Antoryum Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antoryum Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çiçekler, evleri güzelleştiren ve yaşayan yerler haline getiren en renkli canlılar. Elbette bu canlıların biraz sevgiye, biraz da emeğe ihtiyaçları var. Evinizi güzelleştirmeye ve sizinle arkadaşlığa devam etmeleri için bakım şart. Tabii her çiçeğin bakımı farklı. Kimi doğrudan güneş sever, kimi de su. Eğer renkleriyle büyüleyen antoryum çiçeği bakımı konusunda bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Çiçeklerinizin bakımı için torf ve toprak çeşitleri, bitki ve çiçek bakımı malzemelerini ise Koçtaş’ta bulabilirsiniz. 

Bahçe ve Balkon Toprak ve Bitki Bakımı

Antoryum çiçeği, bakımı doğru yapıldığında uzun süre sağlıklı kalabilir ve güzel çiçekler açabilir. Gelin, antoryum çiçeği bakımında dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım.

Antoryum Çiçeği Özellikleri

Antoryum Çiçeği Özellikleri

Antoryum, adını Yunanca “anthos” ve “oura” kelimelerinden alır ve “kuyruk çiçeği” anlamına gelir. Latincesi anthurium andreanum olan antoryum çiçeğinin kökeni araceae ailesidir.

Çiçek açan kısımları flamingoyu andırdığı için flamingo çiçeği olarak da bilinen antoryum çiçeği, parlak ve geniş yapraklara sahip bir bitkidir. Yıl boyu açan çiçekleri ise genelde kırmızı olarak bulunsa da pembe, beyaz veya mor renklerde de olabilir. 

Genellikle tropikal bölgelerde doğal olarak bulunan ve ülkemizde ise iç mekan bitkisi olarak tercih edilen antoryum çiçeğinin sağlıklı kalabilmesi, uzun yıllar size eşlik edebilmesi için uygun bakım şartlarının sağlanması hayli önemli. 

Önemli not: Eğer evinizde patili bir dostunuz varsa bu çiçeği edinmemenizi öneririz. Çünkü yenmesi halinde hayvanlar üzerinde toksik bir etkiye sahip.

Gelin şimdi, antoryum çiçeği bakımı ile ilgili bilgi edinelim. 

Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Antoryum, açık kalp şeklindeki çiçeğiyle misafirperverliği sembolize eder. Antoryumun çiçekleri ise dünyadaki en uzun ömürlü çiçeklerden biridir. Bu da göz kamaştırıcı rengin evinizde aylarca kalacağı anlamına gelir. Tabii ki dikkat edilmesi gereken bazı bakım ipuçları bulunur: 

Sulama: Antoryum çiçeğini düzenli sulamak gerekir. Nemli bir ortamı sever, ancak aşırı sulama kök çürümesine yol açabilir. Sulama yaparken toprağın üst kısmının kurumasını beklemek önemlidir. Sulama suyu mutlaka oda sıcaklığında olmalı ve mümkünse dinlendirilmiş su ya da içme suyu kullanılması önerilir. Yaz aylarında sulama sıklığını artırabilirsiniz. Kış aylarında ise daha az sulama yapmanız gerekir.

Işık İhtiyacı: Antoryum çiçeği aydınlık alanları sever. Doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa yaprakları yanabilir. Bu yüzden bitkinizi direkt güneş ışığı almayan ancak aydınlık bir yere yerleştirebilirsiniz. 

Sıcaklık ve Nem: Antoryum çiçeği tropik bir bitki olduğu için yüksek nem oranını sever. Ev ortamında bitkinin etrafına su püskürtmek faydalı olabilir. Yetiştirmek için ideal sıcaklık derecesi 18-25°C arasıdır. Ani sıcaklık değişimleri ve soğuk rüzgarlar çiçeğin köklerine zarar verebilir. 

Gübreleme: İlkbahar ve yaz aylarında gübreleme yaparak çiçeğinizi besleyebilirsiniz. 

Budama: Antoryum çiçeğinin çürüyen ve sararan yapraklarını dibinden budamanız gerekir. Eğer budama işlemi yapmazsanız bu çürüme ve sararma tüm çiçeği sarabilir, bilginiz olsun. Yani düzenli olarak budama işlemi yapmak önemli. 

Toprak ve Saksı Seçimi: Antoryum çiçeği iyi drene olan (Drenajı iyi olan topraklar suyu çok hızlı ya da çok yavaş tahliye yapmaz.) ve organik madde bakımından zengin toprakları sever. Yani torf bazlı bir toprak karışımı tercih edebilirsiniz. 

