Han’ın çok satan kitap üçlemesinden uyarlanan dizinin ilk sezonu çok beğenilmiş ve ismi yabancı dizi öneri ve tavsiyelerinde geçmeye başlamıştı. Bu yıl her hafta yeni bir bölüm olacak şekilde ikinci sezonu yayımlanmaya başladı. Dizi; Isabel, ağabeyi ve aile dostlarının oğulları olan iki erkek kardeşin çoğunlukla yazları kesişen hikayesini anlatıyor. Ara ara gülümseten, bolca duygulandıran sıcacık bir gençlik dizisi. 
 • Daisy Jones & The Six: Aynı adlı 2019 tarihli romandan uyarlanan bir Amerikan müzikal dizi olan Daisy Jones & The Six, 1970’lerde kurgusal bir rock grubunun yükselişini ve düşüşünü anlatıyor. Hem eğlenceli hem de düşündürücü bu mini dizi,

50-60 dakika arasında değişen 10 bölümden oluşuyor. 

 • Poker Face: “Bıçaklar Çekildi” filminin yönetmeni Rian Johnson’ın yazdığı ve yönettiği on bölümlük bu dizide kahramanımız Charlie, birinin yalan söylediğini anlama konusundaki olağanüstü yeteneğini kullanarak her durakta yeni karakterler ve garip suçlarla karşılaşıyor. Gizem sevenler bu yabancı dizi önerimizi kaçırmasın.
 • Kaleidoscope: 8 bölümlük dizi; usta bir hırsızın, açgözlülük ve ihanet gibi nedenlerle sekteye uğrayan 7 milyar dolarlık detaylı soygun planını konu alıyor. 2012’deki Sandy Kasırgası sırasında Manhattan’da yaşanan gerçek bir olaydan esinlenildiğini de belirtelim. Dizinin en ilginç özelliği, izlemeye istediğiniz bölümden başlayıp devam edebilmeniz. 
 • Not Dead Yet: Yabancı dizi öneri listemizin sonuncu sırası, Nell Stevens’ın beş yıllık ilişkisinin ardından geride bıraktığı hayatını ve kariyerini yeniden kurmaya çalışmasını konu alıyor. Tüm yakın iş arkadaşlarının müdürlük seviyesine geldiği bir ortamda patronu Nell’den ölüm yazıları yazmasını ister. Nell bu işi başta sevmese de sonunda kendisi için dönüştürücü bir yanı olduğunu da fark eder. Dizinin 13 bölümlük ilk sezonu yayında.

Yabancı Dizi Önerileri

Sizlerle 2023 yılı yabancı dizi öneri ve konularını paylaştık. Bu saydıklarımız dışında eski de olsa zevkinize uygun dizi önerileri için “Testimizi Çözün; Size Uygun Film, Dizi ve Kitap Önerelim” yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Yazımıza son vermeden iyi bir dizi keyfinin iyi bir televizyon ve ses sistemi gerektirdiğini, bunları da Koçtaş’ta bulabileceğinizi hatırlatalım. 

Keyifli seyirler dileriz!

Erkeğin Çeyiz Listesi

Salon Çeyiz Listesi

Banyo Çeyiz Listesi