Drenaj delikli saksılardan toprağa karışan fazla su kolayca tahliye edilebilir. Siz de saksı seçerken altında drenaj delikleri bulunan saksılardan satın alabilirsiniz. 

Antoryum Çiçeği Bakımında Mevsimsel İpuçları

Antoryum Çiçeği Bakımında Mevsimsel İpuçları

Yıl boyu çiçeklenen antoryum çiçeğinin bakım şartları mevsime göre değişiklik gösterir. Havanın sıcaklığından hayli etkilenen bu bitki için mevsimsel ipuçları şöyle: 

İlkbahar ve Yaz: Bu dönemlerde antoryum çiçeği daha aktif bir büyüme gösterir. Bu nedenle gübreleme yapabilirsiniz. Her iki haftada bir olacak şekilde çiçekli bitkilere uygun olan bir sıvı gübre tercih edebilirsiniz. 

Sonbahar ve Kış: Bu dönemde bitkinin büyüme hızı yavaşlar. Siz de sulama sıklığını azaltarak toprağın hafifçe kurumasına izin verebilir ve gübrelemeyi de durdurabilirsiniz. Ayrıca kış aylarında ısınmak için kullanılan kalorifer ve elektrikli ısıtıcılar evin havasını hayli kurutur. Çiçeğin kuru havadan etkilenmemesi ve kendi nemli ortamını koruması için saksının dibine çakıl taşları koyabilirsiniz. 

Antoryum Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Antoryum Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Antoryum çiçeği kök bölme yöntemi ile kolayca çoğaltılabilir. İlkbahar aylarında bitkiyi saksıdan çıkararak köklerini dikkatlice ayırabilirsiniz. Ayırdığınız kök parçalarını yeni saksılara dikip uygun bakım koşullarını sağladığınızda yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Kökten ayırma işlemi ile çoğalttığınız çiçeğe 24 saat boyunca su vermemeniz gerekir. Köklerinden ayrılırken hırpalanacağı için daha fazla zarar vermeden kendini toparlamasını bekleyebilirsiniz.

Ayrıca diğer yöntem olan yapraktan çoğaltma yöntemini de tercih edebilirsiniz. Kök kısmına yakın, genç yapraklardan birkaç tanesini kesip torflu ve humuslu bir toprağa sahip yeni bir saksıya ekebilir, ardından can suyunu vererek yeni antoryumlar yetiştirebilir ve dilerseniz dostlarınıza da hediye edebilirsiniz. 

Antoryum Çiçeği Neden Solar?

Antoryum Çiçeği Neden Solar

Antoryum çiçeğinin yapraklarının solması, genellikle bakım hatalarından kaynaklanır. İşte, yaprak solmasının bazı nedenleri:

  • Aşırı veya yetersiz sulama: Toprağın çok ıslak veya çok kuru olması, yaprakların solmasına ve kökünün çürümesine neden olabilir.
  • Yetersiz ışık: Antoryum direkt ışığı sevmez, ancak bol aydınlıklar içerisinde yer almak ister. Bu nedenle yeterli ışık almazsa yaprakları sararabilir.
  • Düşük nem: Antoryum nem oranı yüksek yerleri sever. Nem oranının düşük olması yaprakların kurumasına yol açabilir.
  • Zararlılar: Bitki bitleri veya diğer zararlılar, yapraklara zarar verip solmaya neden olabilir.

Antoryum Çiçeği Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Antoryum Çiçeği Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır

İlkbahar ya da sonbahar aylarında saksı değişimi yapabilirsiniz. Çok sık toprak değiştirmeniz gerekmez. Yılda bir kez toprak değişimi yapmanız yeterli olacaktır. Değişim yapacağınız zaman bir gün öncesinde sulama yaparak nemlenen toprağın köklerinden daha iyi ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca evinize antoryum çiçeğini yeni aldıysanız hemen toprağını değiştirmeyin, biraz ortama adapte olmasını bekleyin. Ortamına alışmadan saksısını da değiştirirseniz bitki zarar görebilir. 

Antoryum çiçeği bakımı konusunda paylaştığımız ipuçlarını dikkatlice uygulayarak evinizde uzun süre canlı ve renkli bir bitki bulundurabilirsiniz. Antoryum çiçeğiniz ve diğer bitkileriniz için bitki ve çiçek bakımı malzemelerini ise Koçtaş’ta bulabilirsiniz. Ayrıca evinizde daha fazla bitkiye yer açmak isterseniz “Hangi Odaya Hangi Bitki: Alana Uygun Bitki Seçme ve Bakım Rehberi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.